Reklama

Kościół

Ordo Iuris: desakralizacja kościoła w Krakowie zablokowana

Krakowski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP był zagrożony desakralizacją. Miasto Kraków planowało korektę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która otwierałaby drogę do zmiany przeznaczenia budynku, pełniącego aktualnie funkcję kaplicy szpitalnej i siedziby duszpasterstwa tradycji łacińskiej. Instytut Ordo Iuris informuje, że zgłosił uwagi do planowanej zmiany planu, które zostały uwzględnione. Oznacza to, że zmiana została skutecznie zablokowana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszłe losy kościoła nie są jednak pewne, dlatego Instytut Ordo Iuris poinformował, że kontynuuje działania w celu zagwarantowania ochrony sakralnego charakteru tego miejsca.

Kościół należał do zespołu nieruchomości Szpitala Uniwersyteckiego, który został przejęty na własność przez miasto Kraków. Po przeprowadzeniu transakcji miasto planowało wprowadzenie zmiany w planie zagospodarowania, która oznaczałaby eliminację jasnego zapisu o przeznaczeniu budynku na cele kultu religijnego. Po zmianie przeznaczenie kościoła byłoby określone jako działalność usługowa, a sama zabytkowa świątynia miałaby stać się miejscem koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działania miasta zmierzające do możliwości desakralizacji świątyni wsparli lokalni aktywiści z Kolektywu Wesoła, który powstał, jak sami uważają, „by Wesoła była miejscem zielonym, wykorzystującym rozwiązania sprzyjające środowisku oraz stała się centrum życia kulturalnego i społecznego”.

Wierni, którzy sprzeciwiają się zmianie przeznaczenia budynku kościoła, podjęli działania w celu uniemożliwienia przekształcenia czynnego kościoła w salę koncertową i pozbawienia około tysięcznej grupy wiernych miejsca modlitwy.

W działania już na etapie konsultacji nowego planu zagospodarowania przestrzennego włączył się Instytut Ordo Iuris, zgłaszając 6 stron uwag do planu i wykazując sprzeczność z prawem wprowadzenia planowanych zmian. Różne podmioty (osoby fizyczne, osoby prawne, politycy) zgłosiły około 1300 uwag, które zostały uwzględnione przez miasto.

Instytut kontynuuje działania, których celem jest ochrona sakralnego charakteru budynku. Obecnie trwa kwerenda archiwalnych dokumentów, która doprowadzi do odtworzenia historii właścicielskiej kościoła. Odnaleziono szereg nieznanych dotąd i nieskatalogowanych dokumentów dotyczących własności budynku. Dzięki podejmowanym aktywnościom być może możliwe będzie nieodpłatne przywrócenie własności zabytkowego budynku kościelnej osobie prawnej.

Reklama

Ponadto 24 marca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, odbędzie się szkolenie w ramach Akademii Ordo Iuris pt. „Relacje samorządów z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi”, podczas którego poruszone zostaną także zagadnienia związane z historią kościoła i aktualnymi planami miasta względem niego. Na szkolenie zapisywać można się pod adresem https://akademia.ordoiuris.pl/rejestracja/>.

„Cieszymy się, że uwagi zgłoszone przez Instytut Ordo Iuris przyczyniły się do zablokowania wprowadzenia zmian sprzecznych z prawem. Jednak ze względu na skomplikowaną historię właścicielską, to nie koniec prac zmierzających do przywrócenia własności budynku kościelnym osobom prawnym. Kontynuujemy działania, które zagwarantują w przyszłości, że budynek kościoła będzie wykorzystywany wyłącznie do celów kultu religijnego” – poinformował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu Ordo Iuris.

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2021-03-02 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieski udział w charytatywnej inicjatywie na rzecz więźniów

Mateusz Wyrwich

Więcej ...

Zamach na katechezę

2024-06-25 14:15

Niedziela Ogólnopolska 26/2024, str. 29-31

Adobe Stock/GK

Kościół, katecheci i rodzice zaniepokojeni są informacjami, które padły z ust minister edukacji Barbary Nowackiej na temat planowanych zmian w nauczaniu katechezy. Trudno w ich obliczu milczeć.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024