Reklama

Koncert kwartetu klarnetowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 lutego 2002 r. - w święto Matki Bożej Gromnicznej i zarazem dzień osób konsekrowanych zawitał do Łomży kwartet klarnetowy Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Muzycy uświetnili swoją obecnością Msze św. o godz. 10.00 oraz 12.00 w łomżyńskiej katedrze. Czynnie włączyli się w liturgię tego dnia, a następnie dali wspaniały koncert.

Najpiękniejsze polskie kolędy wykonywali artyści scen warszawskich: Edyta Cichomska, sopran - solistka Opery Kameralnej w Warszawie i Ryszard Wróblewski, tenor - solista Opery Narodowej w Warszawie. Artyści przygotowali również niespodziankę. Były to arcydzieła muzyki - utwory autorstwa E. Edghara: Ave Maria, Ave Verum Corpus oraz aria Stefana z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki.

O nieprzemijającej urodzie Pieśni na Boże Narodzenie opowiadał słuchaczom Andrzej Wróblewski, artysta towarzyszący od 25 lat Orkiestrze. "Kolędy to przede wszystkim arcydzieła naszego życia duchowego i naszej kultury katolickiej - podkreślił w komentarzu - to perły, które święcą nie tylko urodą muzyczną, ale bogactwem duchowym. One są tym światłem które będzie ogarniać i wskazywać drogę ludziom wierzącym w narodzenie Syna Boga Jedynego".

Andrzej Wróblewski jest autorem i jednocześnie odtwórcą prezentowanych między występami solistów lekko satyrycznych felietoników czy - jak sam je określa - przypowiastek filozoficznych. Ich zadaniem jest pokazywanie tej drugiej, prozaicznej sfery naszego życia nasyconej różnego rodzaju przywarami. Jednakże artysta nie piętnuje, nie osądza, ale nakreśla pointę. Najczęściej brzmi ona tak: człowiek mimo ciągłych upadków podnosi się, i w tym podnoszeniu się z grzechów, dążeniu ku doskonałości tkwi nasza siła.

Orkiestra Koncertowa, odwiedzając najpiękniejsze zakątki Polski z koncertami kolęd, zawitała do Łomży. To już kolejna wizyta w naszym mieście. Wszystko zaczęło się 6 lat temu od przyjazdu Orkiestry wraz z chórem ówczesnego ATK (obecnie UKSW w Warszawie) na ingres naszego Księdza Biskupa. Odtąd muzycy chętnie wracają do Łomży i naszej diecezji z różnorodnymi propozycjami koncertów.

Orkiestra Koncertowa WP obok Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego to dwie obecnie istniejące instytucje o charakterze artystycznym, finansowane przez MON.

Tylko one cudem ostały się - nie uległy polskim przemianom i likwidacjom. Orkiestra liczy 75 osób. Jej skład tworzą w połowie żołnierze zawodowi, w połowie osoby cywilne. Posiada ona własny statut i działa na zasadach filharmonii. W latach 1994-2000 jej dyrektorem był Włodzimierz Liśkiewicz, płk rezerwy, pełniący obecnie funkcję specjalisty ds. marketingu. Obecnym dyrektorem Orkiestry jest mjr Bogusław Hilla, a kierownictwo artystyczne sprawuje Grzegorz Mielimąka.

Orkiestra posiada wielce zróżnicowany repertuar. Prawie 2500 utworów, począwszy od pieśni o tematyce religijnej (m.in. kolędy, pieśni na Wielki Post, Droga Krzyżowa, 3 Litanie Ostrobramskie Moniuszki, Msza za Ojczyznę) po dzieła klasyki światowej i polskiej. Dumą Orkiestry jest opracowanie strony muzycznej Kantaty Jubileuszowej na rok 2000 do słów bp. Józefa Zawitkowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga. Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

Więcej ...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele