Reklama

Duszne pogawędki

Nieustannie się módlcie

Niedziela rzeszowska 22/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często rozmawiając z dziećmi na temat wiary i religii, w odpowiedzi możemy usłyszeć coś związanego z modlitwą. Jak możemy spotkać Pana Jezusa? W modlitwie. Podaj mi przykład jakiegoś dobrego uczynku. Modlitwa. W jaki sposób możemy pokazać, że zachowujemy Boże przykazania? Przez modlitwę. To prawda, modlitwa jest rzeczywiście sposobem na doświadczenie obecności Boga; jest na pewno czymś dobrym, a modląc się faktycznie ukazujemy nasze podporządkowanie się woli Bożej. Tym bardziej, że sam Chrystus wiele razy zachęcał nas do modlitwy i ukazywał nam swoim przykładem jej potrzebę.

Istnieje wiele rodzajów modlitwy. Najbardziej powszechną jest modlitwa ustna, a więc ta, kiedy wypowiadamy pewne formuły modlitewne. Mogą to być modlitwy powszechnie przyjęte, jak Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją obronę; może to być śpiewanie psalmów czy pieśni religijnych. Może to być wreszcie prywatna modlitwa "własnymi słowami" - jak nieraz ją określamy. Jest to po prostu zwykła rozmowa z Bogiem - dziękczynienie za łaski, prośba o pomoc, czy miłosierdzie; może to być uwielbianie Boga. Musimy jednak pamiętać, że nie może to być zwykłe odrecytowanie formułek. Nasze serce, myśli powinny się modlić wraz z ustami.

Innym rodzajem modlitwy jest medytacja. I choć nazwa brzmi może nieco tajemniczo, choć może myślimy, że jest to dobra modlitwa dla mnichów, pustelników - tak naprawdę każdy może jej spróbować. Polega ona na rozważaniu prawd wiary objawionych nam przez Boga. Najłatwiej zacząć uczyć się tej modlitwy, czytając krótki fragment Ewangelii, i starając się zrozumieć go do głębi. To jakby zadawanie pytania: Panie Jezu, co chcesz mi tu i teraz powiedzieć przez te słowa wypowiedziane dawno temu; jakie znaczenie mają one dla mnie dziś? Możemy oczywiście rozważać nie tylko Ewangelię; za przedmiot naszych rozmyślań mogą służyć inne księgi Pisma Świętego, prawdy katechizmowe, pobożne książki. Jeśli zabraknie takiego wgłębiania się w prawdy wiary, nasze życie religijne szybko zwietrzeje; stanie się zewnętrznym rytualizmem; a wypowiadane przez nas słowa modlitwy będą jedynie "klepaniem formułek" bez świadomości i zrozumienia.

Nasze życie także powinno być modlitwą. Pismo Święte wielokrotnie mówi o świadectwie czynów, o potwierdzaniu wypowiadanych słów konkretnymi czynami i decyzjami codzienności. Ta modlitwa życia, to nic innego, jak zachowywanie przykazań, kierowanie się w życiu słowem Bożym, wzbudzanie pobożnych intencji wśród codziennych czynności, cierpliwe znoszenie cierpień i łączenie ich z męką Chrystusa. Modlitwa czynów to po prostu wiara przeżywana każdego dnia. Co więcej - wszystkie nasze najpiękniejsze modlitwy, najgłębsze medytacje nie byłyby nic warte, gdyby nie były potwierdzone konkretnymi czynami. Nasze modlitwy ustne byłyby pustymi dźwiękami, a nasze rozważania zabawą myślami.

To tylko niektóre "sposoby na modlitwę". Jak widzimy, nie można pytać, który z nich jest najlepszy. Aby miały sens, muszą występować równolegle, przenikać się niejako. Kiedy znaleźć na to wszystko czas? Czas się znajdzie; żebyśmy tylko chcieli znaleźć chęci. Wystarczy dobrze wykorzystać poranne i wieczorne modlitwy; wystarczy wykorzystać te nawet krótkie okazje nadarzające się w ciągu dnia. Ileż to czasu schodzi nam na rozmowy o niczym, na bezsensowne rozmyślania bez tematu, bezmyślne gapienie się w telewizor. Tyle sposobności do modlitwy daje nam każdy dzień. Zacznijmy od małych, krótkich próbek; a gdy zasmakujemy w modlitwie, czas i ochota znajdą się same.

Bierzmy przykład z Apostołów, ze świętych; bierzmy przykład z samego Chrystusa Pana, który tyle razy słowem i przykładem pouczał nas o modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 22-25.

Więcej ...

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele