Niezapomniany dla Podkarpacia jest dzień 2 czerwca 1991 r., kiedy na naszej ziemi gościł Jan Paweł II, papież. Wizycie tej towarzyszyła atmosfera miłości, radości i niezwykłego wzruszenia. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Bogu dziękujcie… Ducha nie gaście” (por. 1 Tes 5, 18-19).
Była to pierwsza w dziejach archidiecezji przemyskiej wizyta papieska. Zasadniczym celem pielgrzymki w Rzeszowie była beatyfikacja bp. J. S. Pelczara. Ojciec Święty konsekrował także kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który w rok później stał się katedrą nowej diecezji. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Wizyty Jana Pawła II był bp Edward Białogłowski. Ówczesny biskup przemyski Ignacy Tokarczuk, witając Namiestnika Chrystusowego, m.in. tak prosił: „… pouczaj nas, najwyższy pasterzu, co mamy czynić, abyśmy na ruinach starego porządku, który się zawalił, mogli zbudować coś lepszego, bardziej Bożego i bardziej ludzkiego. Pouczaj nas, wspomagaj, błogosław i módl się za nas, a my ze swej strony zapewniamy o naszej stałej, wytrwałej i wdzięcznej pamięci modlitewnej. … „ A papież w homilii mówił do każdego z osobna: „…Bądź chrześcijaninem naprawdę„ nie tylko z nazwy, nie bądź chrześcijaninem byle jakim”. Wielu te słowa zapamiętało i uczyniło programem swego życia. Wówczas w Rzeszowie na błoniach zgromadziło się ok. 500 tys. wiernych. Byli także pielgrzymi spoza Polski, zwłaszcza z Ukrainy liczna grupa i ze Słowacji.
Po 20 latach diecezja rzeszowska, która powstała rok po wizycie Ojca Świętego w Rzeszowie, 2 czerwca przeżywała uroczyście dziękczynienie za tę obecność i za beatyfikację swojego patrona bp. Pelczara, a także dziękczynienie za beatyfikację naszego umiłowanego rodaka Jana Pawła II. To były motywy przewodnie tego spotkania liturgicznego.
Obowiązki gospodarza pełnił biskup rzeszowski Kazimierz Górny, który 20 lat temu gościnnie uczestniczył w pielgrzymce i jak widać było - wówczas z serdecznym uśmiechem spoglądał na ziemię rzeszowską. Podczas uroczystego dziękczynienia serdecznie i ciepło przywitał wszystkich gości i uczestników spotkania liturgicznego. Uczestniczyło ponad czterystu kapłanów i kilkanaście tysięcy wiernych.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kazanie wygłosił abp Edward Nowak z Rzymu. Uczestniczył także abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, bp Jan Ozga z Kamerunu i Księża Biskupi z sąsiednich diecezji: biskup tarnowski Wiktor Skworc, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Adam Szal i bp Marian Rojek z Przemyśla.
Kaznodzieja przekazał serdeczne pozdrowienia z Rzymu i zwrócił uwagę na trzy wyżej wspomniane motywy, a nade wszystko ukazał osobę błogosławionego Jana Pawła II. Powiedział m.in.: „On jest twórcą, ojcem tej wspólnoty, tzn. diecezji, którą powołał bez mała 20 lat temu. Zwrócił uwagę w dalszym ciągu kazania na trzy drogowskazy: świętość nas wszystkich, błogosławiony Jan Paweł, człowiek modlitwy, świat w oczach Jana Pawła. Kończąc podkreślił, jakie zadania Błogosławiony zostawił nam, a więc:
nie lękajcie się; otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi; cały Twój.
Zachęcił, byśmy na co dzień żyli wiarą, jak żyli nią święci Podkarpacia.
W uroczystym dziękczynieniu uczestniczyły delegacje z całej diecezji. Uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i województwa, policji, wojska, straży, Akcji Katolickiej, KSM, obecni byli harcerze i nawet zuchy, młodzież JP2, młodzież reprezentująca Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, obecni byli przedstawiciele DPS-ów, niepełnosprawni, WTZ i wiele innych grup działających w diecezji. Przy końcu Mszy św. Ksiądz Kardynał wręczył przedstawicielom instytucji i wspólnot krzewiących Miłosierdzie Boże Beatyfikacyjną Iskrę Miłosierdzia - ozdobny lampion ze światłem, który przygotowała Fundacja DNT.
Z dniem dziękczynienia związany był Kongres Misyjny oraz Kapłański Dzień Świętości. Dziękczynienie zostało uwieńczone pięknym koncertem w wykonaniu orkiestry wojskowej i zespołów młodzieżowych. Zakończyło się Apelem Jasnogórskim w katedrze rzeszowskiej.
Uroczystość przy katedrze poprzedzona była dopołudniową sesją naukową pt. „Namysł nad tajemnicą świętości”, zorganizowaną przez Uniwersytet Rzeszowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu