Reklama

Opatrzność wstaje dla nas wcześniej niż słońce

Niedziela rzeszowska 27/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

S. Hieronima Janicka: - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej zostało założone w 1857 r. przez s. Antoninę Mirską. Jaki charyzmat matka Założycielka zostawiła Siostrom?

S. Barbara Grycman: - Powołaniem sióstr Opatrzności Bożej jest umiłowanie Boga ponad wszystko, czego wyrazem jest całkowite zawierzenie Opatrzności Bożej, a także troska o zbawienie ludzkich dusz, zwłaszcza zagubionych moralnie dziewcząt i sierot. Siostry są przy tym gotowe uczynić i wycierpieć wszystko, stosownie do woli Bożej, byle powierzone im dusze ocalić. Prowadzimy specjalny ośrodek wychowawczy dla dziewcząt, najczęściej zaniedbanych środowiskowo, z rodzin rozbitych i patologicznych, a także przedszkola, w których przebywają m.in. dzieci trudne, z rodzin biednych, zagrożonych rozbiciem i alkoholizmem. Siostry śpieszą z pomocą duchową i materialną rodzinom biednym, wielodzietnym i rozbitym. Utrzymują kontakt z dziewczętami, które zatraciły poczucie sensu życia i często znajdują się na granicy upadku. Siostry podejmują także szeroko pojętą pracę parafialną jako katechetki, organistki, zakrystianki, kancelistki, opiekunki chorych.

- Obecnie Dom dla Dziewcząt w Łące jest na Podkarpaciu najbardziej znanym domem Sióstr Opatrznościanek i także domem dla dzieci niepełnosprawnych. Jak kształtowała się historia tego Domu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Zakład dla Dziewcząt powstał 1854 r. i prowadzony był przez osoby cywilne. Kroniki nie podają, co było powodem, że Zofia zwróciła się do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności we Lwowie z prośbą o przyjęcie i prowadzenie tego Zakładu. W 1860 r. 28 kwietnia przyjechały siostry ze Lwowa końmi i 1 maja tegoż roku rozpoczęły pracę z dziewczętami.
Zakład dla Dziewcząt był prowadzony do połowy roku 1954, czyli równe 100 lat. W tym właśnie roku władze komunistyczne zabrały nam biedne i osierocone dzieci, które zostały rozlokowane w różnych domach dziecka byłego województwa rzeszowskiego, a w miejsce tychże przywieźli dzieci specjalnej troski, z którymi pracujemy do dzisiaj.
Do remontu kapitalnego, tj. do 1974 r. przebywało 60 wychowanek, dopiero po rozbudowie i modernizacji pałacu powiększono do 85 miejsc.
Po remoncie w 1984 r. powstała „Szkoła Życia” z trzema poziomami. Zajęcia szkolne dawniej i teraz są kontynuowane na miejscu w salach do tego przygotowanych. 85 wychowanek rozlokowano w pięciu grupach według rozwoju intelektualnego i sprawności fizycznej z salami dziennego pobytu, własnymi sypialniami i łazienkami. I tak zostało do dzisiaj.

- Obok istniejącego już Domu powstał kolejny. Jaki cel przyświecał założeniu drugiego domu w Łące?

- Pierwsza i najważniejsza intencja to powrót do charyzmatu sprzed 1954 r., kiedy władze komunistyczne zabrały nam biedne i osierocone dzieci, a przekazały dzieci specjalnej troski. Władzom głównie chodziło o to, by nie wywierać na nich wpływu wychowawczego, opartego na Dekalogu.

- Za 2 lata będą siostry świętować 150. rocznicę istnienia tego domu? Co warto byłoby jeszcze przygotować do tego jubileuszu?

- 150 lat pracy na tej placówce to kawałek historii. Cieszymy się, bo to pierwszy dom po Lwowie i jedyny, który się ostał, założony przez naszą matkę sługę Bożą Antoninę Mirską. Na dzisiaj najważniejsze jest ulepszenie drogi dojazdowej i alejek spacerowych dla naszych wychowanek, szczególnie myślimy o tych, które poruszają się na wózkach. Drugą ważną sprawą jest zatwierdzenie domu już na stałe, jako że pełna standaryzacja jest już dokonana.

- Życzę Siostrom wielu nowych powołań, abyście mogły nadal dawać świadectwo, że „Opatrzność wstaje dla nas wcześniej niż słońce”.

Działalność i służbę dzieciom niepełnosprawnym Sióstr Opatrzności Bożej w Łące można wspierać, wpłacając dowolne ofiary na Konto PEKAO S.A. II/Rzeszów 28124026141111000039665906.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kłodzko: na drzewach wiszą osobiste rzeczy, samochody leżą na dachach

2024-09-18 07:27

PAP/Dariusz Gdesz

Widziałam apokaliptyczny obraz. Na ulicach leżą osobiste rzeczy, na drzewach wiszą okna, krzesła. Samochody leżą na dachach - powiedziała PAP Malwina, wolontariuszka z Kłodzka. Dodała, że to miasto już nie przyjmuje odzieży, ale jest ona potrzebna w Stroniu.

Więcej ...

Oddajmy państwo Jurasowi

2024-09-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polacy szukają pomocy, samorządowcy błagają o wsparcie, obywatele rozglądają się za wojskiem, którego MON nie wysłał. Tak musimy sobie dziś jako naród z powodzią, bo rządzący zdezerterowali albo świadomie doprowadzili do tragedii, której mogło nie być. Nie są to słowa na wyrost, a na dowód tej tezy przedstawię konkretne fakty.

Więcej ...

Zielona Góra/ Zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z powodzią

2024-09-18 18:01

PAP/Lech Muszyński

W środę w zielonogórskim ratuszu odbyło się zebranie miejskiego sztab kryzysowego. Sytuacja jest poważniejsza, niż jeszcze kilka dni temu przewidywały prognozy pogody. Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców miasta – powiedział PAP prezydent Marcin Pabierowski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Stanisław Kostka

Niedziela Świdnicka

Św. Stanisław Kostka

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Prośmy, byśmy jak św. Stanisław wypełnili nasze...

Wiara

Prośmy, byśmy jak św. Stanisław wypełnili nasze...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...