Reklama

Kościół

Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020

Adobe Stock

Poniedziałkowe (21 grudnia) spotkanie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim rozpoczęło kampanię „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020”. Potrwa on do 30 grudnia. W ramach projektu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zaplanowano łącznie blisko 100 godzin spotkań z książką religijną w serwisach YouTube i Facebook.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Unikalny w skali całego kraju oraz w krajobrazie polskiego życia czytelniczego i rynku wydawniczego projekt dedykowany książce religijnej to wspólny wysiłek organizacyjny najaktywniejszych oficyn wydawniczych zrzeszonych w ramach Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

W ramach projektu zaplanowano łącznie blisko 100 godzin spotkań z książką religijną. W związku z niestabilną sytuacją epidemiczną wydarzenie zostało skoncentrowane wokół tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. W programie znalazły się: spotkania z ulubieńcami czytelników, dyskusje o najciekawszych tematach obecnych w literaturze religijnej ostatnich lat, audiobooki dla najmłodszych i dorosłych miłośników książek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze z 10 zaplanowanych spotkań autorskich przebiegło na dyskusji o kluczowych kwestiach społeczno-kulturowych, jak pozycja rodziny czy rola kobiety we współczesnym świecie i społeczeństwie. A przyczynkiem do tej rozmowy było albumowe wydawnictwo „Święta Rodzina” (Wydawnictwo Biały Kruk) – wspólne dzieło ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i uznanego fotografa Adama Bujaka.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych wyemitowano również rozmowę z prof. Wojciechem Roszkowskim. Rozmowa koncentrowała się wokół dwóch najnowszych książek z jego bogatego autorskiego dorobku: „Roztrzaskane Lustro” i „Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji”.

Reklama

Pierwszy z dziesięciu dni – bo tyle będą trwały „obchody” tegorocznej odsłony „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie” zakończył się prezentacją dyskusji wokół książki „Chrześcijaństwo w POPkulturze” – niezwykłej opowieści Krzysztofa Noworyty, artysty wizualnego i Marcina Makowskiego – dziennikarza tygodnika „Do Rzeczy”, publicysty Wirtualnej Polski, współpracownika „Dziennika Gazety Prawnej”.

W spotkaniu, które poprowadziła Katarzyna Supeł-Żaboklicka (Radio Warszawa) udział wzięli: dr Mira Jankowska - teolog, mentor w Mistrzowskiej Akademii Miłości, prof. dr hab. Aleksander Bańka - filozof, politolog, lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, przewodniczący Rodziny św. Szarbela w Polsce.

Reklama

Internetowy projekt SWK ma za zadanie podtrzymać tradycję Święta Dobrej Książki, jakim od ponad ćwierć wieku są Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie. – Nasza inicjatywa ma zrekompensować czytelnikom, przynajmniej częściowo, brak możliwości spotkań, z uwagi na uwarunkowania organizacji imprez masowych i publicznych w dobie pandemii COVID-19, z ulubionymi autorami nurtu religijnego. To również próba prezentacji najciekawszych wydawnictw, jakie ukazały się w ofercie rodzimych wydawnictw religijnych w bieżącym roku – zapowiada ks. Roman Szpakowski SDB, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Podziel się cytatem

W ramach projektu „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020” czytelnicy będą mogli obejrzeć m.in. siedem paneli dyskusyjnych – poświęconych zarówno istotnym premierom wydawniczym 2020 roku, jak również dedykowanych ważnym tematom społeczno-kulturowym z obszaru życia religijnego, społecznego i kulturowego. W tej części programu nie zabraknie rozważań na temat popularnych w ostatnich latach tematów, takich jak rola chrześcijaństwa we współczesnej kulturze popularnej, analiza relacji między literaturą a filmem religijnym, kulturowy i wydawniczy fenomen polskiej powieści chrześcijańskiej na przykładzie twórczości Elżbiety Cherezińskiej, a także wspomnienia mniej znanych aspektów z życia, posługi i dokonań Papieża Jana Pawła II oraz Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W ramach projektu powstał również cykl „Wirtualna biblioteka wydawcy. Rozmowa z wydawcą i autorem”, na który złoży się 10 spotkań autorskich wzbogaconych udziałem reprezentanta wydawcy danej publikacji, który każdorazowo zdradzi czytelnikom ciekawe szczegóły procesu powstawania i wydawania danej pozycji książkowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się autorzy, którzy podczas tradycyjnych targowych spotkań, gromadzą wokół siebie liczne i wierne grono czytelników, m.in.: Małgorzata Nawrocka, Agata Puścikowska, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Wojciech Roszkowski, ks. Marek Drzewiecki. Adam Bujak.

Reklama

Dzięki współpracy z oficynami: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, RTCK Nowy Sącz oraz Edycja Świętego Pawła zaprezentowanych zostanie również blisko 10 audiobooków.

Co najważniejsze, po premierowej emisji książki audio pozostaną udostępnione w serwisach YouTube i Facebook co najmniej do końca stycznia 2021 roku, tak aby zainteresowani słuchacze i czytelnicy mogli powrócić do nich w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

Ponadto SWK i Radio eM Kielce zaproszą słuchaczy i czytelników do wysłuchania kilku wybranych odcinków audycji z cyklu „Tak Wierzę”. W każdym z odcinków prowadząca Katarzyna Bernat i jej goście rozmawiają o wyjątkowych pozycjach książkowych o tematyce religijnej: modlitewnikach, świadectwach wiary, czy niezwykłych wydawnictwach albumowych.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-22 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Książki, dyskusje, warsztaty – ruszają Targi Wydawców Katolickich

Artur Stelmasiak

Blisko 130 oficyn książkowych zaprezentuje swoją ofertę podczas 21. Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli 16-19 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Szczególną atrakcją tegorocznej edycji będzie Salon Stolicy Apostolskiej, który zaprezentuje m.in. fragment rękopisu "Boskiej Komedii" Dantego. W namiocie "Muza Dei" będzie można uczestniczyć w warsztatach dla blogerów.

Więcej ...

Nie dla deprawacji dzieci! 1 grudnia protest wobec nowego obowiązkowego przedmiotu szkolnego

2024-11-18 19:06

Karol Porwich/Niedziela

1 grudnia na pl. Zamkowym w Warszawie o godz. 12:00 odbędzie się protest. Ruch Ochrony Szkoły oraz Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły zachęcają do uczestnictwa w tym wydarzeniu, by wyrazić swój gniew wobec działań MEN pod kierownictwem Barbary Nowackiej.

Więcej ...

Ida Nowakowska:  Wiara to jest coś, co jest dla mnie najważniejsze

2024-11-19 09:50
Ida Nowakowska

Karol Porwich/Niedziela

Ida Nowakowska

W Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Znany Przyjaciel Jezusa," którego celem jest inspirowanie młodzieży poprzez spotkania z osobami znanymi ze świata kultury i mediów, a jednocześnie głęboko związanymi z wiarą chrześcijańską. Tym razem gościem specjalnym była Ida Nowakowska - uznana tancerka, aktorka oraz osobowość telewizyjna, która podzieliła się z młodzieżą swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat życia, kariery oraz relacji z Bogiem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Być księżniczką

Niedziela Małopolska

Być księżniczką

Matka Boża ukazała się nawróconemu złodziejowi

Wiara

Matka Boża ukazała się nawróconemu złodziejowi

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...