Reklama

11-12 czerwca zasmakuj kulturowego i przyrodniczego kolorytu województwa podlaskiego

Odkryj piękno Podlasia - przyjedź na Święto Młodych Tej Ziemi

Niedziela podlaska 21/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stolica Polski. Gwarna, duszna, tłumna. Zdaje się, że to tu właśnie bije źródło życia towarzyskiego. Warszawa to miasto festiwali, koncertów, happeningów i tak modnych ostatnio eventów - spektakularnych, ulicznych akcji. Jak grzyby po deszczu powstają sceny teatralne, kawiarenki, miejsca spotkań artystów. Nic więc dziwnego, że stolica przyciąga młodzież z całej Polski. A zaledwie ponad 100 km dalej rozlega się zupełnie inna kraina. Tu czas się zatrzymał, ludzie żyją niespiesznie, zgodnie z naturalnym rytmem przyrody. Ta bajkowa kraina to geograficzny środek Europy (północno-wschodnia część naszego kraju) - Podlasie, a w nim Drohiczyn. Położony na wysokim brzegu rzeki Bug, prastary gród rozłożony na Górze Zamkowej. Kiedyś miejsce koronacji króla, jedno z czterech miast koronacyjnych w Polsce, dzisiaj jest oazą spokoju i miejscem idealnym dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie natury, ciszę i piękne widoki. Zabytki Drohiczyna i piękno jego krajobrazów nadają mu niepowtarzalny urok, utrwalony w literaturze i filmie (m.in. „Nad Niemnem”).

Poznaj Podlasie

Podlasie od wieków jest zamieszkiwane przez różne narodowości i wyznawców wielu religii. Wystarczy odwiedzić Kruszyniany i Bohoniki - pozostałości osadnictwa tatarskiego, by wejść do środka prawdziwej tatarskiej jurty. Wystarczy odwiedzić Świętą Górę Grabarkę, monaster męski w Jabłecznej i Supraślu, by zwiedzić najbardziej czczone miejsca kultu prawosławnego. Do dziś można tu znaleźć stare kościoły, cmentarze, ruiny świątyń, przydrożne kapliczki - ślady katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu, a nawet islamu. To właśnie bujna przyroda oraz bogactwo wielu kultur, religii i tradycji stanowią wyróżniki województwa podlaskiego, które z roku na rok odzyskuje dawną świetność. Podlasie zamieszkują ludzie świadomi swoich korzeni i historii regionu. Wiedzą, że to tu właśnie najlepiej odbywać pełne uroku wędrówki piesze, przejażdżki rowerowe i konne. Wystarczy wspomnieć o tętnie pierwotnego lasu, jakim jest Puszcza Białowieska, o szumie nieujarzmionych rzek Bugu, Biebrzy i Narwi, o „polskiej Amazonii” - ojczyźnie bobra i łosia, żeby zakochać się w Podlasiu. Symbioza cywilizacji i przyrody, czystość środowiska i walory turystyczne to cechy wyróżniające województwo podlaskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zasmakuj kolorytu Drohiczyna

Podlasie to region o niezwykle bogatej historii i równie interesującej teraźniejszości. Prężnie rozwijające się ośrodki kultury, muzea, sale koncertowe, szkoły, kawiarnie mają bardzo wiele do zaoferowania turystom i gościom odwiedzającym te tereny. W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej organizuje pierwszą edycję letniego festiwalu edukacyjno-muzycznego dla młodzieży - Święto Młodych Tej Ziemi. To ogólnopolskie spotkanie ludzi młodych duchem na błoniach drohiczyńskich, pod Kopcem Pamięci Podlasia, w malowniczo położonym nad Bugiem Drohiczynie, w dniach 11-12 czerwca. Święto Młodych Tej Ziemi zawiera w sobie festiwal ekologiczny z debatą Jana Pospieszalskiego i koncert galowy laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej
Święto Młodych Tej Ziemi to największy letni festiwal edukacyjno-muzyczny we wschodniej części kraju. Organizowany jest z myślą o ludziach młodych: młodzieży szkolnej, ich rodzicach i nauczycielach, młodzieży zrzeszonej w ruchach, organizacjach, klubach, stowarzyszeniach i fundacjach, harcerzach, ministrantach, słowem - młodych żyjących zgodnie z chrześcijańskimi wartościami, a także o tych wszystkich, którzy dopiero poszukują oblicza miłosiernego Boga, i tych, którzy pragną poznać nowych ludzi i wartościowo spędzić czerwcowy czas. Jego nazwa to nawiązanie do słów Papieża Jana Pawła II („Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”) - wybitnego autorytetu moralnego, który właśnie w młodych ludziach dostrzegał ogromny potencjał. Siła moralna towarzysząca Janowi Pawłowi II i jego idee jednoczą młodzież na całym świecie, a dorosłych integrują w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży.
Wszystkie działania i imprezy towarzyszące Święcie Młodych Tej Ziemi są skierowane do dzieci i młodzieży wraz z opiekunami, a mają na celu upowszechnianie edukacji kulturalnej, ekologicznej i patriotycznej oraz propagowanie edukacyjnej roli wspólnot kościelnych. Organizacja Święta Młodych Tej Ziemi, oprócz wartościowego spotkania młodzieży i promocji wartości przez muzykę, ma także na celu: pomoc w rozwijaniu artystycznych pasji i talentów, edukację pozaszkolną z dziedziny edukacji ekologicznej, promowanie piękna polskiej przyrody i krajobrazu poprzez prezentację fotografii wyróżnionych w konkursie „Poprzez film i fotografię poznaję przyrodę” i wystawy ekologiczne, promowanie świadomości ekologicznej oraz idei integracji, solidarności i wspólnego działania, ważnych w rozwoju młodego pokolenia. Będą miały miejsce również prezentacja osiągnięć wyróżniających się podmiotów muzycznych (zespołów, chórów i solistów) oraz promowanie aktywnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze i sztuce jako właściwej formie samorealizacji.
Święto Młodych Tej Ziemi to wielkie przedsięwzięcie, w programie którego każdy znajdzie coś dla siebie.

Reklama

Debata i festiwal ekologiczny

Debata stanowiąca estradową wersję widowiska telewizyjnego „Warto rozmawiać” będzie prowadzona przez Jana Pospieszalskiego - publicystę i muzyka. W programie debaty znajdą się trzy panele dyskusyjne, poświecone problematyce ekologii człowieka. Gośćmi specjalnymi będą Przemysław Babiarz (dziennikarz sportowy TVP1) i psycholog Szymon Grzelak (autor „Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży”).
Podczas festiwalu ekologicznego odbędą się warsztaty i zajęcia edukacyjne z ekologii nt.: „Pomagamy dziuplakom”, „Szukaj zysku w odzysku”, „Co to jest i gdzie leży … Natura 2000”, „Film i fotografia przyrodnicza” i „Na szkle malowane” i in. Udział w warsztatach jest bezpłatny, nieprzymusowy i adresowany do wszystkich uczestników Święta Młodych Tej Ziemi. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie czyste miasteczko z wieloma atrakcjami, m.in.: wystawami przyrodniczymi, warsztatami edukacyjnymi, konkursami o tematyce ekologii, loterią fantową, stoiskami pokazowymi lokalnych wytwórców produktów ekologicznych, pokazem mody ekologicznej (ubiory i biżuteria wykonane z materiałów odpadowych - papieru, plastiku, folii). Punktem specjalnym Święta Młodych Tej Ziemi będzie selektywna zbiórka surowców nadających się do recyklingu - makulatury, plastiku, szkła i aluminium.

Reklama

Koncert galowy laureatów XVII Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”

„Krzyż - moja wolność” - to hasło, które przyświeca tegorocznemu XVII Festiwalowi Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2010. Każda edycja festiwalu skupia dzieci i młodzież chcące propagować swoim śpiewem wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Festiwal jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym od 17 lat i z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę młodych ludzi. W wydarzeniu tym ważne miejsce zajmują osoby niepełnosprawne, które co roku z radością włączają się w „śpiewanie Panu”. Tegoroczne zmagania festiwalowe miały miejsce w 7 miejscowościach diecezji drohiczyńskiej: Hajnówce, Brańsku, Sokołowie Podlaskim, Sterdyni, Siemiatyczach, Węgrowie i Łochowie. Przesłuchania te wyłoniły uczestników majowego finału w Bielsku Podlaskim, a jego laureaci zaprezentują swój talent podczas koncertu galowego w Drohiczynie podczas Święta Młodych Tej Ziemi. Młodzi artyści mają szansę nie tylko wystąpić na scenie, ale także wziąć udział w profesjonalnym nagraniu płyty i koncercie na żywo przy akompaniamencie znanej orkiestry Big Warsaw Band.

Muzyka

Uczestnikom Święta Młodych Tej Ziemi towarzyszyć będzie muzyka polskich zespołów zrzeszonych w projekcie muzyczno-ewangelizacyjnym „Nie śpijcie! Nie!”.
Celem koncertów organizowanych w ramach projektu „Nie Śpijcie! Nie!” jest integrowanie różnych środowisk młodzieżowych. Projekt gromadzi ludzi dobrej woli wokół idei solidarności, pomocy bliźnim i trzeźwości. Impreza ta ma na celu rozpowszechnianie muzyki chrześcijańskiej granej przez twórców amatorskich i profesjonalnych jako formy tworzenia szlachetnych relacji międzyludzkich w rodzinie. Podczas Święta Młodych Tej Ziemi, 12 czerwca w Drohiczynie wystąpią m.in. „MDL, czyli Mokobody Dla Lwów”, muzycy „Strony B” i „Porozumienia”.
Zaangażowanie wielu tysięcy młodych ludzi, powiększająca się liczba uczestników festiwalu i zapotrzebowanie na wartościowe koncerty we wschodniej części kraju są najlepszym dowodem na zasadność podejmowania tego typu inicjatywy. Udział w Święcie zapowiedziało bowiem kilka tysięcy młodych osób z całej Polski! Tym serdeczniej zapraszamy przedstawicieli wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, firm i instytucji, szkół, młodzież wraz z wychowawcami. Nie czekaj, zgłoś swój przyjazd (najlepiej na e-mail: koordynator@mlodzitejziemi.pl). Każdy uczestnik drohiczyńskiego festiwalu otrzyma „krzyż jedności” - wspólnie zadbajmy o to, aby wszyscy wyjechali z pamiątkowym krzyżem w dłoni. Razem łączymy nasze idee!

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowacka: jedna godzina lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r.

2024-06-18 10:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. - poinformowała we wtorek w TVN24 minister edukacji Barbara Nowacka.

Więcej ...

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Prezydent: "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy

2024-06-18 13:36

PAP/Marcin Obara

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy, za stwarzanie takich warunków w zakładzie, że pracownik ma poczucie, że to jest jego miejsce, w którym czuje się dobrze - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia statuetek w XVI edycji konkursu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o...

Niedziela Sandomierska

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o...

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy