Reklama

Szantymeni na Jasnej Górze

Niedziela częstochowska 32/2008

Już po raz czwarty żeglarze z całej Polski zgromadzili się na Jasnogórskich Spotkaniach Szantowych „Rubin 2008”. W drugiej połowie lipca miłośnicy przygód pod żaglami spotkali się w narodowym sanktuarium, aby podziękować Matce Bożej za udane rejsy i prosić o opiekę i siłę podczas kolejnych burz, sztormów i zawirowań. Tym razem przybyli do „Gwiazdy Morza” z zawołaniem: „Morze Twe tak wielkie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazji do spotkań żeglarzom nie brakuje. Niemal co dwa tygodnie w wielu miejscach w Polsce odbywają się szantowe koncerty, festiwale i zloty. W okresie wakacji żeglarze najliczniej gromadzą się oczywiście na Mazurach. Tamtejsze porty i przystanie co wieczór zmieniają się w estrady, na których króluje muzyka szantowa. Dlaczego zatem w szczytowym okresie sezonu żeglarskiego pasjonaci szant organizują koncert właśnie na Jasnej Górze?
- Piosenka żeglarska ma liczne odsłony - wyznaje Marek Szurawski, pomysłodawca i jeden z organizatorów „Rubinu”. - Ale tylko tutaj, u boku Jasnogórskiej Pani, nabiera ona refleksyjno-modlitewnego wymiaru. Tylko tu mamy okazję wysłuchać żeglarskich ballad w atmosferze wyjątkowej zadumy - nad sobą, nad tym jak dojść do celu, jak poukładać swoje sprawy lądowe. Na to zwykle brakuje nam czasu...
I trzeba przyznać, że repertuar czołowych polskich zespołów szantowych, zaprezentowany w tym roku na Auli Jana Pawła II, zdecydowanie różnił się od lekkich form muzycznych, jakie często słychać w tawernach. Tematyka utworów w dużej mierze oparta była na nadziei i wierze w Bożą Opatrzność, co wprawiło słuchaczy w atmosferę szczególnego skupienia i refleksji. Nastrojowe ballady „Gdańskiej Formacji Szantowej” i „Starych Dzwonów”, bogate instrumentalnie utwory zespołów „Drake” czy „Flash Creep”, występy solistów - Marcina Magdziara i Arka Wlizło, a zwłaszcza charakterystycznie brzmiące, wykonywane a’cappella piosenki „Ryczących Dwudziestek” były prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników szant, ale dla wszystkich zainteresowanych, którzy z ciekawością zaglądali do auli. Ciekawe aranżacje i interpretacje utworów zdradzały ogromne pokłady uczuciowości i wiary ludzi, którzy często zmagają się z wodnym żywiołem.
Ale koncert w Sali Papieskiej to tylko jeden z elementów spotkania. Jak zgodnie podkreślają żeglarze, najbardziej wzruszającym momentem jest Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Bo chociaż większość wykonawców działa na scenie szantowej od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, to występ przed „Gwiazdą Morza”, czyli Jasnogórską Madonną, jest dla nich wyjątkowym przeżyciem. Przyzwyczajeni do wielotysięcznej widowni, tu, przed Obliczem Matki Bożej, z trudem opanowują tremę i wzruszenie. Ich silne męskie głosy chwilami wręcz załamują się, zdradzając ogromne uniesienie. Na ten krótki czas Kaplica staje się więc swoistym żeglarskim portem, ich bezpieczną przystanią, przy której chcą zacumować, aby urzeczywistnić swoje tęsknoty za bliskością Boga. W tym roku Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Grzegorz Woźniak z archidiecezji lubelskiej. Dodatkową atrakcją tegorocznych spotkań szantowych było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i nagrodzenie zwycięzców najpiękniejszych zdjęć o tematyce morskiej.
Nazwa „Rubin” pochodzi z wiersza Konstantego I. Gałczyńskiego - „Ucieczka grzesznych”, który opowiada historię Matki Bożej chodzącej po morzu i rozdającej marynarzom rubiny - jako znak rozgrzeszenia. Muzykę do wiersza skomponował Józef Kaniecki. W ten sposób powstał hymn Jasnogórskich Spotkań Szantowych, który co roku jest śpiewany przez żeglarzy podczas Apelu Jasnogórskiego.

Organizatorami tegorocznych Jasnogórskich Spotkań Szantowych byli: Stowarzyszenie Kultury i Muzyki Żeglarskiej „Rubin”, Fundacja Kultura Morska i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Patronat medialny nad imprezą objął miesięcznik „Żagle”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Doczekamy się kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona? "Zdjęcia ruszą w 2026 r."

2025-01-13 16:18
Plakat
filmu Pasja

Materiał prasowy

Plakat filmu Pasja

Czy po ponad 20 latach doczekamy się kontynuacji znakomitego filmu „Pasja”? Mel Gibson właśnie uchylił rąbka tajemnicy.

Więcej ...

Wrocław: 14 stycznia rozpoczyną się centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

2025-01-13 11:37

RJA1988/pixabay.com

W dniach 14-16 stycznia 2025 r. we Wrocławiu odbędą się centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszy hasło zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej: „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a). Organizatorzy przygotowali bogaty program, łączący refleksję naukową, wydarzenia kulturalne i wspólną modlitwę.

Więcej ...

10 lat dla dobra rodzin. Jubileusz lubińskiej Poradni

2025-01-13 19:44

ks. Waldemar Wesołowski

W niedzielę 12 stycznia lubińska Poradnia świętowała mały jubileusz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiadomości

"Satanistyczna biskupka" jako jedna z postaci spektaklu....

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Kościół

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Kard. Ryś: dokument synodalny nie zmienia zasad...

Kościół

Kard. Ryś: dokument synodalny nie zmienia zasad...

Przy jego grobie został cudownie uzdrowiony papież. Św....

Święci i błogosławieni

Przy jego grobie został cudownie uzdrowiony papież. Św....

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...