Reklama

Maryjny maj

Niedziela legnicka 20/2012

W maju szczególną cześć oddajemy Matce Bożej. Począwszy od pierwszego dnia zazwyczaj wieczorami wierni gromadzą się w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, aby wspólnie modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Boga i naszej Matki słowami Litanii Loretańskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Troszkę historii

Nie ma pewności, co do daty pierwszego nabożeństwa majowego na ziemiach polskich. Na pewno jednak zostało odprawione w pierwszej połowie XIX w. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, nieco potem w Krakowie, na Jasnej Górze i w kilku innych kościołach. W niespełna 30 lat rozszerzyło się po całej polskiej ziemi. Dziś nie ma świątyni katolickiej, gdzie by nie było odprawiane. Nabożeństwo majowe w dzisiejszym rozumieniu powstało dopiero w XVIII w., chociaż wielu mariologów wskazuje na znacznie wcześniejszy rodowód, bowiem gromadzenie się i śpiewanie pieśni u stóp ukwieconej figury Matki Bożej było znane już w latach 430-450. Największym apostołem nabożeństwa majowego w XVIII w. był o. Alfons Mazzorali (jezuita), którego oficjalnie uważa się za twórcę tej formy kultu maryjnego. On bowiem całe swoje życie poświęcił propagowaniu tego nabożeństwa, a także wydał książkę do nabożeństwa na maj oraz przesłał do biskupów Włoch list otwarty w sprawie ustanowienia maja jako miesiąca poświęconego czci Matki Bożej. W 1814 r. papież Pius VII nadał nabożeństwu maryjnemu ostateczną i całkowitą aprobatę kościelną, zaznaczając, że należy upowszechniać je i odtąd stało się ono znane w całej Europie, a wkrótce na całym świecie. W 1859 r. Papież Pius IX przypisał do nabożeństwa majowego - na które składa się Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i pieśni maryjne - liczne odpusty.

Litania Loretańska

Litania Loretańska to hymn na cześć Maryi, w którym wysławiane są jej wielkie cnoty i przywileje. Litania powstała w XII w., prawdopodobnie we Francji, a oficjalnie zatwierdził ją papież Sykstus V. Nazwę „Loretańska” otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie odmawiana. W litanii wymienione są kolejne tytuły Maryi, jest ich 51, a w Polsce 52. Ponieważ, po zatwierdzeniu liturgicznego święta NMP Królowej Polski 3 maja, dołączono 12 października 1923 r. tytuł: Królowo Polskiej Korony, przekształcony po drugiej wojnie światowej na: Królowo Polski. Warto wiedzieć, że król Jan II Kazimierz po złożeniu ślubów (1656 r.) w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, z całą asystą udał się do kościoła jezuitów i tam w czasie nabożeństwa, które odprawił nuncjusz papieski - Vidoni, proklamował Maryję Królową Korony Polskiej. Tenże nuncjusz dodał do Litanii loretańskiej po raz pierwszy wezwanie: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami”. Dopiero jednak papież Pius X dekretem z dnia 29 listopada 1908 r. zezwolił, aby to drogie Polakom wezwanie dołączono w Polsce do Litanii Loretańskiej, a papież Benedykt XV włączył je oficjalnie w 1920 r. Zachęcamy do uczestnictwa w tych przepięknych nabożeństwach ku czci Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

Bp Pękalski: piłka nożna może być drogą za Chrystusem

2024-06-25 09:03

ks. Paweł Kłys

- Sport, piłka nożna, to mogą być drogi, po których idziemy za Chrystusem – mówił bp Pękalski do liturgicznej służby ołtarza.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024