Reklama

Koronacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzeba mocno zaznaczyć, że jesteśmy, w duchu wiary, czcicielami nie płótna i złoconych ram, ale żywych i pięknych od wewnątrz osób: Boga Człowieka i jego Matki!” - słowa z homilii bp. Wacława Depo, doskonale streszczają uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej, która odbyła się 1 października br. w parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie.
Bezpośrednie, materialne przygotowania do uroczystości, rozpoczęły się późnym wieczorem poprzedzającym koronację. Na środku ul. 3 Maja, obok kościoła, stanęła szeroka na 12 metrów scena, która szybko, dzięki zaangażowaniu parafian, zamieniła się w polowy ołtarz. Jego główną ozdobą, tak jak w popijarskim kościele, był wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Elementem nawiązującym do koronacji był trzymetrowy szkaplerz umieszczony nad krzyżem. Krzątanina przy ołtarzu trwała całą noc, choć jej wzmożenie można było zauważyć dopiero nad ranem. Wtedy rozłożono 1600 krzeseł, które wypełniły przestrzeń od kościoła, niemalże po ul. ks. Feliksa Dymnickiego.
Uroczystości rozpoczęły się kwadrans przed godz. 10 od przeniesienia obrazu z kościoła na specjalnie przygotowany tron obok ołtarza. Przed wizerunkiem Królowej Szkaplerza zgromadzeni wierni, głównie członkowie Róż Różańcowych, odmawiali Różaniec, wypełniając hasło znajdujące się nad ołtarzem: „Szkaplerz noś, na różańcu proś”. Rozważania tajemnic radosnych uwzględniały fragmenty z życia świętych związanych z kościołem Świętego Krzyża i obecnym I Liceum Ogólnokształcącym: bł. Stanisława Papczyńskiego, św. Józefa Sebastiana Pelczara, bł. Jana Balickiego i bł. Romana Sitko. W czasie modlitwy ulica powoli wypełniła się około czteroma tysiącami wiernych z Rzeszowa i okolic. Nie zabrakło także pielgrzymów z dalszych miejscowości, m.in. Bractwa Szkaplerznego z Przemyśla czy przedstawicieli rzemieślników z Tarnobrzega. Z tłumu osób wyróżniały się kolorowe stroje członków Bractwa św. Huberta, Rycerstwa św. Michała Archanioła, Bractwa św. Józefa oraz liczne poczty sztandarowe.
Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Współcelebransami byli: biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo, emerytowany biskup pomocniczy tarnowski Władysław Bobowski, biskup pomocniczy rzeszowski Edward Białogłowski oraz 107 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Oprócz księży sprawujących Mszę św., w uroczystości wzięło udział 32 kapłanów - m.in. przedstawiciele Kapituły Katedralnej i Kapituł Kolegiackich w Bieczu, Strzyżowie i Kolbuszowej.
Obrzęd koronacji rozpoczął się po homilii, w której bp Wacław Depo zaprosił słuchaczy do „szkoły Maryi”, określając Matkę Bożą jako „najbieglejszą nauczycielkę, wychowującą ludzi do prawdy i wierności sumieniu oraz do ofiary własnego życia dla Boga i Ojczyzny”. Po modlitwie błogosławieństwa bp Kazimierz Górny, wspólnie z obecnymi na uroczystości biskupami, w ciszy nałożył korony na głowę Jezusa i Maryi. Fanfary w wykonaniu Orkiestry Dętej z Krasnego, pieśń „Królowej szkaplerza śpiewajmy” wykonana przez zgromadzonych razem z połączonymi chórami z parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie i parafii pw. św. Wojciecha w Trzebownisku oraz kwiaty i oklaski, wyraziły radość z powodu koronacji. Modlitwa wiernych uwzględniała specyfikę miejsca. W nawiązaniu do działalności pijarów, którzy przez prawie 150 lat byli gospodarzami obecnego kościoła Świętego Krzyża i prowadzili tutaj szkołę, zanoszono błagania, aby „zawołanie zakonu pijarów «Pobożność i nauka», znajdowało odzwierciedlenie we współczesnych formach wychowania”.
Liturgię eucharystyczną rozpoczęła precesja z darami, wśród których dominowały przedmioty liturgiczne: Mszał, ornaty, alby, świece, obrusy. Dary te, ufundowane przez stowarzyszenia, ruchy, instytucje i osoby prywatne związane z parafią, zostały przeznaczone na cele misyjne. Ponadto członkowie Bractwa Szkaplerznego z Zaczernia przekazali maryjną świecę czuwania, a rzemieślnicy okolicznościowe torty i chleb. Obrzędy Komunii św. zakończyło wspólne „Magnificat”, po którym proboszcz parafii Świętego Krzyża - ks. Władysław Jagustyn, uklęknął przed ukoronowanym obrazem, wypowiadając słowa zawierzenia Matce Bożej różnych stanów i grup społecznych. Z kolei przed błogosławieństwem, w imieniu szerokiej grupy osób w różny sposób związanych z kościołem Świętego Krzyża, głos zabrał Ryszard Kisiel - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. Były to słowa dziękczynienia Panu Bogu za dzieło odkupienia, w które wpisuje się koronacja obrazu z Rzeszowa. Zwracając uwagę na wspólną, ponad 350-letnią historię szkoły i kościoła, podkreślił potrzebę jednakowej troski o rozwój intelektualny i duchowy młodzieży.
Wielu wiernych, po zakończonej Mszy św., pozostało na placu przed kościołem, aby o godz. 15 uczestniczyć w nabożeństwie do Bożego miłosierdzia. Po nim odbył się obrzęd nałożenia szkaplerza, który przyjęło 130 osób. O godz. 20, przed obrazem umieszczonym już w bocznym ołtarzu świątyni, modliła się młodzież pod przewodnictwem uczniów z Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie. Dzień zakończył Apel Jasnogórski. Słowa: „Jestem, pamiętam, czuwam”, wyśpiewywane przed obliczem Królowej Szkaplerza, przyozdobionym koroną, zabrzmiały z nową mocą i gorliwością.
Wszystkich czcicieli Matki Bożej, a zwłaszcza tych, którym bliska jest duchowość karmelitańska i związany z nią szkaplerz, duszpasterze parafii Świętego Krzyża serdecznie zapraszają na nowennę do Matki Bożej Szkaplerznej w szesnasty dzień każdego miesiąca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32

red

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...

400 młodych wyjedzie na Oazy z Archidiecezji Łódzkiej

2024-07-03 13:30

Archiwum Oazy w Łodzi

Więcej ...

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

2024-07-03 11:19
Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Adobe.Stock

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

- Mozaiki ks. Marko Rupnika, które pokrywają Bazylikę MB Różańcowej w Lourdes powinny zostać ostatecznie usunięte - stwierdził bp Jean-Marc Micas. W ubiegłym roku powołał on specjalną komisję, która miała zdecydować o przyszłości prac wykonanych przez byłego już jezuitę, oskarżonego o seksualne i psychiczne wykorzystywanie dorosłych kobiet, w tym zakonnic. Ordynariusz Lourdes podkreślił, że usunięcie mozaik słoweńskiego księdza-artysty nie nastąpi natychmiast i nie jest równoznaczne z ich zniszczeniem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

Wiara

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...