Reklama

Ku czci św. Ignacego z Loyoli

Niedziela łódzka 35/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 5 sierpnia br. w kościele pw. św. Ignacego z Loyoli w Suchcicach odbyły się uroczystości odpustu parafialnego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Wraz z dziekanem ks. kan. Antonim Kamińskim przybyli księża proboszczowie dekanatu krzepczowskiego: ks. kan. Władysław Cieśla, ks. Krzysztof Florczak, ks. Jan Cholewa.

Historia nauczycielką życia

W kazaniu Ksiądz Biskup wskazał na aktualność przesłania św. Ignacego dla współczesnego człowieka. Historia bowiem, jak podkreślił Ksiądz Biskup, powinna być nauczycielką życia. Św. Ignacy z Loyoli, który bronił skarbu wiary Kościoła w czasach reformacji i buntu przeciw Kościołowi, może być przykładem dla współczesnych wyznawców, którzy zmagają się z próbami rzekomego reformowania Kościoła, wybieraniem z prawd wiary tego, co komu odpowiada, bezzasadnym krytykowaniem i podważaniem Ewangelii. I dzisiaj głoszone są prymitywne hasła w rodzaju „róbcie, co chcecie”, szukanie tego, co sprzyja zmysłowości, lekceważenie i próby ośmieszania prawd religijnych i moralnych. Od św. Ignacego warto więc uczyć się czujności, troski o własne i innych sumienie, gdyż to jest droga, która prowadzi do zbawienia.
Kaznodzieja nawiązując do współczesnych prób atakowania Kościoła, przytoczył znamienną wypowiedź Alberta Einsteina opublikowaną w „The Times” w 1940 r.: „Na pewnym etapie swojego życia kpiłem z Kościoła katolickiego. Później wobec prób gwałcenia sumienia przez hitlerowski reżim zwracałem się do różnych środowisk z apelami i ostrzeżeniami. Jako miłośnik wolności liczyłem na to, że wobec rewolucji nazistowskiej odezwą się uniwersytety, ale one natychmiast zamilkły. Przeniosłem wzrok na dziennikarzy, których płomienne artykuły głosiły umiłowanie wolności, oni też umilkli. Tylko Kościół autentycznie stał na drodze Hitlerowi w jego kampanii na rzecz wyparcia prawdy. Nigdy wcześniej się Kościołem nie interesowałem, ale teraz odczuwam wielkie wzruszenie i podziw, ponieważ tylko jeden Kościół miał odwagę i upór, by stać po stronie intelektualnej prawdy i duchowej wolności. Przez to jestem zmuszony przyznać, że to, czym kiedyś pogardzałem, dziś wychwalam bez powściągliwości (źródło: „Time”, 23 grudnia 1940).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Solidarna wspólnota

Jak co roku na święto patrona przybyli licznie wierni, także z okolicznych parafii oraz z pobliskiego Piotrkowa. Uroczystość uświetniła gminno-parafialna orkiestra, w której dużą część stanowiła młodzież z Drużbic oraz Suchcic, poczet sztandarowy i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, panie z asysty, ministranci. Ks. proboszcz Mariusz Staszczyk dziękując uczestnikom uroczystości podkreślił wielkie zaangażowanie i poczucie parafialnej solidarności i odpowiedzialności za sprawy parafii. Dzięki społecznemu poparciu oraz przy wykorzystaniu pomocy ze źródeł państwowych i samorządowych udało się na przestrzeni ostatnich dwóch lat w tej niewielkiej parafii dokonać bardzo wiele. Wśród tych dzieł warto wymienić: nową szatę zieleni wraz z nawodnieniem wokół kościoła, konserwację dachu i ścian zabytkowego drewnianego kościoła, renowację zabytkowych feretronów, założenie granitowej kostki wokół kościoła oraz profesjonalnego systemu sygnalizacji pożaru.

* * *

Zbudowany z modrzewiowych bali kościół został ukończony w 1779 r. W następnym roku abp gnieźnieński Antoni Ostrowski erygował w Suchcicach parafię. W głównym ołtarzu można oglądać obrazy św. Ignacego Loyoli i Świętej Trójcy. W bocznych ołtarzach są umieszczone obrazy Matki Bożej Jasnogórskiej, św. Kazimierza i św. Antoniego Padewskiego. Przy parafii działają Żywa Róża i Akcja Katolicka.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Kard. Ryś na 40-lecie parafii na Wiskitnie: ten kościół jest po to, by tu powstała wspólnota!

2024-05-13 15:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Wiara

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj