Reklama

4 sierpnia - wspomnienie św. Jana Marii Vianneya

Spotkanie z Proboszczem Ars

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowo kręte i niezbadane bywają drogi pielgrzymowania. Kiedy rankiem opuszczaliśmy przepiękny Avignon - miejsce niewoli papieskiej w XIV wieku - przed nami jawił się prosty szlak ku La Salette z czekającą na nasze odwiedziny Płaczącą Panią. Wystarczyło jednak kilkanaście kilometrów, by na pierwszych siedzeniach autokaru, w sektorze kierownictwa, zapanowało poruszenie. Krótka konsultacja i prawdziwie męska decyzja - zbaczamy z trasy i jedziemy nadprogramowo do... Ars. Powód nad wyraz czytelny: nad naszą grupą opiekę roztacza siedmiu kapłanów, kilku z nich jest proboszczami częstochowskich parafii. Nadłożymy kilometrów, by mogli pomodlić się przy grobie swego patrona - św. Jana Vianneya. Grupie nawet nie w głowie protest. " Cała przyjemność po naszej stronie" - rzuca ktoś z końca autokaru i już ruszamy w naszą "krętą" pielgrzymią drogę.
Ars wita nas ciszą. Puste uliczki rozgrzane południowym słońcem sprawiają wrażenie sennych. Mieszkańcy Ars korzystają z czasu sjesty, ale nawet bez ich pomocy z łatwością trafiamy do kościoła kryjącego grób Świętego Proboszcza. Zastanawiam się, jak bardzo dzisiejsze Ars różni się od tego, w którym od 1818 r. pasterzował św. Jan Vianney, sprawując opiekę nad 230 trudnymi duszami. O słynących z pijaństwa i rozpusty mieszkańcach Ars mówiono nawet z pogardą - tym różnią się od bydła, że są ochrzczeni. Jakże musiało to boleć ich Świętego Proboszcza, ile postów i praktyk pokutnych narzucał sobie w intencji ich nawrócenia. Sam doświadczał ich zniewagi, ale z czasem zatwardziali mieszkańcy Ars zaczęli nabierać zaufania i szacunku do ascetycznego Księdza, który niczego nie pragnął dla siebie, a swe proboszczowanie rozpoczął od odwiezienia do dworu podarowanego komfortowego umeblowania plebanii.
Zanim weźmiemy udział w sprawowanej przy grobie Świętego Mszy św., możemy zwiedzić urządzoną w starej plebanii izbę pamięci poświęconą św. Janowi Vianneyowi. Patrząc na pozostawione sprzęty, rękopisy kazań, biblioteczkę, zdumiewamy się miłością i prostotą tego wielkiego Kapłana. Wszystko, co miał, rozdawał potrzebującym. Napotkanemu kiedyś Cyganowi podarował swe łóżko i pościel. Sam sypiał na chruście i workach po ziemniakach, których garnek starczał mu na kilka dni wyżywienia. Gdy parafianie zasmucali go grzechami, biczował się, by za nie odpokutować. Całe godziny spędzał na modlitwie przed Tabernakulum, a w konfesjonale, którego więźniem został nazwany, przesiadywał, spowiadając po szesnaście godzin dziennie. Zanim jednak zdobył sławę sprawiedliwego, choć surowego spowiednika, wiele czasu poświęcił na odwiedzanie parafian w ich domach, odremontował zrujnowany kościółek, otworzył szkółkę dla dzieci. Był blisko życia swych parafian i dotykał kochającym sercem ich biedy moralnej.
Zbliża się czas naszej Mszy św. Kierujemy kroki do bazyliki, której budowę rozpoczęto w 1865 r., sześć lat po śmierci Proboszcza z Ars. Stajemy przed grobem ks. Jana Vianneya, wyniesionego w 1925 r. do chwały świętych i ogłoszonego w 1929 r. patronem proboszczów, by w Eucharystii zanosić modlitwy za grzeszników, ale też w sposób szczególny prosić o opiekę nad naszymi kapłanami-pielgrzymami. Gdy święty "więzień konfesjonału" narodził się dla Pana - w nocy 4 sierpnia 1859 r. - w kościele tysiące ludzi oczekiwało na spowiedź. Chyba właśnie dlatego, zanim opuścimy świątynię i ciche Ars, nasz wzrok kierujemy na pusty konfesjonał Świętego, czytającego w duszach ludzkich. Przewieszona stuła jakby czekała, aż weźmie ją w swe ręce niestrudzony Spowiednik. Szczęśliwe, senne Ars - my odjeżdżamy, ale z tobą na zawsze pozostanie twój zatroskany Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Koncert organowy w ramach Roku Melchiora Teschnera

2024-05-20 13:14

Krystyna Pruchniewska

Zakończenie renowacji organów w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tylewicach zakończono koncertem organowym.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie