Reklama

Jubileusz w Trójcy

15 czerwca w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odbyły się jubileuszowe uroczystości 50-lecia parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śledząc historyczny rozwój parafii, dostrzegamy wyraźne znamiona działania Opatrzności Bożej. Widzimy także rzetelny i odpowiedzialny wysiłek wielu ludzi - duchowieństwa i wiernych. Dlatego dziś dziękujemy zarówno Bogu, jak i ludziom za wszelkie dobro, które stało się w przeszłości, i modlimy się za jego twórców i współpracowników Boga, za to dobro, które nasze pokolenie urzeczywistnia w tej parafii - powiedział w czasie dziękczynnej Euchrystii bp Tadeusz Rakoczy. Po Mszy św. poświęcił witraż przedstawiający św. Floriana, ostatni z 23 zainstalowanych w kościele Świętej Trójcy.
Proboszcz parafii ks. prał. Józef Oleszko podkreśla, że jubileusz 50-lecia erygowania parafii nie jest jedynym powodem świętowania wspólnoty parafialnej. - Właściwie możemy mówić o kilku rocznicach. 400 lat temu, w 1608 r., zakończono tutaj budowę protestanckiej kaplicy cmentarnej. Od 1928 r. kościół Świętej Trójcy służył wojsku jako świątynia garnizonowa. Do tego trzeba dodać rocznicę 10-lecia przywrócenia tej funkcji naszej świątyni po latach powojennych - zaznaczył ks. Oleszko.
Pamiątką jubileuszu będzie także monograficzna praca o świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej. Licząca sto stron monografia ukazuje historię kościoła i związanych z nim ludzi, opatrzona jest archiwalnymi i współczenymi fotografiami. Oprócz książki wydano także okolicznościowe pocztówki przedstawiające bielską świątynię.
Niedziela 15 czerwca była dla parafian również czasem radosnego świętowania i rodzinnej zabawy. W niedzielne popołudnie na przykościelnym placu odbył się parafialny festyn.

PB

Kościół Świętej Trójcy został zbudowany w latach 1604-1608 jako protestancka kaplica cmentarna, na pamiątkę epidemii dżumy z 1599 r. W 1654 r. został przejęty przez katolików, do roku 1958 pełnił funkcję filialnej świątyni parafii św. Mikołaja. Historia kościoła notuje dwa pożary w 1659 i 1808 r. Odbudowano go w latach 1828-1831. W 1958 r. została erygowana parafia Trójcy Przenajświętszej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

2024-07-03 11:19
Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Adobe.Stock

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

- Mozaiki ks. Marko Rupnika, które pokrywają Bazylikę MB Różańcowej w Lourdes powinny zostać ostatecznie usunięte - stwierdził bp Jean-Marc Micas. W ubiegłym roku powołał on specjalną komisję, która miała zdecydować o przyszłości prac wykonanych przez byłego już jezuitę, oskarżonego o seksualne i psychiczne wykorzystywanie dorosłych kobiet, w tym zakonnic. Ordynariusz Lourdes podkreślił, że usunięcie mozaik słoweńskiego księdza-artysty nie nastąpi natychmiast i nie jest równoznaczne z ich zniszczeniem.

Więcej ...

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów

2024-07-03 18:29
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie - w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych - kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

Kościół

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...