Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: trzeba bronić dziś dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dla dobra każdego człowieka i Polski nie można podcinać korzeni, z których wyrasta nasz naród. Nie można niweczyć chrześcijańskich wartości, z których rodzi się społeczne dobro. Trzeba bronić dziś dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej” - napisał kard. Stanisław Dziwisz w liście z okazji jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Zdaniem hierarchy sanktuarium ludźmierskie jest oazą modlitwy, miejscem pojednania ludzi z Bogiem, ośrodkiem duszpasterskich inicjatyw, wzbogacając religijne życie archidiecezji krakowskiej i polskiego Kościoła. Stanowi także oparcie dla rodaków żyjących za granicą.

Metropolita krakowski przypomniał, że pół wieku upłynęło już od uroczystości koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej czczonej w sanktuarium w Ludźmierzu, co miało miejsce 15 sierpnia 1963 roku. „Dla uświetnienia tej rocznicy uczyniono wiele przygotowań obejmujących przede wszystkim mieszkańców Podhala a także wszystkich czcicieli Ludźmierskiej Panny żyjących w naszej Ojczyźnie a także rodaków zza Oceanu” - zwrócił uwagę kardynał. Dodał także, że podjęto trzyletni trud modlitwy i refleksji mający na celu pogłębienie duchowości maryjnej i świadomości naszej odpowiedzialności za wiarę w codziennym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Uroczystości w sanktuarium ludźmierskim w dniu 15 sierpnia 2013 roku będą stanowić zwieńczenie tych przygotowań a nade wszystko będą wielkim świętem wszystkich czcicieli Królowej Podhala radujących się z jubileuszu koronacji. Będzie to wielkie święto wiary w przeżywanym obecnie Roku Wiary” - podkreślił kard. Dziwisz.

Jego zdaniem to wydarzenie sprzed 50 lat jest wciąż żywe w pamięci ludzi i naszej archidiecezji oraz stanowi wyzwanie dla obecnego czasu.

Hierarcha przypomniał, że koronacja w Ludźmierzu przypadła na czas Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski w 1966 roku i był program duszpasterski rozpisany na lata, ale także w pewnym sensie powrót do źródeł chrześcijańskiej wiary, która na terenie Podhala miała swój początek właśnie w Ludźmierzu.

Reklama

„Kardynał Stefan Wyszyński mówił w przemówieniu podczas koronacji ludźmierskiej, że jednym z najważniejszych zadań chrześcijan w dzisiejszym świecie jest „zachowanie i uratowanie godności człowieka”. O tej wielkiej godności przypomina nam Maryja, trzymająca w swych ramionach Człowieka – Dziecię Boże” - zwrócił uwagę kardynał.

Według niego zadanie to pozostało niezmiernie aktualne, choć zmieniły się w pewnej mierze istniejące zagrożenia, płynące z fałszywie pojętej wolności. „Prymas Tysiąclecia podkreślił, że aby iść prawą drogą, trzeba stale zabiegać o wolność dzieci Bożych, do której wyswobodził nas Chrystus” - zaznaczył kard. Dziwisz.

Zwrócił uwagę także na to, że jesienią 1963 roku arcybiskup Karol Wojtyła przekazał Pawłowi VI zdjęcia z koronacji w Ludźmierzu, która zgromadziła 200 tysięcy wiernych. „Ojciec Święty oglądając je powiedział: „To jest Polska, to jest tylko tam możliwe” - wspominał kard. Dziwisz. „Na działania władzy komunistycznej utrudniającej udział w uroczystościach, ludzie odpowiedzieli odwagą wiary, świadectwem swojej przynależności do Kościoła i swej odpowiedzialności za Ojczyznę, od tysiąclecia związaną z chrześcijaństwem” - napisał metropolita krakowski. „Ich postawa nie zrodziła się z politycznego oporu, lecz z wierności duchowemu dziedzictwu, tworzonemu przez głęboki nurtu maryjnej religijności” - dodał. Zdaniem kardynała dla dobra każdego człowieka i Polski nie można podcinać korzeni, z których wyrasta nasz naród. „Nie można niweczyć chrześcijańskich wartości, z których rodzi się społeczne dobro. Trzeba bronić dziś dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej” - podkreślił hierarcha.

Reklama

„Kardynałowi Karolowi Wojtyle zależało, by koronacja figury Matki Boskiej nie stała się tylko historycznym wydarzeniem, lecz była źródłem wielu nowych inicjatyw religijnych, duszpasterskich i kulturalnych. Dał temu wyraz w kazaniach, które wygłosił w Ludźmierzu jako metropolita krakowski” - zaznaczył kard. Dziwisz i dodał, że Jan Paweł II żywo interesował się rozwojem sanktuarium, a papieska wizyta w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 roku, wygłoszone przez Ojca Świętego rozważanie i nabożeństwo różańcowe stanowią wyzwanie, by sanktuarium ludźmierskie było dla wszystkich pielgrzymów i osób odwiedzających prawdziwą „szkołą Maryi”, w której Ona uczy nas wierzyć, ufać i kochać Pana Jezusa.

Metropolita krakowski wyraził także radość i wdzięczność, że „sanktuarium ludźmierskie jest oazą modlitwy, miejscem pojednania ludzi z Bogiem, ośrodkiem wielu duszpasterskich inicjatyw, wzbogacając tym samym religijne życie archidiecezji krakowskiej i polskiego Kościoła, będąc jednocześnie ważnym punktem odniesienia dla kultury i życia społecznego Podhala a także stanowiąc oparcie dla rodaków żyjących poza Ojczyzną, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Kanadzie”.

Główna uroczystość jubileuszowa 50–lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej odbędzie się 15 sierpnia. Sumę odpustową o godz. 11.30 odprawi kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-11 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki dar dla Kościoła

Archiwum

Kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, został laureatem prestiżowej Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2012.

Więcej ...

Rozpoczynają się obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Rodziny Ulmów

2024-07-05 11:44

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą niedzielę, 7 lipca, po raz pierwszy obchodzone będzie wspomnienie liturgiczne bł. Rodziny Ulmów. W Markowej - miejscu ich urodzenia i męczeńskiej śmieci - uroczyste obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczynają się już dziś. Złożą się na nie zarówno działania o charakterze religijnym, jak i świeckim. W niedzielę Rodzina Ulmów zostanie też ogłoszona patronami województwa podkarpackiego.

Więcej ...

Beskid Żywiecki: zakończyły się wakacyjne rekolekcje wspólnoty Wojsko Gedeona

2024-07-05 16:12
Rajcza

wikipedia/Adrian Tync na licencji Creative Commons

Rajcza

„JESTEM” - pod takim hasłem odbyły się rekolekcje wakacyjne, inicjowane przez Wojsko Gedeona z diecezji płockiej, z udziałem 130-osobowej grupy młodzieży oraz ośmiu księży. Były one zwieńczeniem rocznej pracy formacyjnej i ewangelizacyjnej. Młodzież odwiedził między innymi bp Szymon Stułkowski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego