Reklama

Ten chleb jest twój i mój...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 sierpnia w Hrubieszowie odbyły się w nowej strukturze podziału administracyjnego kraju II Dożynki Województwa Lubelskiego. Już od wczesnych godzin rannych zjeżdżały się delegacje z wieńcami od Białej Podlaski przez Radzyń, Parczew, Świdnik, Łęczną, Opole Chełm, Lublin, Puławy, Kraśnik, Biłgoraj, Janów Lubelski, oraz delegacje z gmin, parafii rzymskokatolickich i ośrodków doradztwa rolniczego, jak i ludność powiatu hrubieszowskiego. O godz. 9.30 przy dźwiękach Orkiestry Straży Pożarnej z Tomaszowi Lub., delegacje przeszły z wieńcami na stadion sportowy. Tam ustawiano ołtarz na podwyższonej scenie z napisem " Z wiarą w Boga w nowe tysiąclecie". O godz. 10.00 rozpoczął się koncert zespołu "Lechici" pod kierownictwem Leszka Opały. "Plon niesiemy plon w Chrystusowy dam..." przeplatany poezją w wykonaniu aktorów teatru z Gdańska, a wywodzących się z Hrubieszowa - Monikę Chomicką i Dariusza Szymaniaka. O godz. 10.45 na stadion przyjechał ks. bp. Jan Śrutwa, któremu towarzyszył dziekan dekanatu Hrubieszów Płn. ks. Andrzej Puzon. Publiczność powitała Księdza Biskupa gorącymi oklaskami, oraz pieśnią Laudate Mariam, a młodzież rolnicza w strojach ludowych, oraz KSM wręczyli kwiaty. Pasterza diecezji na płycie stadionu powitali: Marszałek Sejmiku Województwa Lubelskiego, Starosta i Burmistrz Miasta. Po odegraniu Hymnu Państwowego głos zabrał Burmistrz Hrubieszowa oraz Starosta Powiatu witając wszystkich przybyłych parlamentarzystów, urzędników administracji państwowej, samorządów, rolników, mieszkańców okolicznych wsi i miast, wojsko, policję oraz straż pożarną.

Po tych przemówieniach Ksiądz Biskup przywdział szaty liturgiczne i w asyście licznej grupy lektorów i ministrantów, przygotowanych pod kierunkiem ks. Andrzeja Łopockiego, oraz przy śpiewie Po górach dolinach... rozpoczął Mszę św. Po pozdrowieniu "Pan z wami..." zabrał głos marszałek województwa Arkadiusz Bratkowski. Witając Pasterza diecezji i wszystkich zebranych nawiązał do tradycji dziękczynienia Bogu za chleb, plony w nawiązaniu da tradycji polskiej wsi, wskazując liczne problemy polskiego rolnika. Rozpoczął się śpiew Zespołu "Lechici" - Plan niesiemy plon w Chrystusowy dom..., w czasie którego Starostowie dożynek wręczyli Księdzu Biskupowi, Marszałkowi i Wójtowi bochny chleba. Starostami dożynek byli: Anuntiata Środa (lat 28, pracuje w gospodarstwie rolnym razem z mężem we wsi Żniatyn - gmina Dołhobyczów) oraz Mariusz Sawicki (lat 30, prowadzi gospodarstwo rolne w Kozodawach - gmina Hrubieszów). Wszelkie możliwe funkcje w liturgii przejęli rolnicy. Kazanie wygłosił ks. dziekan Andrzej Puzon z Hrubieszowa, które wielokrotnie przerywane było oklaskami. Mówił między innymi: " Przychodzimy dzisiaj, by dziękować Bogu za plony, a jednocześnie, by na nowo odczytać sens nie tylko tego dziękczynienia, ale także sens naszej codziennej pracy, naszego codziennego trudu i znoju rolniczego.

Gromadzimy się w najdalej na wschód wysuniętym zakątku Polski, w mieście Hrubieszów, gdzie Bóg na zegarze historii wyznacza datę 600-lecia istnienia tego grodu. Ciekawe i burzliwe były 600-letnie dzieje Hrubieszowa - dumnego miasta nad rzeką Huczwą. Jak napisał we wstępie do albumu o Hrubieszowie nasz Ksiądz Biskup. ´Przychodziły tu na przemian czasy radości i czasy łez. Dlatego pośród trudów i niepokojów chwili obecnej Hrubieszów wierzy i ufa w niezawodną odmianę losu ku lepszym czasom´. Tu, w Hrubieszowie żyło wielu wspaniałych ludzi rozsławiających tę ziemię, a wśród nich ks. Stanisław Staszic, m.in. twórca Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Gromadzimy się w największej świątyni świata - pod polskim niebem, z chlebem w ręku, by modlić się: Plon niesiemy plon, w Chrystusowy dom...

Przyszliśmy tutaj wsłuchując się niejako w zaproszenie naszego Pana: ´Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię...´. Jakiego dziś pokrzepienia potrzebujemy? Co jest szczególnie potrzebne dzisiejszemu człowiekowi pracy, zwłaszcza pracy na roli? Stawiamy sobie to pytanie w dwadzieścia lat po tym, jak polscy ludzie pracy upomnieli się nie tylko o godziwe warunki zapłaty za pracę, ale o samą godność pracy.

Pokrzepienie, którego potrzebujemy dzisiaj to najpierw odkrywanie, że ludzki wysiłek i trud, że ludzka praca - a zwłaszcza tak trudna praca na roli - ma naprawdę sens. Rolnik chlebem wydobytym z serca ziemi żywi nie tylko ludzi, ale i Kościół, gdy chleb na ołtarzu staje się Eucharystią. Stąd godność i prawa rolników mają zasadnicze znaczenie. Jakże jesteśmy Wam, Drodzy Rolnicy, wdzięczni, iż tę solidarność i miłość okazaliście w czasie powodzi, która przed kilku laty nawiedziła nasz kraj. Jakże dziś chcę Wam Bracia i Siostry Rolnicy z ziemi hrubieszowskiej, że Sławęcina, podziękować za to, iż kiedy tereny Polski Północno-Wschodniej dotknęła fala suszy i przymrozków, to właśnie z tych hrubieszowskich ziem siano, zboże i ziemniaki przekazaliście dotkniętym klęską. Bóg Wam zapłać za ten odzew serc i tę ludzką i chrześcijańską solidarność i wrażliwość. To właśnie Wy pomogliście, kiedy rok temu pielgrzymi ze Wschodu jechali do Zamościa na spotkanie z Ojcem Świętym, każdemu pielgrzymowi powracającemu na Wołyń ofiarowaliście chleb - 2,5 tysiąca bochenków chleba, który przyjęli z rozrzewnieniem. Bóg Wam zapłać za tę solidarność".

W końcowej części kazania ks. Puzon nawiązał do Listu Księdza Biskupa Ordynariusza do diecezjan: "Chcemy okazale i radośnie przeżywać naszą wiarę w Roku Wielkiego Jubileuszu. Chcemy mądrze i ładnie zakończyć XX wiek i II tysiąclecie ery chrześcijańskiej, abyśmy - mocni nadzieją - godnie powitali już tak bliskie, nowe czasy. Zrealizują się nasze plany, jeśli tylko szczerze odwołamy się do Boga.

Szukając od nowa wstawiennictwa i pomocy Matki Odkupiciela, naszej szczególnej patronki, powtarzajmy słowa, wypowiedziane przez Papieża w Zamościu: ´Błogosławiona jesteś Ty, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. Błogosławiona jesteś Maryjo, Matko Odkupiciela: Tobie dziś zawierzam losy tej zamojskiej i polskiej ziemi, i wszystkich, którzy na niej żyją i pracują, wypełniając wezwanie Stwórcy, aby czynić ziemię sobie poddaną. Prowadź nas Twoją wiarą w ten nowy czas, który się przed nami otwiera. I bądź z nami z Twoim Synem, Jezusem Chrystusem, który sam chce być dla nas Drogą, Prawdą i Życiem´".

Po gromko wyrecytowanym "Wierzę w Boga...", Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych ustawionych wzdłuż płyty stadionu, wymieniając kilka słów z delegacjami. Podczas trwającego około pół godziny poświęcenia śpiewał zespół "Lechici", recytowano poezję, ludzie śpiewali przy wtórze orkiestry.

Po Modlitwie Wiernych nastąpiła procesja z darami. Były tam tradycyjne sękacze, świeże chleby i miód. Delegacja z Ukrainy wręcz-yła piękne kołacze oraz chleb. Ksiądz Biskup podarował im na pamiątkę obrazki z Matką Bożą.

Warto zauważyć, iż na święto dziękczynienia za plony przyjechali rolnicy z Ukrainy, Sokala, Waręża, Czerwonogrodu, Włodzimierza, ubrani w piękne stroje ludowe, śpiewający stare ludowe przyśpiewki. Wierni w skupieniu uczestniczyli we Mszy św. wsłuchując się w śpiew Panno pszeniczna... w wykonaniu "Lechitów". Wzruszający był moment, kiedy rozległ się śpiew Abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce..., uczestnicy Dożynek przekazali sobie znak pokoju i jedności. Dłuższy czas trwało udzielanie Komunii św.

Na zakończenie Mszy św. ks. Andrzej Puzon podziękował Księdzu Biskupowi za przewodniczenie w modlitwie, a dopełnieniem tych podziękowań były kwiaty wręczone przez delegację rolników w strojach ludowych, oraz śpiew Życzymy, życzymy... Na słowa podzięki zasłużyli organizatorzy Dożynek z Lublina i z Hrubieszowa, pracownicy Agend Urzędu Wojewódzkiego, Powiatowego, Miejskiego, wojsko, policja, zespoły, orkiestry, delegacje, duchowieństwo, goście ze Wschodu, etc.

Ksiądz Biskup przed udzieleniem błogosławieństwa zaprosił na koronację obrazu Matki Bożej Katedralnej w Zamościu. Po błogosławieństwie i śpiewie Boże, coś Polski... Ksiądz Biskup oraz Marszałek Sejmiku, Władze Miasta i Powiatu podzielili się z uczestnikami Dożynek chlebem.

Do późnych godzin wieczornych trwały koncerty różnych zespołów ziemi lubelskiej. Można było obejrzeć ciekawe wystawy rolnicze, oraz posmakować "grochówki" wojskowej serwowanej przez żołnierzy 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: 14 stycznia rozpoczyną się centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

2025-01-13 11:37

RJA1988/pixabay.com

W dniach 14-16 stycznia 2025 r. we Wrocławiu odbędą się centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszy hasło zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej: „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a). Organizatorzy przygotowali bogaty program, łączący refleksję naukową, wydarzenia kulturalne i wspólną modlitwę.

Więcej ...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej znaleziona w spalonym domu rodzinnym

2025-01-13 19:16

zrzut ekranu/x.com/TikTok

Odrywając się na chwilę od narastającej gorączki politycznej, warto zobaczyć Znaki, jakie towarzyszą naszym czasom - pisze prof. Grzegorz Górski na swoim Facebookowym profilu.

Więcej ...

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru Jasnej Góry

2025-01-14 18:52
o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry

news.jasnagora.pl

o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry

- W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy - napisał o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry w opublikowanym dziś oświadczeniu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przy jego grobie został cudownie uzdrowiony papież. Św....

Święci i błogosławieni

Przy jego grobie został cudownie uzdrowiony papież. Św....

Kim jest Jezus dla mnie?

Wiara

Kim jest Jezus dla mnie?

Kard. Ryś: dokument synodalny nie zmienia zasad...

Kościół

Kard. Ryś: dokument synodalny nie zmienia zasad...

Argentyna: biznesmen zostanie wyniesiony na ołtarze?

Kościół

Argentyna: biznesmen zostanie wyniesiony na ołtarze?

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...