Reklama

Ku Bogu w bliźnim

Niedziela sandomierska 40/2008

Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego zaprasza na jubileusz 80-lecia Zgromadzenia. Msza św. dziękczynna zostanie odprawiona 4 października o godz. 10 w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dzięgi. Po Eucharystii referat w Domu Katolickim i agapa w Sali Malinowej
Pokój rozsiewają łagodnym uśmiechem, prostymi gestami życzliwej dobroci, wyklęczonymi w kaplicy kolanami, cichym życiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ich zawołanie i drogowskaz na codziennych drogach zakonnego życia to „Ku Bogu w bliźnim”. Wrosły w pejzaż Sandomierza i miejsc, w których pozakładały swoje klasztory. Od 80 lat, bo tyle upływa w tym roku od czasu założenia Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego przez bł. ks. prał. Antoniego Rewerę, niosą wszystkim „pokój i dobro” - dobrem się stają w swojej zakonnej posłudze, cichej pracy zakrystianek, katechetek, organistek, kucharek, krawcowych, ogrodniczek, pracownic kurii i sądów biskupich. A pokój rozsiewają łagodnym uśmiechem, prostymi gestami życzliwej dobroci, wyklęczonymi w kaplicy kolanami, cichym życiem, w którym serce wielkie pragnie ogarnąć cały świat. Jak ich duchowy ojciec - św. Franciszek z Asyżu, jak ich założyciel - bł. ks. Antoni Rewera, męczennik z Dachau. Siostry Franciszkanki - tak o nich najprościej się mówi i słowo to zawiera w sobie wszystko: cichą pracę ewangelicznej Marty, tak samo cichą postawę ewangelicznej Marii, pochylonej u stóp Mistrza. W Sandomierzu u św. Pawła, u św. Józefa, na ulicy Leszka Czarnego, gdzie swój dom generalny mają, można je spotkać.
„Trwajmy w wielkim Bogu jak On trwa w nas…” - od Ojca Założyciela przejęły to hasło i zanim każda z nich stanie się prawdziwą franciszkanką, upływa trochę czasu na formacji zakonnej. Do wiecznych ślubów siostry przygotowują się przez kandydaturę, postulat trwający rok, dwa lata nowicjatu, sześć lat junioratu, żeby na zawsze powiedzieć Chrystusowi swoje „tak” w ślubach wieczystych. A potem cicha praca, życie ciche modlitwą i służbą wypełnione. Bł. ks. Antoni Rewera zaszczepił w nich duchowość i charyzmat franciszkański, aby „z prostotą i radością okazywać światu ubóstwo, pokorę i miłość Ukrzyżowanego Zbawiciela”. Zgromadzenie oparte na Regule III Zakonu św. Franciszka za pierwszy cel stawia sobie oddanie czci, szerzenie chwały Bożej, wdzięczność Bogu za Jego miłość i uwielbienie Boga w Trójcy Jedynego. W 1928 r. bł. Antoni Rewera ze składek III Zakonu Franciszkańskiego zakupił dom przy ul. Krakowskiej w Sandomierzu, który miał się stać domem dni skupienia dla licznych stowarzyszeń religijnych. Pierwsze tercjarki, które w nim zamieszkały, prowadziły wspólne życie, składały śluby wg Reguły III Zakonu i prowadziły Dom Ludowy, będąc jednocześnie pomocą w licznych inicjatywach duszpasterskich swojego Założyciela. Ta data określa początek nowego Zgromadzenia zakonnego wpisującego się w panoramę Sandomierza, ale przede wszystkim Kościoła powszechnego. Aby pełniej zaangażować się w działalność Kościoła, mieszkanki Domu poprosiły Ojca Założyciela o napisanie reguły dla nich i wystosowały prośbę do władz kościelnych o zatwierdzenie stowarzyszenia jako zgromadzenia zakonnego. Dopiero jednak w powojennych czasach, po męczeńskiej śmierci ks. Rewery, dzięki pomocy ks. Wincentego Granata i bp. Piotra Gołębiowskiego Zgromadzenie zostało zatwierdzone na prawie diecezjalnym w 1959 r. Wierne charyzmatowi Założyciela Siostry Franciszkanki podejmują liczne zadania 8 grudnia 1999 r. Jan Paweł II zatwierdził Zgromadzenie na prawie papieskim - to jedna z ważniejszych dat w 80-letniej historii zgromadzenia pisanej miłością każdego serca ku Bogu w bliźnim.

Ojciec założyciel

Bł. Antoni Rewera ur. 6 stycznia 1869 r. we wsi Samborzec, powiat sandomierski, zm. 1 października 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau) - prałat, błogosławiony Kościoła katolickiego. Syn Wawrzyńca i Rozalii z domu Sapielak. W Sandomierzu ukończył szkołę średnią, a 1 czerwca 1884 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Tytuł magistra teologii uzyskał 18 czerwca 1893 r. w Akademii Duchownej w Petersburgu. Po otrzymaniu święceń kapłańskich (2 lipca 1893 r.) pracował jako profesor, wychowawca i wicedyrektor w Seminarium Duchownym w Sandomierzu, następnie jako duszpasterz, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Sandomierzu. Pełnił obowiązki archidiakona, prałata domowego papieża Benedykta XV, dyrektora (w Sandomierzu) i delegata do rady głównej III Zakonu św. Franciszka, kanonika honorowego, następnie gremialnego, prałata honorowego i w końcu dziekana Kapituły Katedralnej. Pozostały o nim wspomnienia jako o kapłanie wielkiej wiary, dobroci i gorliwości duszpasterskiej. Był też wielkim społecznikiem. Jego umiłowanie cnót św. Franciszka z Asyżu zaowocowało założeniem Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. 16 marca 1942 r. został aresztowany przez gestapo. W czasie przesłuchań przyznał się do czytania podziemnej prasy. „Przecież nie mogłem kłamać” - wyjaśnił współwięźniom. Ponieważ nie chciał wydać, od kogo dostawał nielegalne gazety (nawet za cenę zwolnienia z aresztu) - został skierowany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie Dachau. Tam po doświadczeniu wielu nieludzkich cierpień i upokorzeń, które znosił w duchu wiary i pokory - zmarł z wycieńczenia 1 października 1942 r. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II, należy do grona 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-06-14 10:22

Episkopat News/ flickr.com

Kościół jest celem krytyki ze strony ruchów społecznych, aktywistów genderowych i polityków, bo postawiono mu zarzut bycia okrutnym patriarchatem - systemem męskiej dominacji opartej na przemocy wobec ludzi słabszych i odmiennych. Kto jest tu wzorem dla mężczyzn? Czy Maryja ma komplementarny męski ideał czy on wymaga dziś odkrycia? Rozmawia to tym Małgorzata Bilska z kard. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim oraz historykiem Kościoła.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00
Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych