Reklama

Policja radzi

Niedziela wrocławska 30/2012

Okres wakacyjny to prawie dla wszystkich czas wypoczynku i wyjazdów z nim związanych. Większość z nas jako podstawowy środek transportu wybiera własny samochód. Dlatego warto przypomnieć o kilku ważnych zasadach, dzięki którym bezpiecznie dotrzemy do miejsca wypoczynku i z niego powrócimy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podstawową czynnością jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, którym mamy zamiar podróżować. Skontrolować należy ilość płynu w spryskiwaczach, w chłodnicy, poziom oleju, płynu hamulcowego, stan ogumienia wycieraczek. Sprawdźmy, czy działają wszystkie światła zewnętrzne, a także upewnijmy się, czy pojazd wyposażony jest w zapasowe koło, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Szczegółowej kontroli można dokonać w autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów, warsztatach samochodowych lub na stacjach kontroli pojazdów. Należy sprawdzić czy samochód posiada ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy OC oraz prawo jazdy są dokumentami, które musimy posiadać wyruszając w trasę.

Pasy i foteliki

Musimy uzmysłowić sobie, że prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko obrażeń podczas zdarzenia drogowego Obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa dotyczy zarówno kierującego jak i pasażerów, reguluje to art. 39 Prawa o ruchu drogowym. Kierowca nie powinien rozpoczynać jazdy, gdy podróżujące z nim osoby nie zapięły pasów. Jeżeli jednak tak się stanie, to podczas kontroli każdy z niezapiętych pasażerów otrzyma mandat, a kierowca mandat i punkty karne. Dzieci wieku do lat 12 o wzroście poniżej 150 cm bezwzględnie przewozimy w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera. Przepisy zabraniają także przewożenia poza fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu.

Śpiesz się powoli i trzeźwo

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien ściśle przestrzegać przepisów określonych w prawie o ruchu drogowym. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest nadmierna prędkość jazdy połączona z brawurą. Nadmierna prędkość nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Prędkość pojazdu jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania, dlatego przy szybszej jeździe należy uwzględnić większe odstępy od poprzedzającego pojazdu oraz warunki atmosferyczne. Jednym z najniebezpieczniejszych manewrów jest wyprzedzanie, zwłaszcza na drogach jednojezdniowych - dwukierunkowych. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie stosować się do zakazów. Nigdy nie można przeceniać swoich możliwości. Może to doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Pomimo prowadzonych akcji prewencyjnych i apeli kierowanych do kierowców, wciąż wiele osób kieruje pojazdami po spożyciu alkoholu. Musimy pamiętać, że wydalanie alkoholu z organizmu następuje bardzo wolno i nawet jeśli czujemy się dobrze, to nie znaczy, że jesteśmy trzeźwi. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej sprawdzić swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji. Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Więcej ...

Kard. Ryś na wakacje: to jest obowiązek dać sobie czas na odpoczynek!

2024-07-01 08:30

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...