Reklama

Katechezy o Psalmach i Hymnach (10)

Bóg karze i zbawia

Niedziela Ogólnopolska 31/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Laudesy wtorku I tygodnia, Tb 13, 2-5b. 7-10a

1."Uwielbiam Boga mego, a dusza moja - Króla Niebios" ( Tb 13, 9). Tym, który wypowiada te słowa Hymnu, przed chwilą odczytane, jest sędziwy Tobiasz, o którym Stary Testament opowiada budującą historię w Księdze, której nazwa pochodzi od imienia jego syna - też Tobiasza. Aby lepiej zrozumieć sens tego Hymnu, należy wziąć pod uwagę strony opowiadania, które go poprzedzają. Historia ta ma miejsce wśród Izraelitów wygnanych do Niniwy. Na nich to patrzy święty autor, piszący wiele wieków później, aby ukazać ich braciom i siostrom w wierze, rozproszonym wśród obcego ludu i kuszonym do porzucenia tradycji Ojców. Portret Tobiasza i jego rodziny przedstawiony jest zatem jako program życia. Tobiasz jest człowiekiem, który mimo różnych trudności pozostaje wierny przepisom prawa, w szczególności zaś praktyce jałmużny. Spada jednak na niego doświadczenie ubóstwa i ślepoty, jednak nie słabnie jego wiara. Również rychło przychodzi odpowiedź Boga przez pośrednictwo anioła Rafała, który prowadzi młodego Tobiasza w trudnej podróży i doprowadza go do szczęśliwego małżeństwa, a na koniec uzdrawia ojca Tobiasza ze ślepoty. Przesłanie jest jasne: kto czyni dobro, przede wszystkim otwierając swoje serce na potrzeby bliźniego, jest umiłowany przez Pana, i chociaż zostaje poddany próbie, doświadcza w końcu Jego dobroci.
2.Na tym tle nabierają większego znaczenia słowa naszego Hymnu. Zapraszają nas one do patrzenia w górę, ku "Bogu, który żyje na wieki", ku Jego królestwu, które "trwa na wieki". Od tego spojrzenia skierowanego na Boga rozwija się mały obraz teologii historii, w którym autor natchniony próbuje odpowiedzieć na pytanie stawiane przez rozproszony i doświadczany Lud Boży: dlaczego Bóg tak nas traktuje? Odpowiedź odwołuje się do sprawiedliwości i Bożego miłosierdzia: "On karci was za wasze nieprawości, ale zmiłuje się nad wami wszystkimi" (Tb 13, 5). Kara jawi się zatem jako pewien rodzaj Bożej pedagogii, w której jednak ostatnie słowo należy do miłosierdzia: "On karze i okazuje miłosierdzie, posyła do Otchłani pod ziemię i wyprowadza z największej zagłady" (Tb 13, 2).
Można zatem w sposób absolutny zaufać Bogu, który nigdy nie opuszcza swojego stworzenia. Słowa Hymnu prowadzą ku perspektywie, która przypisuje zbawcze znaczenie samej sytuacji cierpienia, czyniąc z wygnania okazję do świadczenia o dziełach Boga: "Wysławiajcie Go, synowie Izraela, przed narodami, ponieważ On was rozproszył między nimi, i tam okazywał wam swoją wielkość" (Tb 13, 3-4).
3.Z tego zaproszenia do odczytania wygnania w perspektywie Opatrzności medytacja nasza może poszerzyć się o wymiar pozytywny, którego nabiera sytuacja cierpienia, gdy jest ono znoszone w zdaniu się na plany Boga. Już w Starym Testamencie liczne teksty mówią na ten temat. Wystarczy pomyśleć o historii opowiedzianej w Księdze Rodzaju o Józefie sprzedanym przez braci (por. Rdz 37, 2-36), który w przyszłości miał stać się ich wybawicielem. Jakże nie pamiętać o Księdze Hioba? Tu przecież widzimy człowieka niewinnego, który cierpi i nie umie znaleźć wytłumaczenia swojego dramatu, jedynie ufając wielkości i mądrości Boga znosi to wszystko (por. Hi 42, 1-6).
Dla nas, którzy w perspektywie chrześcijańskiej odczytujemy te starotestamentalne teksty, punktem odniesienia nie może być nic innego, jak Krzyż Chrystusa, w którym znajduje najgłębszą odpowiedź tajemnica cierpienia świata.
4.Do grzeszników, którzy zostali ukarani za swe nieprawości (por. Tb 13, 5), Hymn Tobiasza zwraca się z apelem o nawrócenie i otwiera cudowną perspektywę "wzajemnego" nawrócenia się Boga i człowieka: "A kiedy nawrócicie się do Niego całym sercem i z całej duszy, aby postępować przed Nim w prawdzie, wtedy On zwróci się do was i już nigdy nie zakryje oblicza swego przed wami" (Tb 13, 6). Bardzo wymowne jest użycie tego samego słowa - "nawrócenie" - w odniesieniu do stworzenia i do Boga, chociaż w różnym znaczeniu.
Jeżeli autor Hymnu myśli o dobrach, które towarzyszą " powrotowi" Boga, jak i o Jego odnowionej życzliwości wobec swego ludu, my winniśmy myśleć przede wszystkim, w świetle tajemnicy Chrystusa, o darze, który stanowi sam Bóg. Człowiek potrzebuje przede wszystkim Jego, bardziej niż Jego darów. Grzech jest tragedią nie tyle dlatego, że ściąga na nas kary Boże, ile dlatego, że oddala Go od naszego serca.
5.Dlatego też na oblicze Boga, pojmowanego jako Ojciec, ukierunkowuje nasze spojrzenie Hymn Tobiasza, zapraszając do błogosławienia i wychwalania: "On sam jest Panem i Bogiem naszym, On sam Ojcem naszym" (Tb 13, 4). Odczuwamy tu sens szczególny "usynowienia", którego Izrael doświadcza jako daru przymierza, i które przygotowuje tajemnicę Wcielenia Syna Bożego. W Jezusie zatem rozbłyśnie to oblicze Ojca i zostanie objawione Jego miłosierdzie, które nie zna granic.
Wystarczyłoby pomyśleć o przypowieści o miłosiernym ojcu, przekazanej przez ewangelistę św. Łukasza. Nawróceniu syna marnotrawnego odpowiada nie tylko przebaczenie ojca, ale uścisk nieskończonej dobroci, któremu towarzyszy radość i święto: "A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go" (Łk 15, 20).
Wyrażenia z naszego Hymnu są podobne do tego wzruszającego obrazu ewangelicznego. Wypływa z nich konieczność uwielbienia i dziękowania Bogu: "Teraz spójrzcie, co On wam wyświadczył, i dziękujcie Mu pełnym głosem, uwielbiajcie Pana sprawiedliwego i wysławiajcie Króla wieków!" ( Tb 13, 7).

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach - paulin

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele