Reklama

Jan Paweł II - Jasnogórski Papież

Podczas promocji książki

Krzysztof Świertok

Podczas promocji książki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentacja antologii wypowiedzi papieskich o Maryi i Jasnej Górze

W roku srebrnego jubileuszu pontyfikatu Jana Pawła II ukazała się antologia wypowiedzi Ojca Świętego o obecności Jasnogórskiej Bogarodzicy w tajemnicy Chrystusa, Kościoła i Narodu, opracowana przez o. prof. Zachariasza Jabłońskiego OSPPE. Promocja tej niezwykle interesującej książki odbyła się 4 marca br. na Jasnej Górze. Jej prezentacji, w obecności m.in. przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego oraz licznie przybyłych gości, dokonał ks. prof. Jan Związek.
Zamierzeniem wydawcy było zgromadzenie wszystkich wypowiedzi Jana Pawła II związanych z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski, a także z Klasztorem Jasnogórskim. Dodajmy od razu: wypowiedzi te, naznaczone autorytetem Głowy Kościoła, a także własnym świadectwem jasnogórskiego Pielgrzyma, stawiają to Sanktuarium w rzędzie najważniejszych miejsc w geografii wiary i pobożności maryjnej na świecie. Jak stwierdził we wstępie do książki abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, Jan Paweł II wprowadził Jasną Górę do szeregu największych sanktuariów świata, co więcej - umieścił jej nazwę w dokumencie bardzo wysokiej rangi - w encyklice Redemptoris Mater (zob. nr 28).
Ks. prof. Związek zwrócił uwagę na wiele walorów książki, m.in. taki, że pozwala odkryć w wypowiedziach Ojca Świętego polską duchowość maryjną, zdrową pobożność, pomaga spotkać się w tekście z większością Polaków kanonizowanych i beatyfikowanych, którzy dojrzewali do świętości w zasięgu promieniowania kultu Jasnogórskiej Bogarodzicy.
Przeglądając pracowicie zebraną antologię, dostrzec można szczególne znaczenie wielkich nabożeństw maryjnych ostatnich pięćdziesięciu lat, takich jak: Jasnogórskie Śluby Narodu, Milenijny Akt Oddania Maryi w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i Świecie Współczesnym, ślubowania różnych grup stanowo-zawodowych, nawiedzenie wszystkich parafii w Polsce przez kopię Obrazu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Zebrane wypowiedzi Papieża uświadamiają, że jasnogórski kult maryjny w dużym stopniu przyczynił się do obudzenia poczucia godności polskiego społeczeństwa i stanowił zaczyn dokonanych bezkrwawych przemian w Europie, które doprowadziły do upadku komunizmu.
Wydany zbiór papieskich wypowiedzi o Jasnej Górze stanowi świadectwo miłości Ojca Świętego do Jasnogórskiej Bogarodzicy. Można przypomnieć, że Jan Paweł II już nazajutrz po uroczystej inauguracji pontyfikatu w pierwszym spotkaniu z rodakami oświadczył, że nie byłoby Polaka-Papieża, gdyby nie wiara kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Jasna Góra - z tym wszystkim, co w sobie zawiera. Potwierdził to oficjalnie po raz kolejny na Placu św. Piotra (16 października 1998 r.) wobec rodaków przybyłych, żeby świętować dwudziestolecie pontyfikatu. Odwoływanie się do Matki Bożej Częstochowskiej przez Jana Pawła II sprawiło, że zaczęto dość powszechnie w świecie nazywać Maryję Jasnogórską "Madonna di Papa". Było to uzasadnione licznymi gestami Ojca Świętego w tym względzie. I tak np. 15 sierpnia 1991 r. Ojciec Święty zgromadził na Jasnej Górze przedstawicieli młodzieży świata. To był prawdziwy cud: przybyło półtora miliona młodych ludzi, w tym ok. 200 tys. przedstawicieli narodów byłego Związku Radzieckiego i ok. 100 tys. młodych z ponad 80 krajów świata, którzy przez długie dziesięciolecia byli przemocą oddzieleni od siebie. Przez to wydarzenie Jan Paweł II ukazał scalającą rolę Jasnej Góry w odradzającej się Europie po upadku totalitarnego komunizmu. Podobnie podczas pielgrzymki na Jasną Górę 4 czerwca 1997 r. Jan Paweł II w modlitwie przed Jasnogórskim Wizerunkiem zawierzył Matce Bożej wszystkie kontynenty, kraje i narody. Niejednokrotnie Ojciec Święty w różnych krajach przekazywał kopie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej wspólnotom lokalnym. Przy okazji zaś pielgrzymek do ojczyzny w Sanktuarium Jasnogórskim składał liczne dary-wota: złotą różę, złote serce, kielich mszalny, świecę paschalną, różańce, a także przestrzelony pas sutanny - jako wyraz wdzięczności za życie ocalone 13 maja 1981 r., podczas zamachu na Placu św. Piotra.
Można jeszcze przypomnieć, że w czasie swej pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę (1979 r.) Jan Paweł II zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej dzieło zjednoczenia chrześcijan w perspektywie III Tysiąclecia oraz przekazał kopię Wizerunku Bogarodzicy z Jasnej Góry patriarsze Kościoła prawosławnego Atenagorasowi I w Konstantynopolu. 6 marca 1999 r. zorganizowany został słynny telemost różańcowy: Jan Paweł II modlił się w Auli Pawła VI w Watykanie, gdzie umieszczono obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzięki połączeniu satelitarnemu wraz z młodzieżą zgromadzoną w Santiago de Compostela, w Nowym Jorku i w Buenos Aires w modlitwie uczestniczyła młodzież akademicka zgromadzona na Jasnej Górze.
Wertując zbiór papieskich wypowiedzi, wydanych przez jasnogórskie Wydawnictwo Paulinianum, można przejść tę papieską maryjną drogę, odkrywając niezwykłe bogactwo treści przemówień, modlitw i zawierzeń Jana Pawła II Matce Bożej Częstochowskiej. Zebranie ich wymagało wielkiej pracy. Dobrze się stało, że każdy z zamieszczonych tekstów, a nawet fragmentów, posiada swój tytuł, oparty na zasadniczej jego treści. Całość została podzielona na dwie części: pierwszy tom zawiera wszystkie wypowiedzi i modlitwy Ojca Świętego wygłoszone podczas pielgrzymek na Jasnej Górze w Częstochowie, a także w innych miejscach w Polsce, natomiast w drugim tomie znalazły się pozostałe wypowiedzi, zawarte w listach, orędziach, telegramach, homiliach, modlitwach, przemówieniach podczas audiencji generalnych i specjalnych czy podczas pielgrzymek odbywanych poza Włochami.
Promocję książki uświetnił Jasnogórski Chór Dziewczęcy "Filiae Mariae" pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...