Reklama

"Brat naszego Boga"

Niedziela Ogólnopolska 46/1999

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W książce Dar i Tajemnica Jan Paweł II pisze o św. Bracie Albercie: " Wszyscy w Polsce wiedzą, kim był". Wychodząc z tego założenia, nie przedstawię jego życiorysu, przytoczę raczej wypowiedzi mówiące więcej niż jakiekolwiek opisy. W wyżej wspomnianej książce czytamy: "W dziejach polskiej duchowości św. Brat Albert posiada wyjątkowe miejsce. Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania. Jedną z największych moich radości jest to, że mogłem już jako Papież wynieść krakowskiego Biedaczynę w szarym habicie do chwały ołtarzy, naprzód przez beatyfikację w czasie podróży do Polski w 1983 r., na Błoniach Krakowskich, a z kolei poprzez kanonizację w Rzymie, w listopadzie pamiętnego roku 1989. Wielu autorów utrwaliło w polskiej literaturze postać Brata Alberta (...). Również i ja, jako młody kapłan, w okresie wikariatu u św. Floriana w Krakowie, poświęciłem mu utwór dramatyczny zatytułowany Brat naszego Boga, spłacając w ten sposób szczególny dług wdzięczności, jaki wobec niego zaciągnąłem". Właśnie mija 10 lat od uroczystej kanonizacji Brata Alberta, kiedy to pod sklepieniem Bazyliki św. Piotra w Rzymie zabrzmiała burza oklasków, wyrażająca nieopisaną radość zebranych tam pielgrzymów z Polski po wygłoszonych przez Ojca Świętego słowach formuły kanonizacyjnej. Postać tego Ojca ubogich bardziej niż kiedykolwiek jest aktualna w dzisiejszych czasach - w czasach zobojętnienia na los człowieka będącego w potrzebie; intryguje i zmusza do rachunku sumienia. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 r. w homilii wygłoszonej we Wrocławiu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, nawołując do odpowiedzialności, stawia za wzór św. Brata Alberta: "Na każdym z nas ciąży cząstka odpowiedzialności za ten niesprawiedliwy stan. Każdy z nas jakoś o głód i biedę innych się ociera. Umiejmy dzielić się chlebem z tymi, którzy go nie mają lub mają go mniej od nas! Umiejmy otwierać nasze serca na potrzeby braci i sióstr, którzy cierpią z powodu nędzy i niedostatku! Czasem wstydzą się do tego przyznać, ukrywając swoją biedę. Trzeba ku nim dyskretnie wyciągnąć bratnią, pomocną dłoń. To także jest lekcja, jaką daje nam Eucharystia - chleb życia. Streścił tę lekcję bardzo wymownie św. Brat Albert, krakowski biedaczyna, który swoje życie poświęcił służbie najuboższym. Mawiał często: "Trzeba być dobrym jak chleb, trzeba być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może dla siebie kęs ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny".
"Być dobrym jak chleb" - to wezwanie odnosi się nie tylko do tych, którzy odziani w szare albertyńskie habity spieszą z pomocą ludziom potrzebującym, ale do wszystkich, którzy karmią się chlebem z rąk Chrystusa". A nie były to tylko słowa - Brat Albert dał siebie całkowicie nędzarzom, dla których zrezygnował z kariery świetnie zapowiadającego się artysty malarza. Ten obraz Chrystusa - Ecce Homo, pod którym umieszczono jego doczesne szczątki, stanowi dokument, malarski zapis przeobrażenia, jakie się w nim dokonało, gdy w napotkanym nędzarzu ujrzał znieważone Oblicze Boga. Dziś wielu przychodzi do sanktuarium ECCE HOMO, by wpatrywać się w ten znamienny wizerunek, zadumać się nad sobą i wyjść przeobrażonym. Po takim spotkaniu można w zatłoczonym autobusie spojrzeć z życzliwością na "człowieka z marginesu" - jak się go dziś zwykło nazywać - i nie odsuwać się od niego ze wstrętem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

1999-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52
Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Więcej ...

Otwarto akta procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej

2024-05-09 11:00

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto