Reklama

Arboretum i benedyktynki

Niedziela kielecka 40/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł ma charakter nie tylko edukacyjny z punktu widzenia ochrony przyrody, ale i... formacyjny, a to z powodu posadzonych w Drugni kilkunastu „benedyktynek” - sadzonek wyhodowanych z nasion poświęconych przez Benedykta XVI w Warszawie 26 maja 2006 r. - Do arboretum przyjdą dzieci uczyć się przyrody, ale i posłuchać o Ojcu Świętym Benedykcie XVI czy pomodlić się w jego intencji - mówi proboszcz ks. Stanisław Gil.
Niecodzienna uroczystość zgromadziła wielu gości: leśników z Nadleśnictwa Chmielnik z nadleśniczym Ireneuszem Lasakiem - gospodarzy - obok Księdza Proboszcza - spotkania; Ryszarda Kapuścińskiego, zastępcę dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, oraz najbliższych śp. Władysława Kapuścińskiego, przede wszystkim: żonę Irenę, synów Jerzego, Stanisława, córkę Jadwigę; starostę kieleckiego Zenona Janusa i wójta gminy Pierzchnica Andrzeja Łopacińskiego, wójtów, burmistrzów, komendantów straży pożarnej z kilku gmin.
Eucharystii w parafialnym kościele św. Wawrzyńca przewodniczył ks. Franciszek Berak z Daleszyc, kapelan świętokrzyskich leśników, w asyście proboszcza ks. Stanisława Gila i ks. Marka Podymy, proboszcza z Buska-Zdroju. Kilkaset osób w mundurach leśników modliło się wspólnie o spokój duszy śp. Władysława oraz w intencji żyjących i zmarłych kolegów.
W homilii ks. Berak podkreślił szacunek, z jakim leśnicy odnoszą się nie tylko do swego „leśnego przedsiębiorstwa”, ale i do przeszłości. „Kto nie szanuje przeszłości, nie ma prawa do przyszłości, a teraźniejszość go lekceważy” - cytował słynne powiedzenie marszałka Piłsudskiego. Pogratulował Drugni, małej miejscowości, „tak pięknego dzieła”.
Po Mszy św. odbyło się poświęcenie i otwarcie arboretum im. Wł. Kapuścińskiego, tuż za kościołem, w obrębie dawnego parku dendrologicznego. Arboretum to obiekt edukacyjny Nadleśnictwa Chmielnik, realizowany zgodnie z „Programem Edukacji Leśnej Społeczeństwa w Nadleśnictwie Chmielnik w latach 2004-2012”. Arboretum zlokalizowano w Leśnictwie Drugnia na bazie pozostałości po parku podworskim z I poł. XIX wieku. W ramach realizacji projektu m.in. wykarczowano stary sad, przygotowano powierzchnię, a do nasadzeń wykorzystano 70 gatunków drzew i krzewów iglastych, w znacznym stopniu charakterystycznych dla warunków nadleśnictwa. Obiekt wyposażono w tzw. „leśną wiatę edukacyjną”.
Przy wejściu do arboretum jest pamiątkowy kamień - obelisk z tabliczką przypominającą sylwetkę Patrona miejsca, Władysława Kapuścińskiego, żyjącego w latach 1908-1980. Tutaj, do Nadleśnictwa Chmielnik, Kapuściński, jak powiedziała nam jego córka, przybył w poszukiwaniu pracy. Z lasami ziemi chmielnickiej był związany przez ponad 40 lat swojego życia zawodowego. Poza Drugnią, pracował m.in. w Kielcach, Podstole, Siekiernie, Włoszczowicach i w Kielcach. Był miłośnikiem przyrody i uczciwym człowiekiem. Swoich najbliższych zaraził pasją, jego dzieci i krewni kontynuują wielopokoleniową tradycję leśników. Podczas uroczystości wspominano go w Drugni, o ojcu mówił m.in. dr inż. Ryszard Kapuściński, wicedyrektor Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Naprzeciw obelisku wkopano w ziemię sadzonki „papieskie” nazwane „benedyktynkami”. To młode egzemplarze sosny taborskiej, piskiej oraz świerka istebniańskiego, wyhodowane z nasion poświęconych przez obecnego Papieża. Sadzili je leśnicy, przedstawiciele władz i miejscowej szkoły, księża, członkowie rodziny Kapuścińskich.
Zapewne, nowy obiekt przyczyni się do zacieśnienia współpracy między podmiotami społeczności lokalnej i będzie dobrze służył środowisku parafii Drugnia i okolicznych gmin. Nadleśnictwo Chmielnik w dowód wdzięczności za dar ołtarza ufundowało nowy dywan do kościoła parafialnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

2024-06-15 18:44

Maciej Orman/Niedziela

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych