Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Austria

Żałoba po śmierci kard. Franza Königa

Emerytowany arcybiskup metropolita Wiednia kard. Franz König zmarł we śnie w sobotę 13 marca o godz. 3.00 w Wiedniu. Miał 98 lat. Był jednym z najwybitniejszych ludzi Kościoła XX wieku. Wywarł istotny wpływ na prace II Soboru Watykańskiego. Jako pierwszy „zachodni” kardynał podróżował do krajów wschodnioeuropejskich. Odegrał istotną rolę podczas konklawe w 1978 r., na którym kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem.
Franz König urodził się 3 sierpnia 1905 r. w miejscowości Rahestein na terenie diecezji Sankt Pölten w Austrii. Pochodził z wielodzietnej rodziny (9 dzieci). Po studiach w seminarium duchownym w swej diecezji, a także na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie oraz na Uniwersytecie Katolickim w Lille (Francja) przyjął święcenia kapłańskie 28 października 1933 r. w Rzymie. Przez trzy lata pracował duszpastersko w swej rodzinnej diecezji, po czym w latach 1936-48 kontynuował studia i pracował jako wykładowca na wyższych uczelniach Wiednia i Salzburga. Kształcił się w zakresie teologii, filozofii, biblistyki i religioznawstwa oraz języków obcych. W czasie II wojny światowej był m.in. kapelanem austriackich jeńców wojennych. 3 lipca 1952 r. Pius XII mianował go biskupem koadiutorem Sankt Pölten z prawem następstwa. Sakrę przyjął 31 sierpnia tegoż roku. 10 maja 1956 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą Wiednia. Na tym stanowisku pozostawał prawie 30 lat. Na swym pierwszym konsystorzu, 15 grudnia 1958 r., Jan XXIII powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego wraz z 22 innymi biskupami.
Kard. König brał czynny udział w przygotowaniach do Soboru Watykańskiego II, a później w jego pracach. Wniósł wielki wkład w powstanie soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate. Szybko zwrócił na siebie uwagę zarówno ojców soborowych, jak i papieża Pawła VI, który 6 kwietnia 1965 r. powołał go na pierwszego przewodniczącego nowo utworzonego Sekretariatu dla Niewierzących. Stanowisko to piastował przez 15 lat (do 27 czerwca 1980 r.). Był to jeden z niewielu przypadków w Kościele powszechnym, że na czele jednego z centralnych urzędów watykańskich stał purpurat nie mieszkający na co dzień w Rzymie, kard. König pozostawał bowiem przez cały czas arcybiskupem Wiednia. Piastował jednocześnie wiele ważnych stanowisk w Kościele austriackim: m.in. w latach 1959-68 był pierwszym biskupem polowym swego kraju i przez wiele lat przewodniczył Austriackiej Konferencji Biskupów. Rozległe zainteresowania humanistyczne i religijne Kardynała zaowocowały m.in. utworzeniem przezeń w 1964 r. w Wiedniu Fundacji „Pro Oriente”, stawiającej sobie za zadanie lepsze poznanie i zbliżenie z Kościołami wschodniochrześcijańskimi, szczególnie tzw. niechalcedońskimi. Brał czynny udział w pracach wielu zgromadzeń Synodu Biskupów. Nieraz reprezentował oficjalnie Papieża na ważnych spotkaniach Kościołów lokalnych. Jest doktorem honorowym wielu uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nawiązując do jego misji budowania mostów między narodami i krajami, a zwłaszcza Kościołami Wschodu i Zachodu, były prezydent Austrii nazwał go kiedyś Pontifex (dosłownie: budowniczy mostów; jest to tytuł przysługujący Papieżowi) Austriacus. Był też wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Z jego inspiracji już od 46 lat działa Instytut „Janineum”. Ze stypendiów skorzystało już ok. 5 tys. osób, głównie z Polski.

Reklama

Francja

Bp Karpiński na Kongresie Polonii Francuskiej

„Życie osobiste i społeczne Polonii winno być budowane na mocnej skale, którą jest Chrystus” - powiedział bp Ryszard Karpiński podczas Mszy św. w najstarszej polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej wziął udział w Krajowym Kongresie Polonii Francuskiej, który miał miejsce w Paryżu w dniach 12-14 marca br. Zjazd francuskiej Polonii odbywał się pod patronatem Senatów: francuskiego i polskiego, w obecności przedstawicieli MSZ Polski oraz Ministra Spraw Wewnętrznych Francji. Głównym jego celem było zjednoczenie różnych stowarzyszeń polonijnych działających na terenie Francji. Przyjęta w 2002 r. Karta Wspólnych Wartości Polonii Francuskiej stwierdza m.in.: „Krajowa Rada Polonii Francuskiej respektuje wartości i tradycje chrześcijańskie, pozostawiając zarazem każdemu swobodę przekonań”. Kongresowe dyskusje dotyczyły m.in. uznania dziedzictwa kulturalnego, patriotycznego i religijnego poprzednich pokoleń emigracji polskiej. Wybrano też Krajową Radę, która ma czuwać nad utrzymaniem jedności wśród francuskiej Polonii, wspierać ją i promować Polskę we Francji, a także rozszerzać kontakty i koordynować wymianę w różnych dziedzinach pomiędzy obydwoma krajami. Obrady Kongresu toczyły się w jednej z sal Pałacu Luksemburskiego, siedzibie francuskiego Senatu. Z ramienia polskich władz byli obecni: wicemarszałek Senatu RP Jolanta Danielak, wiceminister MSZ Jakub Wolski, ambasador RP we Francji Jan Tombiński, konsulowie RP w Paryżu, Lyonie i Strasburgu oraz Andrzej Stelmachowski - prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Warszawy. Na zakończenie Kongresu jego uczestnicy, w obecności kompanii honorowej wojska francuskiego, złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Tryumfalnym w Paryżu.
Oblicza się, że francuską Polonię tworzy ok. 750 tys. osób, skupionych w ok. 200 różnych organizacjach i stowarzyszeniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Film Mela Gibsona Pasja otrzymał tegoroczną nagrodę „Imago Dei” (Obraz Boga), ustanowioną przez amerykańską archidiecezję Denver. Odebrali ją odtwórca głównej roli - James Caviezel i producent dzieła - Stephen McEveety. Nagroda przyznawana jest co roku tym, którzy w swej działalności dają świadectwo „obrazu Boga”. Archidiecezja postanowiła wyróżnić w br. cały zespół Pasji - za „dotarcie do tych wszystkich, którzy już go widzieli, i do milionów tych, którzy go zobaczą, aby spotkać się z Osobą i przesłaniem Jezusa Chrystusa”.

Reklama

Kanada

W dniach 9 i 10 marca w ośrodku rekolekcyjnym Misjonarzy Oblatów w Toronto odbyła się doroczna Konferencja Polskich Księży na Wschodnią Kanadę. Wzięło w niej udział blisko 40 polskich kapłanów. Tegorocznym gościem i prelegentem był bp Edward Dajczak z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wybrano nowy zarząd Konferencji w następującym składzie: o. Janusz Błażejak OMI (proboszcz parafii św. Kazimierza w Toronto) - przewodniczący, ks. Stanisław Rakiej SCh (proboszcz parafii Matki Bożej w Scarborough) - wiceprzewodniczący, o. Stanisław Bijak OMI (proboszcz parafii Świętych Piotra i Pawła w Welland) - sekretarz oraz o. Zygmunt Musielski OMI - skarbnik.

Argentyna

Uroczyście obchodzono 100. rocznicę odsłonięcia figury Chrystusa Odkupiciela na granicy argentyńsko-chilijskiej. Ponad 8-metrowa i ważąca 350 t statua z brązu, znana pod nazwą Cristo de los Andes, stoi na andyjskiej przełęczy, na wysokości 3 800 m n.p.m. Upamiętnia ona zawarcie traktatu pokojowego między Argentyną a Chile w 1902 r. W związku z rocznicą Jan Paweł II wystosował na ręce przewodniczących obu Episkopatów specjalne przesłanie.

Szwajcaria

Kościół szwajcarski sprzeciwił się projektowi prawnego usankcjonowania handlu w niedzielę. List otwarty do parlamentarzystów wystosowali w tej sprawie przewodnicząca i sekretarz krajowej Komisji „Iustitia et Pax” Episkopatu Szwajcarii. Nawiązuje on do parlamentarnej inicjatywy, przewidującej otwarcie w niedziele sklepów tylko w miejscach transportu publicznego, takich jak lotniska i stacje kolejowe.

Czechy

„Przyszłość Europy jest ściśle złączona z przyszłością rodzin. Rodzina najlepiej strzeże duchowych wartości, które są tak ważne dla przyszłości kontynentu” - głosi m.in. deklaracja końcowa sympozjum pod hasłem Jak będziemy żyć jutro?, zorganizowanego w czeskim Brnie w dniach 12-13 marca br. przez Episkopaty Czech, Węgier, Chorwacji i Austrii. Jego uczestnicy wezwali rządzących, aby wypracowali kompleksowy program ochrony rodziny, promujący szczególnie rodzinę wielodzietną, która jest „nadzieją Europy”. Podczas obrad dyskutowano m.in. nad problemem starzenia się Europy.

Tydzień na świecie

Po zamachach terrorystycznych 11 marca br. w Madrycie odbyły się ogromne manifestacje na ulicach, a ok. 4 tys. ludzi modliło się za ofiary. Centralnemu nabożeństwu żałobnemu w katedrze La Almudena przewodniczył arcybiskup Madrytu - kard. Antonio Rouco Varela. Obecna była m.in. hiszpańska królowa Zofia i reprezentanci parlamentu.

Również w Maroku odbyło się nabożeństwo w intencji ofiar z 11 marca w Hiszpanii. W katedrze w stolicy tego kraju - Rabacie abp Vincent Landel odprawił Mszę św., w której wziął udział m.in. premier rządu Driss Jettou, a także stojąca na czele hiszpańskiej dyplomacji Ana Palacio.

Hiszpanie w wyborach „ukarali” rządzącą prawicę (premiera Aznara) za to, że po zamachach w Madrycie z uporem twierdziła, że stoi za nimi baskijska ETA, a nie, jak się okazało, Al-Kaida. Najwięcej głosów uzyskali socjaliści, którzy w sondażach przedwyborczych plasowali się daleko za prawicą. W ich ocenie Hiszpania musi wycofać wojsko z Iraku. Tymczasem, według ujawnionej strategii Al-Kaidy, byłby to pierwszy sukces na drodze do rozbicia koalicji antyterrorystycznej.

Decyzją metropolity wileńskiego - kard. Audrysa Juozasa Baczkisa, obraz Jezusa Miłosiernego namalowany wg wskazówek św. s. Faustyny Kowalskiej, znajdujący się w polskim kościele pw. Świętego Ducha w Wilnie, będzie przeniesiony do niewielkiego kościoła pw. Trójcy Świętej, który otrzyma nowe wezwanie - Miłosierdzia Bożego (decyzja wzbudziła ostre kontrowersje, szczególnie wśród litewskiej Polonii).

W Tbilisi otwarto Wyższe Seminarium Duchowne oraz Instytut Teologiczny. Jak poinformował agencję „Zenit” administrator apostolski w Gruzji - bp Giuseppe Pasotto, otwarcie seminarium związane jest z rosnącą liczbą kandydatów do kapłaństwa.

„Władze prześladują niezależne media gorzej niż carska ochrana!” - napisali m.in. w specjalnej rezolucji uczestnicy wielkiej demonstracji, która przeszła ulicami Kijowa. Tysiące zwolenników opozycji protestowało przeciwko dławieniu wolności słowa przez prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę. Był to największy protest opozycji od 2 lat.

Władimir Putin zwyciężył w wyborach prezydenckich w Rosji, zdobywając ponad 71% głosów. Tym samym przedłużył swoją kadencję na następne 4 lata. Frekwencja wyniosła ponad 60% (była ona jedyną niewiadomą, gdyż kontrkandydaci na najwyższy urząd w państwie byli wyłącznie statystami). Wybory w Rosji zostały skrytykowane przez międzynarodowych obserwatorów.

Doszczętnie spłonął unikalny, prawie 200-letni budynek maneżu tuż obok Kremla. Zginęło dwóch strażaków, a 1 został ciężko ranny.

Mohammed Chambijew, b. minister wojny i jeden z najbliższych współpracowników przywódcy czeczeńskich powstańców - prezydenta Asłana Maschadowa, poddał się prorosyjskim władzom republiki.

W Chinach skazuje się i traci rocznie 10 tys. osób. To dużo więcej, niż oceniały organizacje międzynarodowe. Dane te podał chiński deputowany Chen Zhonglin na sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka niewidomych i widzących

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj