Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wszyscy na synod

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

Hubert Gościmski

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

Synodalne podejście musi zachowywać wrażliwość na włączenie do rozmowy wszystkich, nie wiadomo bowiem, przez kogo Duch Święty zechce przemówić.

To fragment listu pasterskiego w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów, którego diecezjalny etap rozpoczął się 17 października w diecezji świdnickiej, uroczystą Mszą św. w katedrze.

Wyniki prac na poziomie diecezjalnym zostaną podsumowane w trakcie uroczystego Diecezjalnego Zebrania Presynodalnego, planowanego na początek marca przyszłego roku. Zebrane informacje zostaną przekazane do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie – do Sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie. Na podstawie tego materiału zostaną stworzone dokumenty robocze, które później zostaną wykorzystane w trakcie prac synodalnych na poziomie kontynentalnym, a później – na Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023.

Każdy głos jest cenny

Pod nieobecność biskupa świdnickiego, powracającego z wizyty „Ad limina” z Rzymu, Eucharystii rozpoczynającej diecezjalny etap Synodu przewodniczył bp Ignacy Dec. Biskup senior modlił się w intencji obfitych owoców Synodu w wymiarach całego Kościoła, w tym także o ożywienia i pogłębienia życia religijnego w naszej świdnickiej diecezji świdnickiej.

W wygłoszonej homilii hierarcha zwrócił uwagę na aspekt, który odróżnia rozpoczynający się właśnie Synod od poprzednich. Podkreślił, że teraz do refleksji na temat synodalności zostali zaproszeni wszyscy, a nie tylko wybrani przedstawiciele. Odniósł się także do hasła Synodu, które brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

– Te trzy wymiary są głęboko ze sobą powiązane. Są one istotnymi filarami Kościoła synodalnego. Nie ma między nimi hierarchii. Raczej, każdy z nich wzbogaca i ukierunkowuje dwa pozostałe. Istnieje między nimi dynamiczna relacja, która musi być wyrażana z uwzględnieniem wszystkich trzech wymiarów – podkreślił biskup, a następnie odniósł się bardziej szczegółowo do każdego z zagadnień i ukazał ich bezpośredni związek z synodalnością.

Reklama

Bp Dec przypomniał, że w trakcie trwania Soboru Watykańskiego II na Jasnej Górze trwało nieustanne modlitewne czuwanie. Zachęcał wiernych, by otoczyli trwający Synod modlitewną opieką. – Chcemy być obecni w dziele Synodu przez nasza modlitwę. To może być nasz ważny wkład w to dzieło – zachęcał.

Reprezentanci diecezji

Pod koniec Mszy św. odbyło się uroczyste wręczenie dekretów. Bp Ignacy w imieniu bp. Marka Mendyka przekazał je na ręce małżeństwa Anny i Marka Kośnych oraz ks. kan. Krzysztofa Ory, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, którzy będą koordynować pracę Synodu na terenie diecezji świdnickiej. W tekście dokumentu czytamy: „Diecezja świdnicka pragnie podjąć wyzwanie papieża Franciszka, aby Kościół na nowo odkrył swoją głęboko synodalną naturę, a synod stał się okazją do słuchania i dialogu. Droga synodalna wymaga różnych inicjatyw w celu przygotowania i gromadzenia ludu Bożego, aby mógł on dać wyraz własnemu doświadczeniu w naszej diecezji”.2021-10-17 22:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Forum Charyzmatyczne wpisane w Synod

Karol Porwich/Niedziela

Bez Ducha Świętego Synod będzie tylko „ludzkim gadaniem o ludzkim Kościele a nie Kościele Bożym”, przypomniał na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym przewodniczył Mszy św. w ramach VIII Forum Charyzmatycznego Archidiecezji Częstochowskiej. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Jedna wiara” i jest okazją do wspólnej modlitwy, rozważania Słowa Bożego i formacji.

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Łódź: Potrzebni do pracy

2022-12-02 12:25

ks. Paweł Kłys

Nauczyciele języka polskiego, tłumacze oraz osoby potrzebne do kontaktu z gośćmi z Ukrainy potrzebne są w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...