Jest to trzecia faza dialogu katolicko-anglikańskiego, rozpoczęta w 2011 a zadaniem, jakie przed nią postawiono, są „dwie współzależne przestrzenie jak krytyczne spojrzenie na przyszłą pracę Kościoła jako wspólnoty – lokalnej i powszechnej – oraz sposób, w jaki wspólnota, jaką jest Kościół lokalny i powszechny, dochodzi do rozeznania sprawiedliwego nauczania etycznego”. Temat wspólnoty podjęto już we wspólnej deklaracji „Kroczyć razem drogą” z maja 2017, obecnie zaś ARCIC-III zajmuje się procesem rozeznawania etycznego, które działa we wspólnocie Kościoła.
Reklama
Komunikat końcowy obecnego posiedzenia plenarnego stwierdza, iż „wiele uwagi skupiono na nim na schemacie wypracowanym przez podgrupę, która obradowała w 2019, a potem przyjęła go cała Komisja”.
Przygotowano już dokumenty, wyjaśniające, jak zagadnienie to rozumie każda tradycja, Komisja zaś „wysłuchała także prezentacji dotyczących źródeł i rozeznania nauczania społecznego Kościoła”. Na najbliższych dwóch spotkaniach, zaplanowanych na jesień br., ma dojść do „oczyszczenia schematu”, a specjalnie powołana grupa przygotuje tekst na plenarne posiedzenie Komisji, przewidziane na rok 2021.
Niedawno zakończone wirtualne spotkanie ARCIC pokazuje, że dialog teologiczny katolicko-anglikański rozwija się, a jeszcze jednym przykładem dobrych stosunków ekumenicznych między tymi wyznaniami jest wypożyczenie zakrwawionej tuniki św. Tomasza, przechowywanej w Rzymie, do prymasowskiej katedry anglikańskiej w Canterbury pod koniec br. w związku z obchodami 850. rocznicy męczeńskiej śmierci arcybiskupa (29 grudnia 117o w Canterbury).
Reklama
Międzynarodowa Komisja Teologiczna Anglikańsko-Katolicka (ARCIC) powstała w 1969 w wyniku wspólnej inicjatywy Anglikańskiej Rady Doradczej i ówczesnego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan. Ale już wcześniej prymas Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Michael Ramsay i papież Paweł VI podpisali 24 marca 1966 Wspólną Deklarację wyrażającą pragnienie nawiązania bliższych kontaktów i rozpoczęcia dialogu teologicznego, opartego na Ewangelii i Tradycji wspólnej obu wyznaniom. I tę datę uważa się narodziny oficjalnego dialogu, choć w praktyce rozmowy teologiczne rozpoczęły się kilka lat później. Nastąpiło to po trzech spotkaniach wstępnych w latach 1967 i 1968 i powołaniu w rok później wspomnianej Komisji. Dziś jest to najstarszy dialogu ekumeniczny prowadzony przez Kościół katolicki.
ARCIC obradował dotychczas w dwóch etapach: w latach 1970-82 – na temat nauczania o Eucharystii, święceniach kapłańskich i władzy oraz w latach 1983-2011 – nt. nauki o zbawieniu i o Maryi Matki Bożej. Owocem wszystkich tych prac są wspólne dokumenty, przedstawiające zarówno uzgodnione stanowiska, jak i utrzymujące się jeszcze różnice między obu Kościołami. Od 2011 trwa trzecia faza dialogu, skupiając uwagę na rozumieniu Kościoła jako wspólnoty lokalnej i powszechnej oraz na tym, jak we wspólnocie Kościoła lokalnego i powszechnego dochodzi do rozeznania prawa do nauczania etycznego.
Współprzewodniczącymi ARCIC-III są obecnie: anglikański arcybiskup Melbourne – Philip Freier i katolicki arcybiskup Birmingham (Anglia) – Bernard Longley.