Reklama

Archidiecezjalny Konkurs Papieski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi uczniami Chrystusa” to temat tegorocznego Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla gimnazjalistów. Duże zainteresowanie zeszłoroczną edycją, kierowane później pytania i prośby przekonały organizatorów o potrzebie corocznego przeprowadzania konkursu poświęconemu nauczaniu sługi Bożego Jana Pawła II. Głównymi organizatorami jak w roku ubiegłym byli ks. Tomasz Ceniuch i ks. Wojciech Manelski wraz z Wydziałem Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitarnej w Szczecinie. Niewątpliwie największą pracę włożyli szkolni katecheci, przygotowujący młodzież do poszczególnych testów.
II AKP podzielony został na 3 etapy i w każdym z tych etapów nasi gimnazjaliści poznawali papieskie nauczania, które ukazują nowe spojrzenie na młodość i życie, a także poznali treść trzech Listów Apostolskich św. Pawła.
I etap szkolny:
List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II do młodych całego świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży z 31 marca 1985 r., List św. Pawła Apostoła do Efezjan;
II etap rejonowy - literatura poprzedniego etapu oraz List św. Pawła Apostoła do Filipian;
III etap diecezjalny - literatura poprzedniego etapu oraz List św. Pawła Apostoła do Kolosan, Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji XXIII ŚDM.
„Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” - tymi słowami Jan Paweł II w roku 1985 rozpoczął List do młodych całego świata, który stał się podstawą II AKP. Słowa zawarte w Liście do młodych wielokrotnie rozbrzmiewały podczas Światowych Dni Młodzieży, a od listopada rozbrzmiewają w sercach naszych gimnazjalistów. W liście tym pojawiła się biblijna postać bogatego młodzieńca, który pyta Mistrza: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Jan Paweł II wyjaśnia ten dialog jako archetyp wewnętrznego dialogu, jaki dokonuje się przez wieki pomiędzy Jezusem i młodym człowiekiem. Ojciec Święty wiele razy do tych słów powracał, szukał młodych w ich pragnieniu szczęścia, czystej miłości i świętości. „To poniekąd stale i wciąż, poprzez stulecia i pokolenia, Chrystus tak rozmawia z młodym człowiekiem, chłopcem czy dziewczyną. Rozmawia na różnych miejscach ziemskiego globu, wśród różnych narodów, ras i kultur. Każdy z was jest w tej rozmowie Jego potencjalnym rozmówcą” - tak powiedział do młodych później i dodał: „Można powiedzieć, że słowa te zawierają w sobie szczególnie głęboką prawdę o człowieku w ogólności, a nade wszystko prawdę o ludzkiej młodości. Są ważne dla młodych”. W liście tym został nakreślony plan, którego konsekwentnie Papież trzymał się do końca swojego pontyfikatu. Sam poprzez świadectwo swojego życia, a przede wszystkim cierpienia stał się widzialnym listem do młodych. „Szukałem was, młodzi - a w was szukałem nadziei na lepsze jutro, lepszy świat. Bez wojen i nienawiści” - powiedział wiele lat później Jan Paweł II. Młodzi przyszli do Niego w ostatniej chwili Jego życia - udowadniając tym, że dali się odnaleźć. I tak 22 października 2007 r. w tydzień po Dniu Papieskim i w rocznicę Inauguracji Pontyfikatu Jana Pawła II, w blisko 60 gimnazjach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ponad 1,5 tys. młodzieży gimnazjalnej przystąpiła do II Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego i kolejny raz młodzi udowodnili, że pozwolili się odnaleźć. Z każdego gimnazjum wyłoniono 3 finalistów, którzy 26 listopada 2007 r. przystąpili do etapu rejonowego II AKP, który przeprowadzony został równocześnie w sześciu ośrodkach na terenie naszej archidiecezji, w zależności od dekanatów (Myślibórz - ks. Paweł Wiśniewski, Nowogard - ks. Marcin Szczodry, Stargard Szczeciński - ks. Łukasz Szczygielski i ks. Roman Behrendt TChr i trzy w Szczecinie - ks. Sylwester Marcula i w/w. księża), na terenie których znajdują się gimnazja. Dużą życzliwość okazały szkoły, które przyjęły gimnazjalistów i przy okazji dokonały swojej prezentacji. Najwięcej gimnazjalistów wystartowało w Stepnicy (185) oraz w Świnoujściu nr 1 (140). Wystartowały również gimnazjalistki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Szczecinie, a także przebywający w Szpitalu dla dzieci i młodzieży przy ul. św. Wojciecha. Z rejonów do finału zakwalifikowali się w komplecie reprezentanci gimnazjów: Police nr 2, Stargard nr 1, Szczecin nr 23, 42.
Finał, który wyłonił laureatów II AKP, odbył się 31 marca br. w Szczecinie w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej o godz. 10 na kilka dni przed 3. rocznicą śmierci sługi Bożego Jana Pawła II. Tegoroczni finaliści II AKP wraz z katechetami mieli możliwość zwiedzenia Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchowego w Szczecinie, zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia przy kamieniu węgielnym poświęconym przez Jana Pawła II, posilenia się w seminaryjnym refektarzu i pospacerowania po szczecińskiej różance.
Duże wsparcie w II AKP okazała Fundacja Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki, Liceum Katolickie w Szczecinie, a także SKOK STEFCZYKA i Ametyst.pl. W imieniu młodzieży i organizatorów konkursu składamy serdeczne podziękowanie za ufundowanie dużej części nagród dla tych gimnazjalistów, którzy wczytują się w nauczanie sługi Bożego Jana Pawła II, odkrywają je i zaczynają Jego nauką żyć na co dzień.
Lista 10 najlepszych spośród ponad półtora tysiąca wszystkich uczestników: 1. Anna Biskupska, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie; 2. Magdalena Magiera, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie; 3. Anna Choroszewicz, Gimnazjum w Moryniu; 4. Jakub Matuszewski, Gimnazjum nr 2 w Gryficach; 5. Klaudia Zakrzewska, Gimnazjum Katolickie w Szczecinie; 6. Aleksandra Przelaskowska, Gimnazjum nr 2 w Gryficach; 7. Agnieszka Kapturowska, Gimnazjum w Bielicach k. Pyrzyc; 8. Katarzyna Dobrowolska, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie; 9. Marta Kubicka, Gimnazjum nr 9 w Szczecinie; 10. Magdalena Czyż, Gimnazjum nr 1 w Stargardzie Szczecińskim.
Gratulujemy, a Anię, która zwyciężyła, choć była jedną z najmłodszych uczestniczek, i innych przyszłorocznych gimnazjalistów zapraszamy, mamy nadzieję, do kolejnej edycji AKP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak nuncjuszem w Angoli

2024-07-01 21:10

Archidiecezja Przemyska

Ojciec Święty mianował Księdza Prałata Kryspina Dubiela, Radcę Nuncjatury, Nuncjuszem Apostolskim w Angoli, wynosząc go jednocześnie do stolicy tytularnej Vannidy, z godnością arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Krew, która łączy

Graziako

Krew to podarowanie komuś zdrowia a w wielu przypadkach życia. Krew jest tym, co łączy. Krew jest czymś cennym, drogim. Tak też jest z Najdroższą Krwią Jezusa Chrystusa.

Więcej ...

Prezydenci Polski i Albanii o rozszerzeniu UE, szczycie NATO i relacjach dwustronnych

2024-07-02 15:36
Spotkania prezydentów Polski i Albanii: Andrzeja Dudy i Bajrama Begaja

PAP

Spotkania prezydentów Polski i Albanii: Andrzeja Dudy i Bajrama Begaja

Wojna na Ukrainie, przyjęcie Albanii do UE, zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie, a także rozwój dwustronnych relacji - to tematy wtorkowego spotkania prezydentów Polski i Albanii: Andrzeja Dudy i Bajrama Begaja. "Albania jest sprawdzonym sojusznikiem" - podkreślił polski prezydent.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?