Reklama

Kongres "Pueri Cantores" w Lyonie

Niedziela płocka 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 10 do 15 lipca br. Lyon we Francji był światową stolicą chórzystów skupionych wokół Międzynarodowej Organizacji "Pueri Cantores". W tych dniach odbywał się tam 31. Kongres "Pueri Cantores", którego myślą przewodnią stały się słowa św. Ireneusza z Lyonu ( 202): "Chwałą Boga jest żyjący człowiek, celem życia człowieka jest oglądanie Boga" .

Kongres zgromadził ponad 3 tys. młodych chórzystów z 15 krajów świata. Polacy, reprezentowani przez 9 chórów, stali się trzecią po Francuzach i Niem-cach najliczniejszą grupą biorącą udział w tym niezwykłym spotkaniu.

Jednym z polskich chórów uczestniczących w Kongresie był chór chłopięcy "Pueri Cantores Gostinieses", założony w 1998 r. przez Alfreda Modrzyka. Skład grupy poszerzono o kleryków ze Scholi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Wspólny wyjazd został poprzedzony rocznymi przygotowaniami, w czasie których chórzyści prowadzeni przez ks. dr. Andrzeja Lelenia i Alfreda Modrzyka uczyli się śpiewania i interpretowania utworów nadesłanych przez organizatorów Kongresu. Przygotowania zakończono kilkudniowym zgrupowaniem i koncertem, który odbył się 28 czerwca br. w kościele św. Marcina w Gostyninie.

"Palais des Sports" w Lyonie był miejscem głównych wydarzeń Kongresu. W olbrzymiej hali tego sportowego obiektu odbyła się ceremonia otwarcia, sobotni koncert "Stworzenie Świata" i Msza św. zamykająca to swoiste święto młodych chórzystów. W "Palais des Sports" miały również miejsce codzienne przedpołudniowe próby, podczas których chórzyści pochodzący z różnych krajów i władający wieloma językami, pod batutą dyrygentów wspólnie odkrywali piękno dawnych i nowych utworów mówiących o Bogu i "badających głębię ludzkiego serca", jak w swym przesłaniu do uczestników Kongresu napisał bp Chartres Bernard-Nicolas Aubertin. Wspólnie wykonywane przez 3 tys. chórzystów utwory Haendla, Bacha, Schuberta i wielu innych kompozytorów nagradzane były przez samych wykonawców długimi owacjami. Próby przygotowywały również do takich arty-stycznych przedsięwzięć jak: koncert galowy w katedrze św. Jana Chrzciciela, wielki koncert "Stworzenie Świata", czy poprzedzający pokaz sztucznych ogni występ nad Rodanem z okazji święta narodowego 14 lipca.

Polskie chóry uczestniczyły w Mszach św. wykonując części stałe, do których muzykę skomponował S. Stuligrosz. Polacy zaproszeni zostali do St. Etienne, które jest poważnym ośrodkiem polonii francuskiej. Tam po przywitaniu w ratuszu wzięli udział we Mszy św. i dali koncert.

Napięty plan dnia, liczne próby, przygotowania, koncerty i uroczystości sprawiały, że pozostawało bardzo mało czasu na zwiedzanie Lyonu, miasta pamiętającego jeszcze czasy rzymskie. Obok starożytnych ruin, licznych kościołów, zabytkowych placów i malowniczych uliczek, największym zainteresowaniem chłopców cieszyło się Part-Dieu największe w Europie centrum handlowe położone w środku miasta oraz Muzeum Motoryzacji w niedalekim Rochetaillee, gdzie można było poznać historię motoryzacji i zobaczyć m.in. podziurawiony kulami samochód Adolfa Hitlera, pojazd Edit Piaf i papamobile, którym w Lyonie jeździł Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Francji.

Pierwszy Kongres "Pueri Cantores" zorganizowany został w 1947 r. w Paryżu. Od tamtego czasu ruch ten rozrósł się, uczestniczy w nim ponad 60 tys. młodych śpiewaków z wielu krajów całego świata. Tegoroczne 31. spotkanie było kontynuacją chwalebnej tradycji, która szczególnie w dzisiejszych czasach powszechnego dążenia do jedności pokazuje, że prawdziwa wspólnota może być zbudowana tylko tam, gdzie różnice i uprzedzenia rozpływają się w polifonii dźwięków oddających chwałę Bogu i ukazujących prawdziwy cel życia człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łańcut: pogrzeb ks. prał. Władysława Kenara – Honorowego Prałata Ojca Świętego

2024-06-01 19:55

Karol Porwich/Niedziela

Był to kapłan według Bożego Serca, który kochał Chrystusa, kochał Jego Matkę i kochał Kościół - powiedział abp Adam Szal o śp. ks. Władysławie Kenarze. W sobotę 1 czerwca w Łańcucie odbył się pogrzeb wieloletniego proboszcza tutejszej parafii farnej. Za swoją pracę ks. Kenar został w przeszłości mianowany przez św. Jana Pawła II Honorowym Prałatem Ojca Świętego, a przez radnych miejskich odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łańcuta.

Więcej ...

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to w Kościele miesiąc poświęcony szczególnie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czy wiemy o Nim to, co najważniejsze? Oto 5 rzeczy, które przybliżą nas jeszcze bardziej do Serca naszego Pana!

Więcej ...

Diecezja tarnowska: zmiany personalne 2024

2024-06-03 13:04

diecezja.tarnow.pl

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje proboszczowskie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP modli się za tragicznie zmarłe...

Kościół

Przewodniczący KEP modli się za tragicznie zmarłe...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Czy pozwalam Jezusowi wejść do mojego życia i dokonać...

Wiara

Czy pozwalam Jezusowi wejść do mojego życia i dokonać...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...