W ramach obchodów 90. rocznicy ustanowienia diecezji łódzkiej odbyło się szereg spotkań oraz dwie konferencje naukowe. W Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi miała miejsce sesja popularnonaukowa, której program wypełniły referaty poświęcone dziejom Kościoła łódzkiego oraz wartościom chrześcijańskim w kulturze.
Jednym z wykładowców był bp Adam Lepa, który mówił na temat mediów w służbie Kościoła łódzkiego w okresie międzywojennym. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że tytuły ówczesnej prasy katolickiej nie dorównywały zarówno liczebnością, jak i rozmachem tytułom prasy innych kościołów chrześcijańskich oraz prasy religijnej wydawanej przez łódzkich Żydów. Jedni i drudzy byli zamożniejsi niż katolicy.
Warto wiedzieć, iż w Łodzi ukazywały się dwa miesięczniki katolickie o zasięgu ogólnopolskim: „Orędowniczek eucharystyczny” i „Mały orędowniczek eucharystyczny” (redakcja i druk u Sióstr Urszulanek) oraz dwa kwartalniki: „Nad poziomy” i „Organista”. „Orędowniczek eucharystyczny” był związany z Krucjatą Eucharystyczną. Inicjatorką ruchu nazywanego Krucjatą Eucharystyczną była przyszła święta - Urszula Ledóchowska, założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek.
Kwartalnik „Nad poziomy” był organem Związku Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej, redaktorami byli księża diecezji łódzkiej. Pierwszy numer ukazał się w roku 1929. Redakcja mieściła się w domu diecezjalnym przy ul. Gdańskiej (obecnie siedziba Caritas Łódzkiej). Kwartalnik „Organista”, ukazywał się z dodatkiem, w którym drukowano pieśni przeznaczone dla chórów kościelnych. Pismem adresowanym do katolików niemieckich w Polsce był „Dzwon Niedzielny” (pierwszy numer ukazał się w roku 1922).
Pierwszym czasopismem nowo powstałej diecezji był kwartalnik „Wiadomości Diecezjalne Łódzkie” - numer I ukazał się 1 stycznia 1921 r., a więc trzy tygodnie po ustanowieniu diecezji łódzkiej. Wydawcą była kuria biskupia. Pismem, które ukazywało się od 1924 r. aż do wybuchu II wojny światowej było „Słowo Katolickie”, wydawane przez Instytut Akcji Katolickiej. Istniały także gazetki parafialne i szkolne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu