Reklama

Przemówienia

Papież do Światowej Rady Kościołów: pokażmy światu solidarność z najsłabszymi

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do wzmożenia modlitw i współpracy w służbie Ewangelii wezwał wszystkich chrześcijan Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników X zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Rozpoczyna się ono 30 października w południowokoreańskim Pusanie pod hasłem „Boże życia, prowadź nas do sprawiedliwości i pokoju”. Swe orędzie Ojciec Święty, noszące datę 4 października – dzień św. Franciszka z Asyżu – przesłał na ręce kard. Kurta Kocha – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który odczytał je podczas otwarcia spotkania.

Przekazując pozdrowienia sekretarzowi generalnemu ŚRK dr. Olavowi Fykse Tveitowi i przedstawicielom wszystkich wspólnot chrześcijańskich, biorących udział w zgromadzeniu, papież zapewnił ich o swym zainteresowaniu duszpasterskim pracami tego wydarzenia. Potwierdził również „ochotne zaangażowanie Kościoła katolickiego w dalszą długofalową współpracę ze Światową Radą Kościołów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do hasła rozpoczynającego się dziś posiedzenia Ojciec Święty zaznaczył, że „jest to przede wszystkim przywołanie Trójjedynego Boga, który pociąga całe stworzenie do jego pełni za pomocą odkupieńczej siły Krzyża Jezusa Chrystusa i wylania różnorakich darów Ducha Świętego”. „Zaprawdę, wszędzie tam, gdzie ceni się dar życia oraz triumfuje sprawiedliwość i pokój, obecne jest Królestwo Boże i zawsze działa jego władcza siła” – napisał Ojciec Święty.

Wyraził w związku z tym ufność, że obecne zgromadzenie „pomoże umocnić zaangażowanie wszystkich wyznawców Chrystusa na rzecz wzmożenia modlitwy i współpracy w służbie Ewangelii oraz całościowego dobra naszej rodziny ludzkiej”. Franciszek zwrócił uwagę, że zglobalizowany świat, w którym żyjemy, „wymaga od nas wspólnego świadectwa o danej przez Boga godności każdej istoty ludzkiej oraz skutecznego propagowania warunków kulturowych, społecznych i prawnych, dzięki którym jednostki i całe wspólnoty mogą wzrastać w wolności”. Przesłanki te wspierają także posłannictwo rodziny jako podstawy społeczeństwa, zapewniają zdrowe i całościowe wychowanie młodzieży oraz gwarantują wszystkim nieskrępowane korzystanie z wolności religijnej – podkreślił papież.

Reklama

Zauważył ponadto, iż wierni Bogu i w odpowiedzi na palące potrzeby naszych czasów chrześcijanie są wezwani do wychodzenia naprzeciw tym, którzy sami znajdują się na obrzeżach istnienia naszych społeczeństw oraz do okazania szczególnej solidarności z najsłabszymi naszymi braćmi i siostrami. Chodzi o ubogich, niepełnosprawnych, nienarodzonych i chorych, o migrantów i uchodźców, osoby w starszym wieku i o młodych bezrobotnych – wyjaśnił autor przesłania.

Na zakończenie zaznaczył, że jest świadom tego, iż – jak wspomina soborowy Dekret o ekumenizmie – duszą prawdziwego ekumenizmu pozostają nawrócenie, świętość i modlitwa. „Modlę się, aby rozpoczynające się dzisiaj X zgromadzenie ogólne ŚRK „przyczyniło się do dania nowego bodźca żywotności i wizji udziału we wszystkich zaangażowaniach w świętą sprawę jedności chrześcijańskiej, w wierności woli Pana wobec Jego Kościoła (por. J 17, 21) oraz w otwarciu się na bodźce Ducha Świętego” – napisał Ojciec Święty. Życzył wszystkim uczestnikom obrad w Pusanie „obfitych błogosławieństw Wszechmogącego Boga, będącego źródłem wszelkiego życia i wszystkich darów duchowych”.

Dziesiąte, jubileuszowe zgromadzenie ogólne ŚRK pracować będzie w porcie na południowym wschodzie Korei Południowej do 8 listopada. Swój udział w nim zapowiedziało ponad 3 tys. delegatów reprezentujących 345 Kościołów i wspólnot kościelnych, należących do Rady. Jest to drugie takie posiedzenie w Azji - poprzednie obradowało tam w 1961 w Delhi; było to III zgromadzenie ogólne. Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, ale od 1965 aktywnie z nią współpracuje m.in. za pośrednictwem Mieszanej Grupy Roboczej i kilku innych instytucji.

Reklama

Do Pusanu udała się 25-osobowa delegacja katolicka, złożona z przedstawicieli Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, której sekretarz bp Brian Farrell stoi na czele całej delegacji, jak również Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Mieszanej Grupy Roboczej, Komisji „Wiara i Ustrój” ŚRK, stałych współpracowników katolickich przy ŚRK, reprezentantów Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich, watykańskiego Ośrodka „Pro Unione” oraz z przedstawicieli męskich i żeńskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. W skład delegacji wchodzi też 7 przedstawicieli episkopatu południowokoreańskiego oraz dwaj reprezentanci ruchów katolików świeckich i mediów z Korei Południowej.

Światowa Rada Kościoła powstała na I zgromadzeniu ogólnym w Amsterdamie w sierpnia 1948 w celu, jak to wówczas i dzisiaj się zaznacza, wspierania jedności chrześcijan w wierze, dawania świadectwa i służby na rzecz świata sprawiedliwego i pokojowego. Na koniec 2012 Rada skupiała 345 Kościołów anglikańskich, protestanckich, prawosławnych, niechalcedońskich i starokatolickich, liczących ponad 500 mln członków, z przeszło 110 państw. Najwyższym organem ŚRK jest właśnie zgromadzenie ogólne, zbierające się średnio co 7 lat – poprzednie odbyło się w lutym 2006 w Porto Alegre w Brazylii. Na co dzień pracami organizacji kieruje sekretarz generalny, którym od 1 stycznia 2010 jest pastor luterański z Norwegii Olav Fykse Tveit. Siedziba organizacji mieści się w Genewie.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-30 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: mamy nadzieję, że papież odwiedzi Gniezno, Poznań, a może i Lednicę

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Więcej ...

„Jesteśmy dla pielgrzymów” - rozpoczęły się praktyki paulińskich kleryków

2024-07-04 20:13

BPJG

Na Jasnej Górze rozpoczęły się praktyki paulińskich kleryków. Jest zwyczajem, że w wakacje bracia z Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z krakowskiej Skałki przybywają tutaj, by pełnić różne posługi m.in. w Kaplicy Matki Bożej, Bazylice, zakrystii, ale też np. w refektarzu. Jak podkreślają najważniejszy jest dla nich czas spędzony z pielgrzymami.

Więcej ...

Kraków/ Po odkryciu konserwatorów szczyt Wieży Zegarowej na Wawelu odzyska złote elementy

2024-07-05 17:16
Katedra na Wawelu

Mazur/episkopa.pl

Katedra na Wawelu

Konserwatorzy pracujący przy Wieży Zegarowej na Wawelu odkryli ślady późnobarokowych złoceń wokół otworów na jej hełmie, najwyższym punkcie wieńczącym konstrukcję. Po analizie materiału zdecydowano o przywróceniu dawnej aranżacji nakrycia wieży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...