Reklama

Wiadomości

USA: Joe Biden rozpoczyna prezydenturę od Mszy św.

PAP

Nowy prezydent USA Joe Biden zaprosił przywódców Kongresu zarówno Demokratów jak i Republikanów, aby dołączyli do niego na Mszy św. 20 stycznia w dniu jego inauguracji w katolickiej katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie. Ustępujący przewodniczący Senatu Mitch McConnell i Kevin McCarthy przewodniczący mniejszości republikańskiej Izby Reprezentantów zapowiedzieli, że wezmą w niej udział, podobnie jak spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przyszły przewodniczący Senatu z ramienia Demokratów Chuck Schumer.

O ile Donald Trump, jako pierwszy od 1869 r. nie będzie obecny przy przekazaniu urzędu swojemu następcy, przyjęcie zaproszenia przez czołowych polityków Republikanów jest postrzegane jako znak dobrej woli na tle napiętej atmosfery w amerykańskiej stolicy. Wybór katedry św. Mateusza Apostoła na miejsce Mszy św. jest czymś niezwykłym. Inni prezydenci za miejsce nabożeństw w dniu inauguracji wybierali kościół episkopalny pw. św. Jana. Biden jako drugi katolik w Białym Domu po Johnie F. Kennedym wybrał świątynię swojej denominacji.

Fakt, że arcybiskup Waszyngtonu kard. Wilton Gregory otwiera drzwi swojej katedry dla Bidena, jest również interpretowany jako sygnał, że pierwszy czarnoskóry kardynał w historii Stanów Zjednoczonych od samego początku chce mieć dobre relacje z katolikami w Białym Domu. W Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych, która jest zdominowana przez konserwatywnych hierarchów nie jest to oczywiste. Wielu biskupów sprzeciwia się liberalnym stanowiskiem Bidena w sprawie aborcji.

Reklama

W przeddzień inauguracji swojej prezydentury Joe Biden 19 stycznia wieczorem wziął udział w ceremonii rozpalenia świateł wokół waszyngtońskiego Lincoln Memorial Reflecting Pool, aby oddać cześć 400 tys. ofiar Covid-19 w USA. „Prosimy Pana, aby dał wszystkim naszym braciom i siostrom wieczny pokój i pocieszył tych, którzy stracili ukochaną osobę” - modlił się kardynał w obecności Bidena. „Czynimy to nie jako obcy lub obojętni ludzie, ale jako współobywatele, którzy dzielą cierpienie i smutek” - dodał arcybiskup Waszyngtonu. Wyraził nadzieję, że modlitwa ta „umocni naszą świadomość wspólnego człowieczeństwa i jedności narodowej w czasie, gdy stajemy w obliczu wspólnych zagrożeń, które nie uwzględniają wieku, rasy, kultury czy płci”.

Krótko po zachodzie słońca, wzdłuż słynnego zbiornika wodnego pomiędzy pomnikiem Lincolna a pomnikiem Waszyngtona, ku pamięci 400. tys. ofiar Covid-19, zapalono 400 diod a także zabłysły miliony świateł w prywatnych domach Amerykanów, którzy wzięli udział w tym pierwszym publicznym upamiętnieniu ofiar koronawirusa. „Żeby się wyleczyć, musimy pamiętać. Ważne jest, że robimy to jako naród dlatego dzisiaj tu jesteśmy” - powiedział prezydent-elekt.

Podczas ceremonii Biden złoży przysięgę na rodzinną Biblię. W związku z pandemią i atakiem zwolenników Trumpa na Kapitol 6 stycznia br., uroczystości zaprzysiężenia odbędą się na niewielką skalę przy zachowaniu ogromnych środków bezpieczeństwa.

Reklama

Jako pierwsza zostanie zaprzysiężona przed schodami Kapitolu wiceprezydentka Kamala Harris ok. godz. 11. 30 (17:30 czasu środkowoeuropejskiego). Biden pół godziny później złoży przysięgę na urząd 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Położy rękę na rodzinnej Biblii, która pochodzi od jego pradziadka i która towarzyszy mu stale w jego karierze politycznej.

Według analizy Bernardin Center Katolickiej Unii Teologicznej w Chicago, Biden będzie miał więcej katolików w swoim rządzie niż jakikolwiek inny prezydent przed nim. Katolikami są: desygnowany na sekretarza obrony gen. Lloyd Austin, szef departamentu ds. weteranów Denis McDonough, sekretarz pracy Marty Walsh, sekretarz zdrowia i służb publicznych Xavier Becerra, sekretarz rolnictwa Tom Vilsack, sekretarz handlu Gina Raimondo, sekretarz energii Jennifer Granholm, amerykański specjalny wysłannik ds. klimatu John Kerry i komisarz ds. rozwoju Samantha Powers. Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi jest również praktykującą katoliczką.

„Nigdy nie było bardziej katolickiej administracji niż ta” - powiedział dyrektor Bernardin Center, Steven Millies w rozmowie z National Catholic Reporter.

2021-01-20 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent w liście do Bidena: relacje Polski i USA filarem bezpieczeństwa transatlantyckiego

Joe Biden

wikipedia.org

Joe Biden

Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć udanej kadencji; relacje Polski i USA, to filar bezpieczeństwa i stabilności europejskiej i transatlantyckiej - napisał prezydent Andrzej Duda do prezydenta-elekta USA Joe Bidena.

Więcej ...

Odpust zupełny na Święto Miłosierdzia

Bożena Sztajner

Więcej ...

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do dyrektorów i nauczycieli

2021-04-12 13:36
Roman Kowalczyk

Agnieszka Bugała

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty skierował list do dyrektorów i nauczycieli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Nowy orędownik w parafii

Niedziela Częstochowska

Nowy orędownik w parafii

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...