Reklama

TEMAT TYGODNIA

Białogłowa, niewiasta, kobieta...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Męże nas zową białogłowy, prządki, ku większemu zelżeniu kobietami zową" - skarżyły się szesnastowieczne panie w "Sejmie niewieścim" Marcina Bielskiego. I słusznie skarżyły się, ponieważ według "Słownika etymologicznego" Bruacknera, słowo "kobieta" pochodzi prawdopodobnie od słów "koba", czyli "kobyła" lub "kob" - oznaczający "chlew". Ile godzin przepłakał ród żeński usłyszawszy staropolski epitet rzucony pogardliwie przez brzydszą połowę ludzkości - kroniki nie podają.

W Biblii tłumaczonej przez ks. Jakuba Wujka Adam nazwał Ewę "mężyną", bo z męża wzięta". W tymże przekładzie Pisma Świętego nie znajdzie czytelnik słowa "kobieta". Panna zwana jest tam niewiastą, mężatka - żoną. Językoznawcy nie są zgodni co do etymologii słowa " niewiasta". Pochodzi ono prawdopodobnie od czasownika "nie wiedzieć", za czym przemawiałaby dawna pisownia "niewiesta". Problem zaczyna się przy ustaleniu, czy chodzi o "tę, która nic nie wie", czy może o "tę, o której się nie wie". Wiadomo, że dopiero od XVIII stulecia " żonę", "niewiastę", "białogłowę" wyparła "kobieta". Wyraz utracił swoje pejoratywne nacechowanie, choć przedstawicielki płci pięknej nie zawsze wzbudzają jedynie zachwyt. Kobieta nazywana była "puchem marnym i wietrzną istotą", francuską petrolezą i wojująca feministką. A każdej wiosny otwiera świeżo umyte okna domu i wychodzi z dziećmi na spacer.

Kobiety od zarania zajmowały głowy myślicieli, filozofów, poetów, pisarzy czy satyryków. Wydaje się, że nie ma w tym nic dziwnego, wszak istoty, które stanowią połowę całej ludzkości do dziś są nieodgadnione i jakby na to nie patrzeć - dość skomplikowane. Mówi się, że mężczyzna żyje dla czegoś, kobieta zaś dla kogoś. W codziennym życiu emanują ciepłem, serdecznością, delikatnością, wrażliwością. Potrafią pocieszyć, poratować, a ich słowa i gesty zapamiętuje się nieraz na zawsze. Łatwo się wzruszają, ale choć uważane są za słabą płeć zarówno słowa piosenki, jak i codzienność potwierdzają, że w wielu wypadkach niewiasty silniejsze są od mężczyzn. Mamy z nimi do czynienia właściwie wszędzie - to matki, żony, córki, ale i osoby piastujące wysokie stanowiska.

W diecezji sosnowieckiej niemal każdy wydział, duszpasterstwo, instytucja, stowarzyszenie, redakcja czy wydawnictwo, szkoła oraz poradnia ma w swych szeregach kobiety. Są nauczycielkami, sekretarkami, instruktorkami, psychologami, referentkami, księgowymi, zakrystiankami, kucharkami, gosposiami, a także kierownikami, prezesami czy przewodniczącymi. Wszystko zależy od tego, gdzie piastują swój urząd.

W szkołach katolickich działających na terenie naszej diecezji potężną większość kadry nauczycielskiej stanowią kobiety. Przedstawicielki płci pięknej zajmują miejsca w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich czy w Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych. Niewiasty mają również swoje reprezentantki w Instytucie Akcji Katolickiej, gdzie sprawują funkcje wiceprezesa, sekretarza oraz wchodzą w skład Zarządu. Panie można też spotkać w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin, gdzie pełnią np. funkcje diecezjalnych instruktorek poradnictwa rodzinnego. W 40-osobowym zespole pracowników Caritas diecezjalnej 30 to kobiety. Sosnowiecka Caritas zatrudnia pielęgniarki, siostry środowiskowe oraz rehabilitantki, które pracują w stacjach opieki socjalnej. Przedstawicielki płci pięknej są również w domach dla bezdomnych, a także w biurze. " Ich rola w Caritas jest nie do przecenienia. Tutaj, może bardziej niż gdziekolwiek indziej, potrzebna jest kobieca wrażliwość, cierpliwość, czułość, troska i serce. Ludzie najbardziej potrzebujący - chorzy, nieszczęśliwi, zawiedzeni, samotni liczą na kogoś, kto ukoi ich ból, a kobieta w swoją naturę wpisane ma te wszystkie piękne, niezwykłe cechy" - powiedział Niedzieli sosnowieckiej dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ks. kan. Stefan Wyporski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

Więcej ...

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32
Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto