Reklama

Patrząc w niebo

Waga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czytelnicy tej rubryki budzą się z Jutrzenką, podziwiając na niebie wspaniałe szaleństwo planet. Piękna Jutrzenka jest planetą Wenus i bardzo szybko zmienia teraz swoje położenie. Np. dwa tygodnie temu widzieliśmy ją tuż przy Saturnie, tydzień temu znajdowała się już w połowie odległości do Jowisza, a dzisiaj dystans do tego planetarnego olbrzyma jest znacznie mniejszy. Za tydzień obie planety znajdą się bardzo blisko siebie, a takiego widowiska, oczywiście, nie możemy przegapić! Później Jutrzenka podąży niżej w stronę Merkurego. Wszystkie te cztery planety tworzą teraz wspaniały łańcuch jasnych obiektów i ustawione są w jednej linii wraz ze Słońcem. I jakże tu nie wstać tak wcześnie rano? Wakacje są zresztą wspaniałą okazją do patrzenia w niebo. Przypomnijmy, że już 4 godziny przed Słońcem wschodzi Saturn, godzinę później Wenus, potem Jowisz, a tuż przy Słońcu znajduje się, oczywiście, Merkury. Ci, co nie lubią zarywać nocy, mogą wieczorem obserwować czerwonego Marsa, który jednak znajduje się nisko nad horyzontem i zajdzie już 3 godziny po Słońcu. Warto też przy okazji podziwiać zbliżający się do pełni Księżyc, który teraz odbywa swoją wędrówkę właśnie obok tej czerwonej planety i w poniedziałek zawiśnie tuż nad nią. Od północnego horyzontu możemy oglądać kolejno znane nam już gwiazdozbiory: Perseusza, Kasjopei (w kształcie literki W), Cefeusza, Łabędzia (z najjaśniejszą gwiazdą Deneb) oraz Orła ( najjaśniejsza gwiazda Altair). Wysoko nad naszymi głowami, maleńka Lutnia z piękną i jasną Wegą. Trzy gwiazdy: Deneb, Wega oraz Altair tworzą znany Trójkąt Letni, wspinający się w ciągu nocy coraz wyżej po nieboskłonie. Obok Lutni rozpoznajemy gwiazdozbiory Herkulesa oraz Wolarza, a pomiędzy nimi opisany tydzień temu mały i wyraźny diadem siedmiu gwiazd Korony Północnej.
Dzisiaj kontynuujemy naszą podróż po Zodiaku. Siódmym gwiazdozbiorem zodiakalnym jest Waga (Librae), następna w kolejności po znanej nam już Pannie. Waga symbolizuje jednakowy czas trwania dnia i nocy, bowiem 2 tysiące lat temu Słońce przechodziło przez ten gwiazdozbiór podczas równonocy jesiennej. Dzisiaj wskutek zjawiska precesji osi ziemskiej punkt równonocy jesiennej przesunął się już dalej do konstelacji Panny. W starożytnym Egipcie gwiazdozbiór Wagi miał więc znaczenie praktyczne, określając rolnikom czas siewu ozimin. Od rzymskich astrologów pochodzi zaś znany pomysł, że jest to waga sprawiedliwości trzymana przez boginię sprawiedliwości Astreę. I taki też zarys tego gwiazdozbioru warto zapamiętać. Najjaśniejszą gwiazdą w Wadze jest odległa od nas o 148 lat świetlnych Zubenelschemali, świecąca rzadko spotykaną wśród gwiazd piękną zielonawą barwą! Nazwa po arabsku oznacza północne szczypce, podczas gdy następna jasna gwiazda Zubenelgenubi oznacza szczypce południowe. Nietrudno zauważyć, że Waga jest po prostu przedłużeniem szczypiec pobliskiego Skorpiona. Zubenelgenubi jest niebieskobiałą gwiazdą podwójną, znajdującą się w odległości zaledwie 66 lat świetlnych od nas. Warto obejrzeć ją przez zwykłą lornetkę, w której wyraźnie rozdziela się na dwa składniki.
Niestety, konstelacja Wagi, oglądana z naszej szerokości geograficznej, znajduje się nisko nad horyzontem. Dlatego też trudno ją dostrzec w wielkim mieście. A i na wsi należy do obserwacji wybrać odpowiednie miejsce. Wykorzystajmy więc wakacyjny czas i nauczmy się odnajdywać ten ciekawy i piękny "gwiazdozbiór sprawiedliwości", bowiem zachodzić on będzie coraz szybciej pod horyzont.
Do zobaczenia pod gwiazdami!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Nauczyciel życia duchowego

pl.wikipedia.org

Święty Paweł VI uważał go za wzór do naśladowania dla wszystkich współczesnych księży cierpiących na kryzys tożsamości.

Więcej ...

Adorować to postawić Boga w centrum życia

2024-05-11 09:47
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Drugi dzień II Kongresu Wieczystej Adoracji rozpoczął się w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli