Reklama

Wokół stołu słowa i chleba życia

Niedziela łódzka 26/2011

W niedzielę 5 czerwca w parafii Miłosierdzia Bożego w Woli Rakowej odbyły się uroczystości 25-lecia parafii, 30-lecia rozpoczęcia budowy kościoła oraz konsekracji kościoła. Abp. Władysława Ziółka, kapłanów oraz wiernych zgromadzonych na Eucharystii powitał ks. kan. Franciszek Czarnota, proboszcz parafii. Przedstawiając historię parafii i kościoła Ksiądz Proboszcz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego dzieła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranie Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Rakowej, na którym postanowiono wybudować kaplicę katechetyczną, odbyło się 27 kwietnia 1981 r. Wybrano wówczas Komitet Budowy, w skład którego weszło wraz z ks. Antonim Supadym 8 osób (z ich grona 6 osób odeszło już do wieczności). W czerwcu odbyło się zebranie całej wsi, na którym wszyscy, jednogłośnie wyrazili zgodę na budowę kaplicy.

Kościół i parafia

Już jesienią tego roku przystąpiono do budowy. 1 czerwca 1986 r. kaplica stała się kościołem parafialnym, gdyż erygowana została parafia Miłosierdzia Bożego. Proboszczem parafii został mianowany ks. Franciszek Czarnota. Była to pierwsza parafia erygowana przez abp. Władysława Ziółka po objęciu rządów w diecezji. Na przestrzeni lat były realizowane różne przedsięwzięcia, jak witraże, boazeria, ocieplenie budynku kościoła, a ostatnio nowy ołtarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystia

Ksiądz Proboszcz poprosił Księdza Arcybiskupa w imieniu parafian o odprawienie dziękczynnej Eucharystii oraz dokonanie poświęcenia świątyni, aby w niej była oddawana miła Bogu chwała. Ksiądz Proboszcz powitał także przybyłych kapłanów - księży prałatów: Bartłomieja Rurarza, Bogdana Nowackiego, Waldemara Kulbata; księży kanoników: Józefa Caruka, Antoniego Justa, Tadeusza Nosala, Zbigniewa Tracza, Piotra Turka, Czesława Rosiaka, Mariana Mękarskiego, Mirosława Jagiełło, Stanisława Mendla, księży: Mariana Górkę, Pawła Gabarę, Marka Stępniaka, Sławomira Jałmużnego, Tomasza Liszewskiego, Tomasza Sowika, Łukasza Leśniewskiego, kleryków z WSD w Łodzi, architektów, posła Sławomira Woracha z małżonką, przedstawicieli władz samorządowych, wójta gminy Brójce oraz wszystkich przybyłych parafian i gości.

W szkole Bożego Słowa

Reklama

Słowa i cała liturgia obrzędu konsekracji ołtarza i kościoła wyraża przekazanie Bogu samemu świątyni i prośbę, aby każdy, kto będzie w tej świątyni zanosił modlitwy, został wysłuchany i umocniony.
Uroczystą Eucharystię uświetniała orkiestra strażacka z Kurowic, strażacy z Woli Rakowej, Pałczewa, Leśnych Odpadków i Romanowa, asysta, chór oraz liturgiczna służba ołtarza. Po Mszy św. została odsłonięta na frontonie kościoła pamiątkowa tablica. Ksiądz Proboszcz dziękując Pasterzowi archidiecezji za konsekrację kościoła, powiedział m.in.: „Najczcigodniejszy Księże Arcybiskupie (…) dokonałeś uroczystego poświęcenia tej świątyni. Serdecznie Ci za to dziękujemy. Dziękujemy też za obecność na naszej uroczystości jubileuszowej i za życzliwość, jaką żywisz do pierwszej utworzonej przez ciebie parafii. Tak jak te mury potrzebowały solidnego fundamentu, tak i my potrzebujemy oparcia, potrzebujemy budowania na skale. To dla nas znak, że powinniśmy budować na Chrystusie, On jest Skałą. On jest fundamentem naszej wiary i naszego życia. Ty zaś jesteś Jego znakiem. Na Nim więc - na Chrystusie - pod twoim kierownictwem chcemy budować naszą przyszłość, przyszłość naszych rodzin, przyszłość naszej wspólnoty. Bóg zapłać”.

Dziękczynienie

Następnie ksiądz Proboszcz dziękował członkom Komitetu Budowy Kościoła, Radzie Parafialnej, zespołowi „Leśnianki”, kapłanom i wszystkim uczestnikom uroczystości. Wdzięczność Księdzu Arcybiskupowi i Księdzu Proboszczowi wyrazili także przedstawiciele wiernych: „Dzisiejsza Eucharystia jest naszym dziękczynieniem Ojcu Niebieskiemu za ten kościół dziś poświęcony i za parafię, która istnieje 25 lat. Kościół dla nas jest domem modlitwy, miejscem Eucharystii, gromadzenia się rodziny parafialnej wokół stołu Słowa i Chleba Życia. Jest to miejsce, gdzie wsłuchując się w Słowa Boże i spożywając Chleb Życia czerpiemy moc i siłę, aby żyć w prawdzie w domu i w pracy, postępować zgodnie z nauką Kościoła, czynnie realizować jedno z najważniejszych przykazań - przykazanie miłości Boga i bliźniego - a tym samym budować cywilizację życia i miłości. Ale Bóg działa przez ludzi, dlatego dziś składamy podziękowania także tobie Czcigodny Pasterzu Diecezji, żeś tę parafię powołał i ten kościół poświęcił. Niech ci Bóg wynagrodzi i darzy łaskami na długie lata życia. Pozwól teraz, Czcigodny Księże Arcybiskupie, że z tego miejsca złożymy także podziękowania naszemu Księdzu Proboszczowi. Jest z nami od początku istnienia parafii, a właściwie zanim jeszcze parafia powstała, bo był najpierw rektorem kaplicy. Obchodzi więc także srebrny jubileusz pracy tutaj, a wczoraj obchodził imieniny. Księże Proboszczu - wpisujesz się w historię tej parafii jako jej budowniczy - zawsze otwarty dla nas, jak dobry ojciec. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, zanoszona za wstawiennictwem Matki Kapłanów i św. Franciszka, twego patrona - aby Jezus Chrystus błogosławił twojej pracy, zachował w zdrowiu i obdarzył nagrodą za służbę ludziom”.
Po południu uczestnicy uroczystości udali się na Festiwal Rodzinny w parku obok szkoły.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Rocznica objawień w Medjugorje pod znakiem modlitwy o pokój

2024-06-18 09:55
Medjugorie

Monika Książek

Medjugorie

W minioną niedzielę w Medjugorje rozpoczęły się przygotowania do 43. rocznicy pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych. Modlitwa o pokój będzie trwać do 25 czerwca - dnia, od którego w 1981 roku Matka Boża codziennie ukazywała się grupie pięciorga młodych ludzi, niektórym z nich do dziś. Duchowe przygotowania do święta, które jest powszechnie obchodzone w miejscu pielgrzymek w Bośni i Hercegowinie, mają w tym roku szczególne okoliczności: jeśli wierzyć „widzącej” Mariji Pavlovic-Lunetti, sama Dziewica Maryja wzywała do modlitw o pokój na świecie przez dziewięć dni i zapowiedziała objawienia w tym czasie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o...

Niedziela Sandomierska

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o...

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy