Reklama

Częstochowskie dęby katyńskie

Niedziela częstochowska 13/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

70. rocznica Zbrodni Katyńskiej stała się okolicznością do szczególnego spojrzenia na tę trudną kartę historii. Także do uświadomienia, zwłaszcza młodym ludziom, że Ci, którzy oddali życie, byli podobni do nich; mieli marzenia, plany, lubili się śmiać, kochali swoich bliskich. Ich wybór padł na ojczyznę, odpowiedzialność i wierność. To niezwykła lekcja historii. Szczególnie, gdy można zbliżyć się do tych osób i minionych zdarzeń. Dzięki ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Zakon Pijarów i Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza - „Od małej ojczyzny do wielkiej historii” (www.katyn-pamietam.pl), lekcja ta znalazła wymiar lokalny. Jednym z projektów organizowanych w ramach tej akcji stał się program skierowany do społeczności lokalnych, instytucji i stowarzyszeń, w tym do szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, samorządów i parafii pod nazwą „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Widocznym efektem akcji będzie posadzenie 21.857 dębów pamięci, z których każdy ma być poświęcony konkretnej zamordowanej w Katyniu osobie. Do dziś posadzono 2.444 dęby w wielu krajach Europy i w USA (szerzej o ogólnopolskiej inicjatywie można było przeczytać w „Niedzieli” nr 10, w artykule o. Józefa Jońca SP pt. „Od małej ojczyzny do wielkiej historii”).
Organizowania projektu w wymiarze lokalnym regionu częstochowskiego podjęła się dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, z siedzibą przy ul. Św. Augustyna 3/7. Wstępem i motywacją do podjęcia dalszych działań była wycieczka patriotyczno-edukacyjna do Katynia, która miała miejsce na przełomie września i października ub.r. Wzięła w niej udział m.in. grupa uczniów ww. szkoły pod opieką nauczyciela Rafała Piotrowskiego. Poza innymi miejscami historycznymi związanymi z naszym narodem, uczestnicy zwiedzili Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, brali udział we Mszy św., a na tablicach upamiętniających poległych odnaleźli kilkanaście nazwisk Polaków związanych z 7. Częstochowską Dywizją Piechoty. Odkrywanie prawdy historycznej stało się faktem. Okazało się, że są w Częstochowie i jej okolicach ludzie, których los w jakiś sposób złączył z życiem poległych w Katyniu. Gromadzenie materiałów dotyczących ofiar, świadectw ich bliskich, stało się jednym z zadań projektu. Wybrano i przygotowano miejsce, na posadzenie młodych dębów (plac przy trasie DK1, obecnie wjazd od ul. Wesołej), z których każdy będzie zaopatrzony w tabliczkę z danymi konkretnej osoby z Listy Katyńskiej. Lokalna inicjatywa skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych spotkała się z dużym zainteresowaniem. Ogłoszono konkurs na prace, zaproponowane w dowolnej formie, w których młodzi ludzie prezentują sylwetkę wybranej osoby lub osób, zamordowanych w Katyniu, pochodzących z terenu Częstochowy i okolic. Organizacyjne spotkanie dotyczące zagospodarowania terenu wyznaczonego przez Urząd Miasta miało miejsce 18 lutego br. Wzięli w nim udział m.in.: dyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych Piotr Galewicz, nauczycielka Agnieszka Burzyńska, przedstawiciele Wydziału Kultury i Promocji, Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Urzędu Miasta. Nadleśnictwo Złoty Potok udostępniło 70 sadzonek dębów - 3 marca delegacja uczniów z dyrektorem i opiekunami odwiedziła miejsce, na którym rosną młode drzewa. Organizatorów projektu Częstochowskie Dęby Katyńskie nie zabrakło także 5 marca podczas otwarcia wystawy w Muzeum Częstochowskim Ratusz, zatytułowanej „Sowieckie Piekło 1939-1956”. Uczniowie zaprezentowali program literacko-muzyczny. Występ powtórzono 11 marca w auli Biblioteki Publicznej, gdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli, dyrekcji i nauczycieli ZSSB z członkami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie. Kolejną lekcję historii stanowił udział w III Międzynarodowej Konferencji „Prawda, Pamięć, Tożsamość Katynia i Golgoty Wschodu”, poświęconej ks. prał. prof. Zdzisławowi Peszkowskiemu - kapelanowi Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, która miała miejsce 16 marca na Jasnej Górze. Wszystkie te spotkania i wiele innych inicjatyw, stanowiły okazję do promowania programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” - Częstochowskie Dęby Katyńskie.
13 kwietnia, w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz poświęcenie tabliczek upamiętniających ofiary zbrodni. Poprzedzi je Msza św. na Jasnej Górze o godz. 9.30.
Więcej informacji na temat lokalnego przebiegu programu na stronie organizatora: zssb@edukacja.czestochowa.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św. Jana Pawła II" i "Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi"

2024-04-11 13:02

Red.

Bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko - lubaczowskiej zakazał działalności wspólnot „Domy Modlitwy św. Jana Pawła II” oraz „Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi” na terenie tej diecezji. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie diecezji, treści promowane przez te wspólnoty należy uznać za błędne i niezgodne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła, a rzekome objawienia inicjatorki i liderki duchowej ruchów są teologicznie niepoprawne i nie mają aprobaty Kościoła.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Zaszczytna funkcja

2024-04-16 13:48

Mateusz Góra

– To duża odpowiedzialność, ale też w pewien sposób wyróżnienie, bo posługiwanie bezpośrednio przy biskupie to zaszczyt – przyznaje jeden z uczestników kursu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny