Reklama

Eucharystyczny Ruch Młodych

Niedziela toruńska 21/2008

Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM) tworzą ludzie pragnący żyć w przyjaźni z Jezusem Eucharystycznym. Czynny udział we Mszy św., czytanie Ewangelii, służenie bliźnim z miłością i głoszenie Dobrej Nowiny, będąc trzynastym Apostołem to zasady, którymi kieruje się każdy członek ERM-u

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu istnieje od września 2007 r. Eucharystyczny Ruch Młodych, którego opiekunem jest ks. Damian Wacławski. Wspólnota w pierwszej kolejności jest odpowiedzialna za przygotowywanie niedzielnej liturgii dla dzieci: czytanie tekstów liturgicznych, układanie wezwań modlitwy powszechnej i komentarzy oraz przygotowanie procesji z darami. Za cel obrała sobie także kult Serca Jezusowego, dlatego w każdy pierwszy piątek miesiąca ERM-ici przystępują do sakramentu pokuty i pojednania oraz biorą pełny udział w Eucharystii. Członkowie posiadą legitymacje członkowskie. Spotykają się w każdą sobotę o godz. 10.30. Na spotkaniach modlą się, mają katechezy, ale jest też czas na radosne zabawy, prace plastyczne i śpiew. Nie ma miejsca na nudę czy stracony czas, bo zawsze coś się dzieje: m.in. dzieci przygotowały w październiku Dzień Papieski, w okresie świąt Bożego Narodzenia - jasełka, a na 3. rocznicę śmierci Papieża Polaka - wieczornicę. Zatroszczyły się także o chorych parafian, przygotowując dla nich upominki plastyczne.
W dniach 25-27 kwietnia ERM przeżywał w Gdańsku swoje święto, czyli Ogólnopolskie Dni Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych, które odbywają się co dwa lata. W spotkaniu uczestniczyło ok. 2 tys. dzieci i młodzieży z całej Polski. W tym roku na XV ODW nie zabrakło przedstawicieli diecezji toruńskiej.
Wspólnota ERM z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu z niecierpliwością czekała na wspólne świętowanie. Dzieci przez cały rok przygotowywały się do tego wydarzenia przez realizację programu formacyjnego pod hasłem: „Eucharystio, nie możemy żyć bez Ciebie!”. Przez pogłębianie wiedzy na temat Eucharystii, m.in. obrzędów Mszy św., postaw eucharystycznych i ich znaczenia, dzieci w bardziej świadomy oraz aktywny sposób uczestniczyły we Mszy św., w adoracji Najświętszego Sakramentu. Przygotowywały plakat - mapę, zawierającą ilustracje omawianych części Mszy św., a także wyklejały herb Torunia, by godnie reprezentować miasto.
W tym roku Ogólnopolskie Dni Wspólnoty były przeżywane razem z uczniami wędrującymi do Emaus pod hasłem: „Tam i z powrotem!”. Wspólne wędrowanie rozpoczęło się spotkaniem w bazylice archikatedralnej w Oliwie. Zebranych przywitała s. Bożena Kolczyńska, moderatorka krajowa ERM-u, główna organizatorka ODW. Po chwili entuzjastycznego śpiewania przybył do katedry abp Tadeusz Gocłowski, który z radością przywitał uczestników. Przybliżył historię katedry oliwskiej i pięknych organów, słynnych na całą Europę.
Po wysłuchaniu ponad półgodzinnego koncertu, m.in. utworu „Ave Maria” F. Schuberta, miał miejsce przemarsz ulicami Gdańska do hali Olivia, gdzie trwało dalsze świętowanie. Rozpoczęło się śpiewem hymnu Ogólnopolskich Dni Wspólnoty „Tam i z powrotem” oraz hymnu roku formacyjnego „Eucharystio, nie możemy żyć bez Ciebie”. Śpiew prowadziła s. Justyna Oleś ze Szczecina wraz z wolontariuszami, po czym zaprezentował się zespół The Foo (czyt. Podążając za Jedynym) z ks. Robertem Parto. Grupa, składająca się z siedmiu osób, przyjechała z Zielonej Góry. Zebrani w hali włączyli się w śpiew.
Następnie uczestnicy spotkania rozważali fragment Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach w drodze do Emaus. Rozważanie prowadził ks. Robert Parto wraz z młodzieżą, która przedstawiła scenkę, można by powiedzieć o współczesnych uczniach idących do Emaus. Przedstawienie miało ukazać te wszystkie rzeczy, które oddzielają uczniów Jezusa od swego Mistrza. Wymieniano tu m.in.: urazy, zamknięcie się w sobie, brak wiary, lęk, zbyt wielkie przywiązanie do rzeczy materialnych. Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że takie niezauważalne słabości oddalają człowieka od Boga. Powstaje mur ludzkich grzechów i słabości. Propozycją zburzenia tego muru jest Ewangelia. Każdy z uczestników otrzymał Ewangelię wg św. Łukasza, która ma być narzędziem do burzenia muru codziennych słabości.
Po przerwie obiadowej ERM-ici brali udział w konkursach sportowych i teoretycznych, a następnie wystąpił zespół „Mały Chór Wielkich Serc” z Łodzi pod kierunkiem o. Piotra Kleszcza.
Wieczorem w bazylice Mariackiej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego, który w kazaniu wyraził zachwyt z widoku tak wielkiej liczby młodych w świątyni. Podkreślał również, że młodzi ERM-owicze są nadzieją Polski, że od nich zależy przyszłość kraju i Kościoła. Mówił, że są jak uczniowie z Emaus, którzy podążali z Jerozolimy, a po rozpoznaniu Zmartwychwstałego zawrócili. Ksiądz Arcybiskup zachęcił młodych, by zawsze byli blisko Jezusa. Dzień zakończył pokaz sztucznych ogni, które rozbłysły nad Starówką.
Następnego dnia uczestnicy ODW zgromadzili się na Wzgórzu św. Wojciecha, gdzie wraz z młodzieżą archidiecezji gdańskiej, uczestniczyli w Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza, znanego dzieciom z programu „Ziarno”. Podczas kazania Ksiądz Biskup mówił o miejscach szczególnie związanych z chrześcijańską tradycją Polski, która zobowiązuje młodych do miłowania Ojczyzny, Boga i służby Kościołowi. Wartości te zawarte są w czterech zasadach, którymi kieruje się Eucharystyczny Ruch Młodych: żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich, bądź trzynastym Apostołem. Wspólnoty powróciły do swoich miejsc zamieszkania i tam mają świadczyć o Chrystusie, stając się uczniami Pana. Dla ERM-itów z Torunia ostatnim przystankiem przed Grodem Kopernika była miejscowość Gniew, gdzie zwiedzili zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku.
W imieniu ks. Damiana Wacławskiego składam wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy pomagają w tworzeniu tego dzieła, jakim jest Eucharystyczny Ruch Młodych. Dziękuję Katarzynie Bielickiej i Dorocie Stadnik za poświęcenie oraz zaangażowanie, ponieważ bez nich to świętowanie nie byłoby możliwe. Króluj nam Chryste!

Formacja i działalność

Do Eucharystycznego Ruchu Młodych przyjmowane są zasadniczo dzieci po I Komunii św. lub przygotowujące się do przyjęcia Pana Jezusa po raz pierwszy. ERM jest wieloletnią formacją obejmującą dzieci i młodzież od II klasy szkoły podstawowej aż do końca gimnazjum. Starsza młodzież może pełnić funkcję animatorów. Celem ruchu jest wdrażanie dzieci do czynnego udziału we Mszy św. oraz innych form kultu Eucharystii, a także nauczenie ich różnych form modlitwy, pogłębianie więzi z Kościołem i rozbudzanie pragnienia apostolstwa, ucząc dzieci systematycznej pracy nad sobą, wpajając chrześcijańskie wartości.
Odznaką członka ERM jest żółty krzyż otoczony czerwonym kołem z napisem: „Króluj nam Chryste”. To pozdrowienie przypomina dzieciom, że gdziekolwiek się znajdą, ich Królem jest Jezus. W środku krzyża znajdują się symbole Eucharystii - kielich i Hostia. Ma to przypominać, że rycerze są zawsze gotowi służyć Jezusowi, a wzmacniani częstą Komunią św. mają promieniować cnotami, postępując drogą Bożych przykazań.

Trochę historii

Korzeni tego ruchu należy szukać we Francji, gdzie w 1914 r. odbywał się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, na którym stwierdzono potrzebę utworzenia organizacji dla dzieci dbającej o kult Eucharystii. Pierwszą taką grupę Krucjaty Eucharystycznej założył o. Bessier’s TJ, a oficjalnego zatwierdzenia dokonał w 1921 r. papież Benedykt XV.
Na terenie Polski pierwsze koło krucjaty powstało w Pniewach k. Poznania, dzięki zaangażowaniu bł. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. Do 1939 r. liczyła ok. 200 tys. członków. II wojna światowa i dalsze wydarzenia w Polsce uniemożliwiły rozwój.
We Francji od 1960 r. krucjata zaczęła działać jako nowy ruch, a za radą papieża Jana XXIII przybrała nazwę: Eucharystyczny Ruch Młodych.
W Polsce wspólnoty ERM powstały w ramach przygotowań do II Kongresu Eucharystycznego. Rozpoczęły działalność w roku szkolnym 1985/1986. Obecnie do ERM-u należy ok. 12 tys. dzieci i młodzieży, głównie w wieku od 8 do 15 lat, działających w ponad 25 diecezjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na 6 stycznia ks. Mariusza Rosika: Dokąd gwiazda prowadziła

2024-12-30 11:22

Karol Porwich/Niedziela

Zapisana na karcie Ewangelii scena owiana jest poświatą tajemniczości. Rozgrywa się pod rozgwieżdżonym niebem, we wschodnich – pełnych kolorów i zapachów – klimatach, co jeszcze bardziej fascynuje i zaciekawia. Ewangelista posłużył się gatunkiem literackim zwanym legendą. Legenda opisuje wydarzenia historyczne, używając bogatej symboliki, aby przekazać przesłanie ponadczasowe.

Więcej ...

Patriotka w habicie

Marcelina Darowska

Archiwum Sióstr Niepokalanek

Marcelina Darowska

„Od dzieciństwa nad wszystko kochałam kraj” – zapisała w pamiętniku przyszła nauczycielka wiary i patriotyzmu.

Więcej ...

Parafianie oficjalnie usłyszeli zabytkowy instrument

2025-01-06 10:27
O zabytkowych organach opowiedział organmistrz Adam Olejnik

Waldemar Napora

O zabytkowych organach opowiedział organmistrz Adam Olejnik

W kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku 5 stycznia odbyła się Msza św. z obrzędem wybudzenia zabytkowych organów. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Paweł Socha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

Kościół

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

Jezus objawia się tym, którzy Go szukają

Wiara

Jezus objawia się tym, którzy Go szukają

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...