Reklama

Wiara

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

Reklama

- Te słowa w roku rodziny kierujemy do polskich rodzin. Od was zależy czy Polska będzie ojczyzną ludzi wolnych, ludzi kochających Boga, wiernych Kościołowi świętemu. Jeśli polskie rodziny będą prawdziwymi domowymi kościołami, w których panuje wzajemna miłość, wtedy spełnią swoją niezwykle ważną rolę w społeczeństwie. To właśnie miłość doświadczana zwłaszcza w rodzinie jest najlepszym czynnikiem chroniącym przed niebezpieczeństwem nałogów – mówił.

Podziel się cytatem

Bp Bronakowski zachęcał do modlitwy w intencji dzieci z rodzin dotkniętych pijaństwem i alkoholizmem, a także do podjęcia w tej intencji dobrowolnej abstynencji.

Hierarcha zwrócił się ze szczególnym apelem do ojców, ponieważ – jak mówił za papieżem Franciszkiem – „brak postaci ojca w życiu dzieci i młodzieży powoduje luki i urazy, które mogą być bardzo poważne”.

– Młodzi ludzie bez wsparcia ojców stają się z sierotami pozbawionymi bezpiecznych dróg i mistrzów, którym można zaufać – przestrzegał.

- Pomyślmy jak bardzo potrzeba nam dzisiaj takich świętych ojców, którzy będą odpowiedzialnie, z miłością sprawować opiekę nad swoimi rodzinami. Potrzeba świętych ojców, którzy będą obecni w życiu swoich dzieci, którzy będą umieli stawiać jasne wymagania, ale jednocześnie czuwać i pomagać w trudnych życiowych chwilach – mówił bp Bronakowski.

– Jaki będzie świat, w którym dzieci wychowywane są bez ojców? Jaki będzie świat, w którym ojcowie są często nietrzeźwi, przemęczeni, nieobecni przy swoich dzieciach? – pytał kaznodzieja.

Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przekonywał, że szczególnie ważne jest „wskazanie dzisiejszym ojcom ich odpowiedzialnej roli w rodzinie”.

Reklama

– To przede wszystkim od postawy ojca zależy, czy jego dzieci pójdą drogą wiary i trzeźwości. Pomyślmy czy jest coś dumnego w chwiejącym się pod wpływem alkoholu Polaku, nade wszystko jeśli jest to ojciec rodziny? Czy jego dzieci mogą być z niego dumne, czy czują się przez niego chronione, czy czują się przez niego dostatecznie kochane? – zwrócił uwagę.

Bp Bronakowski stwierdził, że nic nie usprawiedliwia „naszej społecznej tolerancji dla upijania się” i przyzwolenia na takie „kompromitujące zachowanie, zwłaszcza jeśli dotyczy to ojców, a szerzej: rodziców, opiekunów, wychowawców, duszpasterzy i innych osób dysponujących społecznym autorytetem”.

Kaznodzieja zwrócił się także do młodzieży, apelując, by nie dali się oszukać „sprzedawcom fałszywych iluzji”, które mogą złamać ich życie. – Od was wkrótce będzie zależeć kształt naszej ojczyzny – powiedział.

Bp Bronakowski nawiązał także do Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, przypominając, że „był on jednym z największych apostołów trzeźwości w historii naszej ojczyzny”. – Jego nauczanie przepełnione jest ogromną troską o wolność wewnętrzną rodaków. Trzeba zatem i dzisiaj z całą mocą powiedzieć jak przed laty kardynał Wyszyński: „non possumus”. Nie możemy pozwolić na niszczenie i demoralizację młodego pokolenia, nie możemy pozwolić na niszczenie małżeństwa i rodziny. Nie możemy budować cywilizacji śmierci, nie możemy pozwolić na rozpijanie narodu, nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu, na to, żeby były tani i dostępny wszędzie i o każdej porze.

Pielgrzymka odbywa się co roku w ostatni poniedziałek lipca w Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Jego opiekunami są księża michalici. Do nich także zwrócił się w homilii bp Bronakowski, dziękując za to, że od 100 lat niosą przesłanie trzeźwości. – Ratowali dzieci, rodziny, napominali i pouczali zwłaszcza ojców rodzin. Trudno sobie wyobrazić jak wyglądałaby dzisiaj Polska bez tej tytanicznej, ofiarnej i odważnej pracy – powiedział.

Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zasnąć jak św. Józef

Śmierć św. Józefa - obraz z Muzeum Prowincji Południowej Ojców Jezuitów w Starej Wsi

Arkadiusz Bednarczyk

Śmierć św. Józefa - obraz z Muzeum Prowincji Południowej Ojców Jezuitów w Starej Wsi

We wszystkich wiekach jest jednym z najpopularniejszych świętych, powszechnie uznawanym za człowieka znajdującego się – zaraz po Najświętszej Maryi Pannie – najbliżej Boga. To św. Józef z Nazaretu, ziemski ojciec Jezusa, mąż Maryi i patron Kościoła. Chcąc pogłębić wiedzę o św. Józefie i lepiej zrozumieć jego miejsce w dziele zbawienia, warto przypomnieć, co mówi o nim Pismo Święte.

Więcej ...

Wychowanie w Polsce: Współpraca rodziny, szkoły i kościoła

2024-09-10 13:19

Diecezja Bielsko-Żywiecka

W kontekście bieżącej debaty dotyczącej obecności lekcji religii w polskich szkołach, ks. Marek analizuje znaczenie tego przedmiotu, podkreślając, że nie jest to jedynie dodatkowa lekcja, ale przede wszystkim wspólne wartości, które stanowią fundament życia młodych ludzi.

Więcej ...

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu różnych wymiarów życia

2024-09-10 19:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich / Niedziela

Abp Adrian Galbas

- Uleczenie i uzdrowienie to nie jest to samo. Zdrowie polega na harmonii, na połączeniu różnych wymiarów życia człowieka, na wewnętrznym pokoju - powiedział abp Adrian Galbas w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. podczas V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Chorych. W homilii zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy uleczeniem i uzdrowieniem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jak realizuję swoje powołanie?

Wiara

Jak realizuję swoje powołanie?

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Powstał pierwszy film animowany opowiadający o rodzinie...

Kościół

Powstał pierwszy film animowany opowiadający o rodzinie...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...