Reklama

Wiadomości z Polski

W Łagiewnikach w Święto Miłosierdzia Bożego zgromadziło się ponad 150 tys. pielgrzymów.

Adam Wojnar

W Łagiewnikach w Święto Miłosierdzia Bożego zgromadziło się ponad 150 tys. pielgrzymów.

Święto Miłosierdzia Bożego w rok po konsekracji bazyliki w krakowskich Łagiewnikach zgromadziło - mimo tradycyjnie padającego deszczu - ponad 150 tys. pielgrzymów z Polski i z całego świata, ze wszystkich kontynentów. Już w sobotę zapełniły się parkingi, a tysiące pielgrzymów gromadziło się w bazylice przed cudownym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i garnęło do relikwii św. Siostry Faustyny oraz wzięło udział w nocnym czuwaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Ukazać światu drogę do Miłosierdzia Bożego

Tadeusz A. Janusz

Sumę pontyfikalną w południe celebrował metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski. Po raz pierwszy - pomimo ulewnego deszczu - została ona odprawiona przy ołtarzu polowym obok bazyliki. Arcybiskup Metropolita, nawiązując do ubiegłorocznego pobytu Ojca Świętego i konsekracji bazyliki, zwrócił uwagę, że nie była to tylko konsekracja: "Ojciec Święty przyjechał do Łagiewnik, aby pokazać światu drogę do Miłosierdzia Bożego, drogę, która prowadzi przez wiarę, nawrócenie, ufność, miłość i miłosierdzie. Tu, w Łagiewnikach, jest drogowskaz dla świata, tu Jan Paweł II zwrócił się do Bożego Miłosierdzia, zawierzając Mu nas i cały świat".
Tuż przed godz. 15.00 zgromadzeni w bazylice pielgrzymi usłyszeli słowa Jana Pawła II, wypowiedziane do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie 23 kwietnia br.: "Serdecznie pozdrawiam moich Rodaków z Polski i ze świata. «Chwalcie Pana, bo jest dobry, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki». Te słowa Psalmu, który rozważaliśmy w dzisiejszej katechezie, nabierają szczególnego znaczenia w oktawie Wielkiej Nocy. Uświadamiają nam, że w zmartychwstaniu Chrystusa najpełniej objawiło się Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały bowiem pokonał grzech i śmierć, a ludziom otworzył bramy życia wiecznego. Najbliższa niedziela od kilku lat jest przeżywana w Kościele jako Święto Bożego Miłosierdzia. Niech ta niedziela, w którą duchowo pielgrzymujemy do sanktuarium w Łagiewnikach oraz do innych sanktuariów, aby prosić Boga o «miłosierdzie dla nas i całego świata», będzie dniem uwielbienia Pana, który «tak wielkich cudów dokonał». Wszystkim rodakom, a zwłaszcza młodzieży tu zgromadzonej, życzę, ażeby światło Zmartychwstania stale było z nimi i stanowiło źródło pokoju oraz niezachwianej nadziei. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże".
W Godzinie Miłosierdzia Bożego, godzinie Męki i Konania Jezusa Chrystusa, pielgrzymi z całego świata w różnych językach powtarzali: "Miej miłosierdzie dla nas i całego świata". Modlitwie tej przewodniczył ks. prał. Marian Rapacz - prezes Fundacji Miłosierdzia Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ingres do katedry włocławskiej

26 kwietnia br., w sobotę przed niedzielą Miłosierdzia Bożego, w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku odbyła się uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez biskupa elekta Wiesława Meringa. Tego samego dnia miał miejsce jego ingres do katedry włocławskiej.
Głównym szafarzem święceń był nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, zaś współszafarzami: abp Henryk Muszyński - metropolita gnieźnieński, abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański, bp Jan Bernard Szlaga - biskup pelpliński, bp Bronisław Dembowski oraz arcybiskupi i biskupi koncelebrujący liturgię święceń. Kapłanami asystującymi byli ks. inf. Witold Bura i ks. inf. Leonard Urbański. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego, władz samorządowych, delegacje świata nauki z Warszawy, Lublina, Torunia i Gdańska, przedstawiciele Kościoła ewangelickiego, duchowieństwo diecezji: pelplińskiej, gdańskiej, toruńskiej i włocławskiej oraz wierni, przybyli na uroczystość z różnych stron Polski i z zagranicy.
W pierwszej części homilii abp Kowalczyk odczytał z Pontyfikału Rzymskiego zasadnicze treści dotyczące godności i obowiązków biskupich, w drugiej - przedstawił życiorys Biskupa Elekta, zaznaczając, iż przejmuje on wielkie dziedzictwo Kościoła włocławskiego. W imieniu Ojca Świętego, Stolicy Apostolskiej i własnym abp Kowalczyk złożył wyrazy uznania i podziękowania bp. Dembowskiemu za 11 lat pracy w diecezji włocławskiej i 50-letnią posługę kapłańską.
Po Mszy św. bp Mering złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Prymasa Polski - kard. Stefana Wyszyńskiego. Później liczne delegacje składały nowemu Biskupowi włocławskiemu życzenia i symboliczne kwiaty.
Diecezja włocławska z radością wita swego nowego Pasterza. Pod jego przewodnictwem pragnie kontynuować wiekowe tradycje Kościoła włocławskiego, dumnego ze świętych i błogosławionych tej ziemi.

* * *

Nowy Ordynariusz Włocławski urodził się 10 grudnia 1945 r., od 1992 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Jako dewizę posługi pasterskiej bp Mering przyjął słowa Iustitia, pax et gaudium. Jest 85. z kolei biskupem diecezjalnym włocławskim. Rządy diecezją przejął po bp. Bronisławie Dembowskim, który przeszedł na emeryturę.

Ks. Waldemar Karasiński

Tydzień w Polsce

Jednoczenie się Europy i pokój na świecie, bezrobotni, Dzień Papieski, pielgrzymka narodowa do Rzymu, duszpasterstwo uchodźców i wybory sekretarza generalnego - to niektóre punkty programu 322. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 30 kwietnia - 2 maja br. Tradycyjnie w zebraniu wzięli udział przedstawiciele Episkopatów z całej Europy.

O. Józef Tarnawski, dyrektor Wydawnictwa Ojców Pijarów eSPe, został nowym prowincjałem tego Zakonu.

Od października br. ruszy jedyny w regionie północno-zachodnim Wydział Teologiczny w Szczecinie. Decyzję o otwarciu wydziału podjął Senat tamtejszego uniwersytetu.

Delegacja Lourdes, na czele z merem Jeanem-Pierre´em Artiganave, odwiedziła Częstochowę. Miasta należące do najsłynniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie 13 lat temu podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy (zaowocowało to m.in. powstaniem Związku Miast Maryjnych Europy). - Musimy się zastanowić, co my, jako miasto kultu religijnego, możemy wnieść do UE - powiedział prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Przedstawiciele Lourdes odwiedzili m.in. Sanktuarium Jasnogórskie oraz redakcję Niedzieli.

Jerzy Hausner - minister gospodarki i pracy - został pełnomocnikiem rządu ds. udziału Polski w odbudowie Iraku.

Odbył się "okrągły stół" służby zdrowia - spotkanie strony rządowej i środowisk medycznych, zwołane w celu wypracowania rozwiązań, które poprawiłyby ogólną sytuację w służbie zdrowia w Polsce (długi szpitali sięgają już 9 mld zł i dotyczą 80% placówek). Ministerstwo Zdrowia miało do zaproponowania jedynie wprowadzenie planu oszczędnościowego, polegającego na restrukturyzacji samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej. Lekarze obawiają się, że spowoduje to kolejne zwolnienia w tych placówkach.

Podczas spotkania z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim wicepremier Grzegorz Kołodko oznajmił, że zgadza się na obniżkę podatków dla firm z 27% aż do 19%. Jednocześnie dodał, że nie będzie żadnej obniżki podatków dla zwykłych podatników.

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o regulacji rynku cukru. Posłowie zaakceptowali poprawkę zakładającą, że limity produkcji cukru będą ustalać plantatorzy buraków, a nie cukrownie. Odrzucili natomiast propozycję SLD, zmierzającą do zniesienia obowiązku stosowania cen interwencyjnych (gdyby tak się stało, producenci cukru zostaliby zmuszeni do jego sprzedaży poniżej kosztów produkcji).

W Prudniku odbyło się prareferendum europejskie - większość jego uczestników opowiedziała się za wejściem do UE (frekwencja wyniosła tylko 27%). Tymczasem prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął podróż po kraju, w której zachęca do głosowania "za" w referendum akcesyjnym. W Polsce agitowali za Unią także wysocy urzędnicy UE: Günter Verheugen i Pat Cox.

W Oświęcimiu odbył się z udziałem żydowskiej młodzieży, m.in. z Izraela, Europy i USA, "Marsz Żywych". Tegoroczny marsz przypadł w 60. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Do Polski przybyła delegacja państwowa z prezydentem Izraela Mosze Kacawem.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Niemiecka policja kolejny raz przewiozła migrantów na polską stronę: działania nielegalne i skandaliczne

2024-06-21 11:20

Adobe.Stock

Jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia z tym, że niemiecka policja swoim radiowozem przewozi przez granicę migrantów i w ten sposób dokonuje push backu do Polski, to jest to działanie nielegalne i absolutny skandal - ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że potrzebna jest twarda interwencja polityczna.

Więcej ...

Zmarł scenarzysta Andrzej Mularczyk - twórca postaci Kargula i Pawlaka

2024-06-22 12:26

Wikipedia

Nie żyje Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali, pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Mularczyk był członkiem od 1964 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej