Reklama

Rodzina Radia Maryja w Amerykańskiej Częstochowie

Niedziela Ogólnopolska 31/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 1 lipca br. Sanktuarium Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown, Pensylwania, gościło kolejną wielką rodzinę słuchaczy, współpracowników i organizatorów grup pielgrzymkowych Radia Maryja w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Blisko 3 tysiące pielgrzymów - z ich duszpasterzami, siostrami zakonnymi, dziećmi, młodzieżą, własnymi orkiestrami - wzięło udział w IV Polonijnej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Przybyli oni z dalekiej Kanady (Montreal, Toronto, Mississauga, Ile Perrot) oraz z Chicago, Detroit, ze stanów Floryda, Indiana, Nowy Jork, ze stanów Nowej Anglii, z Filadelfii i wielu innych miejscowości Ameryki. Witaliśmy też miłych gości z Polski. Przybył specjalnie na tę uroczystość bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, oraz założyciel i dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk. W przygotowanie pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy z dużym zaangażowaniem włączyły się Siostry Loretanki z Chicago.
Tematem tegorocznej pielgrzymki Radia Maryja było hasło: Z Maryją - Pątniczką w Wierze i Gwiazdą Ewangelizacji - w Trzecie Tysiąclecie. Mszę św., której przewodniczył bp Stanisław Stefanek, koncelebrowało 25 kapłanów, łącznie z o. Michałem M. Zembrzuskim - założycielem Sanktuarium Amerykańskiej Częstochowy.
Nawiązując do tematyki tegorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, bp Stefanek w swojej homilii mówił m.in.: "Włączamy się w dzieło głoszenia Ewangelii, do którego wybrał i wysłał dwunastu Apostołów i ich uczniów Chrystus - Zbawiciel wszystkich ludzi. Dzieło to na początku nowego tysiąclecia zawierzył Ojciec Święty Jan Paweł II Maryi, która jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji (Novo millennio ineunte, 58). Jest to zadanie skierowane do każdego z nas - osobiste zjednoczenie z Chrystusem; zadanie wyznaczone Kościołowi - prowadź do świętości swoje dzieci; oferta wobec całego świata - Chrystus zbawił całą ludzkość...".
Wspominając postać sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, któremu poświęcony jest rok 2001, i nawiązując do obecnej sytuacji moralno-społecznej w kraju, Ksiądz Biskup powiedział: "W tym roku, w 100. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, sięgamy do jego duchowego skarbca, aby lepiej zrozumieć szczególne zadania nowej ewangelizacji w narodzie polskim. Jest to program Wielkiej Nowenny przed Polskim Millennium, program, który odnosił się do osobistego związania się z Bogiem, do troski o rodzinę i młode pokolenie, do chrześcijańskiej sprawiedliwości". W tym miejscu Ksiądz Biskup cytował słowa Prymasa Tysiąclecia: "Polska jest podminowywana przez ducha nienawiści społecznej, przez programową apostazję moralną, przez zadawnione wady narodowe, które rzucają cienie na świetlany Naród ochrzczony" (Zapiski więzienne, 10 listopada 1955 r.). W trosce o prawdziwe oblicze tego Narodu Ksiądz Biskup ostrzegał: "Trzeba zerwać z laicyzmem narodowej katolickości, która znaczy się katolickimi gestami w życiu zbiorowym, a w sercu i umyśle zdradza Boga". Nawiązując zaś do współpracy między krajem a Polonią świata w "budowaniu mostów", bp Stefanek zauważył, że "...Polonia może oświecić swoim widzeniem te problemy, których nie widzą nasze oczy, przysłonięte naporem propagandy w kraju.
Po Mszy św. zgromadzeni odmówili akt osobistego oddania Matce Bożej wraz z modlitwą: "Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji - prowadź nas! Prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką!".
Po południu w kaplicy św. Anny odbył się program dyskusyjny Rozmowy niedokończone, który prowadził o. Robert Jasiak. Tematem Rozmów było pytanie: W jaki sposób Polska i Polonia mogą sobie pomagać we wzajemnym ubogacaniu? Ciągle wracano do pytania zasadniczego: W czym Polska może służyć Polonii i w czym Polonia może pomóc Polsce? Dyskusja była bardzo ożywiona. Brali w niej udział słuchacze Radia Maryja w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Mówiono o związkach historycznych Polski i Polonii. Poruszane były sprawy wzajemnego oddziaływania i ubogacania się pod względem kulturalnym, patriotycznym, religijnym, a także materialnym. Rozmówcy często nawiązywali do pielęgnowania języka polskiego, tradycji, obyczajów ojczystych i rodzinnych w wychowywaniu polskich dzieci urodzonych już na emigracji. W tym poszukiwaniu wzajemnej pomocy okazało się, że rola Kościoła katolickiego, polskich parafii i kapłanów, polskiej katolickiej rodziny, organizacji polonijnych charytatywno-społecznych, polskich ośrodków naukowych oraz prawdziwych polskich patriotów po obu stronach Oceanu Atlantyckiego jest sprawą zasadniczą. Również misja ośrodka religijno-kulturalno-patriotycznego, jakim jest Amerykańska Częstochowa -
Duchowa Stolica Polonii Amerykańskiej, to tworzenie najgłębszych i najsilniejszych więzów, które łączą i ubogacają Polskę i Polonię pod każdym względem.
Uroczystość była transmitowana ze Stanów Zjednoczonych bezpośrednio do studia Radia Maryja w Toruniu, a stamtąd na cały świat. Zakończyła się błogosławieństwem, które poprzedziła wspólna modlitwa do Pani Częstochowskiej, "danej nam jako znak nadziei i zwycięstwa nad złośliwym wrogiem".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele