Reklama

Wiadomości

Niemcy chcą zrównać akcyzę na tzw. „nowatorskie wyroby tytoniowe” z akcyzą na papierosy

Adobe Stock

W Polsce trwa parlamentarna i społeczna debata na temat akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli m.in. coraz popularniejsze w naszym kraju podgrzewacze tytoniu. Zwolennicy podniesienia akcyzy argumentują, że w Polsce mamy najniższą nominalną stawkę na tego typu produkty. Przeciwnicy zwiększenia daniny przekonują, że konieczne są stosowne regulacje na poziomie europejskim. Tymczasem w Niemczech rząd federalny proponuje akcyzę na tytoń do podgrzewania na takim samym poziomie, jak dla tradycyjnych papierosów.

Ustawa autorstwa niemieckiego ministerstwa finansów zakłada, że produkty nowatorskie, używające podgrzewanego tytoniu, mają od 1 stycznia 2022 r. zostać opodatkowane tak, jak tradycyjne papierosy. U jej podstaw leżu założenie, że obie kategorie (tradycyjna i nowatorska, czyli tytoń do podgrzewania) mają taką sama funkcję, czyli dostarczanie organizmowi nikotyny.

Reklama

„Zgodnie z § 2 ust. 5 zmienionej ustawy, podatek na te wyroby wyniesie nie mniej niż akcyza należna od papierosów, przy czym jedna sztuka wyrobu jest uznawana za jeden papieros. Przepis ten przewiduje szczególny mechanizm wyliczenia akcyzy, zapobiegający manipulowaniu wagą wyrobów nowatorskich lub też ich liczbą. Stawka dla papierosów to od 1 stycznia 2022 10,07 Eurocenta za sztukę + 21,64 ceny detalicznej, co najmniej 22,039 Eurocenta na sztukę. Stawka dla tytoniu do fajek od 1 stycznia 2022 to 15,66 EUR za kilogram + 13,13 procent ceny detalicznej” – stwierdza projekt niemieckiego ministerstwa finansów.

Niemiecki ustawodawca podkreśla, że znaczenie wyrobów nowatorskich w Niemczech znacznie i stale rośnie. Opodatkowanie substancji zawierających nikotynę ma – zdaniem niemieckich władz – na celu osiągnięcie istotnych celów, wśród których wymienione zostały m.in. przestrzeganie równości podatkowej oraz osiągnięcie dodatkowych wpływów budżetowych. Nawet tak wysoki podatek nie spowoduje według szacunków niemieckich załamania rynku tytoniu do podgrzewania. Niemieckie ministerstwo zakłada, że wpływy z podatku od tytoniu do podgrzewania będą rosły w tempie ok. 10 proc. rocznie.

Średni poziom akcyzy na paczkę produktów podgrzewanych w Europie wynosi 0,90 Euro, a na paczkę papierosów 3,20 euro – oznacza to, że wysokość akcyzy na paczkę podgrzewanego tytoniu wynosi średnio w UE 28,1% akcyzy na papierosy tradycyjne. W Polsce poziom akcyzy na podgrzewany tytoń to tylko 20,2% akcyzy na zwykłe papierosy (10 pkt. proc. poniżej średniej UE).

2021-03-08 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja/ Nawalny podziękował pilotom i lekarzom pogotowia z Omska

PAP

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny opublikował w piątek podziękowania dla pilotów samolotu, którzy 20 sierpnia lądowali przymusowo, gdy poczuł się on źle w trakcie lotu. Podziękował także ratownikom medycznym z Omska, którzy od razu podali mu atropinę.

Więcej ...

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

2021-04-08 10:50

krzysztofkrawczyk.eu

Cała Polska oraz Polonia za granicą, opłakuje śmierć Krzysztofa Krawczyka, który po długiej chorobie zmarł 5 kwietnia, br. Na portalach społecznościowych fani publikują wideoklipy najpopularniejszych jego piosenek oraz fragmenty wywiadów, których, podczas swojej długoleniej kariery, udzielił dla czasopism, rozgłośni radiowych i telewizji.

Więcej ...

Ostatnie pożegnanie prof. Kazimierza Rykaluka

2021-04-12 14:56

Archiwum parafii

W Żórawinie pożegnano śp. prof. Kazimierza Rykaluka, wybitnego eksperta konstrukcji budowlanych. Wśród jego projektów były hełmy wież Katedry Wrocławskiej czy kościoła pw. św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Koło ratunkowe nie tylko dla wierzących

Wiara

Koło ratunkowe nie tylko dla wierzących

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Co się stało w chwili śmierci Chrystusa?

Wiara

Co się stało w chwili śmierci Chrystusa?