Reklama

Liturgia godzin

Godzina czytań

Niedziela podlaska 33/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecna Godzina czytań jest dostosowana do odmawiania o każdej porze dnia i nocy, a nawet i poprzedniego dnia po odmówieniu Nieszporów i zapadnięciu nocy. Dawniej godzina ta nazywana wigilią, matutinum lub jutrznią, była modlitwą nocną. Godzina czytań podaje do rozważenia wiernym, a zwłaszcza osobom szczególnie Bogu poświęconym obfity skarbiec Pisma Świętego oraz najpiękniejsze teksty autorów pism dotyczących życia duchowego. „Bogactwa objawienia i tradycji podane w Godzinie czytań przyczyniają się do większego postępu duchowego”.
W skład Godziny czytań wchodzą: hymn, psalmy, dwa czytania (pierwsze wyjęte z Pisma Świętego, drugie zaczerpnięte z pism Ojców Kościoła albo innych autorów kościelnych, albo też z hagiografii), responsorium i modlitwa końcowa.
Godzinę czytań rozpoczyna się wezwaniem wtedy, gdy się ją odmawia przed Jutrznią. Składa się ono z wersetu: „Panie, otwórz wargi moje, a usta moje będą głosić Twoją chwałę”, a następnie odmawia się psalm 95. Zamiast tego psalmu można odmówić psalm 100, 67 albo 24. Jeśli jeden z tych psalmów znajduje się w oficjum danego dnia, należy go zastąpić psalmem 95. W przeciwnym razie zaczyna się od wersetu: „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen. Alleluja” (opuszcza się w Wielkim Poście).
Następnie odmawia się hymn. Hymn na niedziele i dni powszednie umieszczono na początku każdego okresu liturgicznego. Hymn na uroczystości albo święta znajduje się w tekstach własnych bądź we wspólnych. We wspomnienia świętych, jeśli nie ma hymnu własnego, wolno go dowolnie wybrać albo z tekstów wspólnych, albo z bieżącego dnia tygodnia.
Po hymnie odmawia się trzy psalmy. Triduum Paschalne, dni oktawy Wielkanocy i Narodzenia Pańskiego, a także uroczystości i święta mają własne psalmy i antyfony. Niedziele wielkanocne mają własne antyfony zaznaczone w tekstach okresowych. W niedziele i dni powszednie bierze się psalmy i antyfony z bieżącego układu psałterza. Tak samo we wspomnieniach o świętych, z wyjątkiem tych, które mają własne psalmy i antyfony.
W dalszej kolejności odmawia się werset, który stanowi przejście od psalmodii do słuchania czytań.
Czytania są dwa w Godzinie czytań. Pierwsze jest biblijne z własnym responsorium. Sam układ czytań Pisma Świętego w Godzinie czytań uwzględnia okresy liturgiczne, jak i układ czytań Mszy św. Liturgia Godzin wiąże się z Mszą św. w ten sposób, by te dwa układy czytań uzupełniały się wzajemnie i dawały pełny obraz historii zbawienia. W Godzinie czytań, jak i w pozostałych częściach Liturgii Godzin nie czyta się Ewangelii, gdyż jest ona czytana w całości podczas Mszy św. Nowy Testament czyta się w całości każdego roku po części w Liturgii Godzin, a po części we Mszy św. Ze Starego Testamentu wybrano te czytania, które mają większe znaczenie dla zrozumienia dziejów zbawienia i dla ożywienia pobożności wiernych.
Czytanie drugie stanowią teksty Ojców Kościoła lub innych pisarzy kościelnych i są podane w tym samym miejscu, co czytania z Pisma Świętego wraz z responsorium. Można także posłużyć się tekstami z innego lekcjonarza. W uroczystości i święta ku czci świętych bierze się własne czytania hagiograficzne podane na dany dzień, a gdy go nie ma, można go wziąć z tekstów wspólnych o świętych. W dni, w które przypadają wspomnienia o świętych i które obchodzi się, bierze się także czytania hagiograficzne z dnia bieżącego.
W niedziele (poza okresem Wielkiego Postu), podczas oktawy Wielkanocy i Narodzenia Pańskiego oraz w uroczystości i święta po drugim czytaniu i po responsorium odmawia się hymn „Ciebie, Boże chwalimy” albo w wersji ludowej „Ciebie, Boga, wysławiamy”.
Godzinę czytań kończy się modlitwą przypadającą na dany dzień oraz aklamacją: „Błogosławmy Panu”. Odpowiedź: „Bogu niech będą dzięki”.
Jeżeli Godzinę czytań odmawia się bezpośrednio przed inną godziną, to wówczas na początku Godziny czytań można odmówić hymn tej następującej godziny (np. Jutrzni, Nieszporów, Modlitwy w ciągu dnia). Na końcu opuszcza się modlitwę oraz werset: „Błogosławmy Panu”, a na początku tej kolejnej godziny nie odmawia się wersetu: „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu” i „Chwała Ojcu”.
Wigilię Paschalną obchodzi cały Kościół w sposób, jaki przewidują to księgi liturgiczne. Wigilie celebrowane przed niedzielami bądź uroczystościami mają swoje źródło w Wigilii Paschalnej.
Wigilia Paschalna zastępuje Godzinę czytań. Ci, którzy nie biorą udziału w Wigilii Paschalnej, powinni przeczytać przynajmniej cztery czytania z Wigilii razem ze śpiewami międzylekcyjnymi i modlitwami.

(Literatura: „Ogólne wprowadzenie do Liturgii Godzin”, t. 1, Poznań 1982; W. Głowa, „Modlitwa liturgiczna - Liturgia Godzin”, Przemyśl 1996, s. 61-62).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Otwarto akta procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej

2024-05-09 11:00

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Warszawa: 16 maja główne obchody ku czci patrona Polski św. Andrzeja Boboli

2024-05-09 21:57

Monika Książek

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...