Reklama

Bożena Sztajner
Bezdomność pozostaje w człowieku na zawsze. Ja wszędzie czuję się trochę obco, mówi Adam

Pomóż pielgrzymować bezdomnym

2013-07-27 19:15

kama/Warszawa/KAI

Warszawscy bezdomni - podopieczni braci Kapucynów – 6 sierpnia wyruszą w pielgrzymce na Jasną Górę. Z 243. kilometrową trasą zmierzą się już po raz szósty. W drodze pomodlą się w intencjach powierzonych im przez osoby, które pomogą w przygotowaniach do pielgrzymki.

„Kilkanaście dni marszu to czas modlitwy, przemyśleń, pokonywania własnych słabości i jednocześnie odnajdywania siły do dalszego życia” - mówi Marek, jeden z bezdomnych, który pragnie po raz drugi wyruszyć na Jasną Górę. Jak przyznają organizatorzy, uczestnictwo w pielgrzymce dla osób bez domu jest wydarzeniem, które daje im nadzieję.

Fundacja Kapucyńska im. Bł. Aniceta Kopaliskiego, odpowiedzialna za przygotowanie pielgrzymki apeluje o wsparcie. „Już po raz trzeci pomagamy naszym podopiecznym w zorganizowaniu całej wyprawy. Od 23 lipca do 5 sierpnia będziemy zbierać dary rzeczowe, przydatne bezdomnych w drodze” – mówi Anna Niepiekło, rzecznik prasowy Fundacji Kapucyńskiej.

Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi ok. 500 zł i przeznaczany jest m.in. na ubranie, wyżywienie i powrót do stolicy. Przedsięwzięcie można wesprzeć przynosząc dary (ręczniki, podkoszulki, skarpetki, plecaki itp.) do klasztoru braci kapucynów w Warszawie (ul. Kapucyńska 4).

Reklama

Bezdomni pielgrzymi okażą swoją wdzięczność modlitwą oraz niosąc ze sobą do Częstochowy intencje modlitewne wszystkich darczyńców. „Tylko tak mogą odpłacić za okazaną im pomoc” - zaznacza Anna Niepiekło i dodaje, że w ten sposób pielgrzymowanie staje się misją. Bezdomni zobowiązują się do przedstawienia Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich tych próśb. „Zdarza się, że proszący o modlitwę darczyńcy zgłaszają się później do nas i mówią, że ich intencje rzeczywiście zostały wysłuchane. Takie głosy szczególnie cieszą pielgrzymów” - zaznacza rzeczniczka Fundacji Kapucyńskiej.

W pielgrzymce uczestniczą przede wszystkich podopieczni klasztoru braci mniejszych kapucynów, korzystający codziennie z jadłodajni na ul. Miodowej oraz tworzący wspólnotę. „Pielgrzymka jest nagrodą dla tych, którzy uczestniczą przez cały rok w spotkaniach”– mówią organizatorzy - „Bezdomnym proponujemy spotkania i rekolekcje przygotowujące do wyprawy. W poprzedniej edycji pielgrzymki udział wzięło 20 osób. W tym roku wyruszy 15 naszych podopiecznych”.

Jak zaznacza Anna Niepiekło, bezdomni już pół roku przed rozpoczęciem pielgrzymki pytają o możliwość wyruszenia na Jasną Górę. „Niestety, jeden z zeszłorocznych uczestników trafił do więzienia. Podczas odwiedzin powiedział mi z wielkim smutkiem, że chciał pielgrzymować i w tym roku. Popłynęły mu z oczu łzy” - opowiada rzeczniczka.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego od trzech lat organizuje piesze pielgrzymki dla bezdomnych. Powstała w 2010 roku z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich a jej fundatorem jest aktor Radosław Pazura.

Fundacja wspiera działalność braci Kapucynów, która przede wszystkim polega na pomaganiu potrzebujących poprzez prowadzenie jadłodajni na Miodowej (korzysta z niej 200 osób dziennie) i duszpasterstwa osób bezdomnych oraz organizowaniu rekolekcji i spotkań formacyjnych.

Inne przedsięwzięcia, jakie dla ubogich i bezdomnych przygotowuje fundacja to akcja „Anioł w Warszawie”, czyli asystent osoby bezdomnej czy cotygodniowe „Bezdomnych spotkania z kulturą”.

Tagi:
pielgrzymka bezdomni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem