Reklama

Niedziela Częstochowska

10. rocznica śmierci ks. prał. Grzegorza Ślęzaka

B.M. Sztajner/Niedziela

W nocy z 17 na 18 listopada 2011 r. zmarł ks. prał. Grzegorz Ślęzak, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wychowawca wielu pokoleń kapłanów, ojciec duchowny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. Grzegorz Ślęzak urodził się 7 kwietnia 1938 r. we Włodowicach, w archidiecezji częstochowskiej. Uczęszczał do szkoły podstawowej we Włodowicach. Maturę zdał w 1954 r. w Zawierciu. Po maturze wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk drugiego biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej Zdzisława Golińskiego w dniu 16 października 1960 r. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Jako motto swojej służby kapłańskiej wybrał słowa: „Ojcze nasz... bądź wola twoja”.

Pracował jako wikariusz w parafii Trójcy Świętej w Będzinie, w Kamienicy i w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Kostki w Częstochowie. Odbył studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w latach 1959-1962 i 1964-1967.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Był rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie (1971-1980), następnie w latach 1980-81 był proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie. Brał czynny udział w pracach II Synodu Diecezji Częstochowskiej (1975-1987). W ramach Synodu był najpierw sekretarzem, a od 26 sierpnia 1977 r. przewodniczącym Komisji Apostolstwa i Współodpowiedzialności Świeckich.

Przez wiele lat ks. Ślęzak był ojcem duchownym i wykładowcą w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie i w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej (1981-1998). Z nominacji abp. Nowaka był odpowiedzialny w archidiecezji za stałą formację kapłanów. Pełnił funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów. Był dyrektorem Wydziału ds. Duchowieństwa Kurii Metropolitalnej.

Był cenionym rekolekcjonistą, spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Przez wiele lat był również spowiednikiem i kierownikiem duchowym m.in. w Domu Nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Częstochowie. Ks. prałat Grzegorz Ślęzak był kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, członkiem Rady Kapłańskiej, sędzią diecezjalnym w Sądzie Metropolitalnym w Częstochowie. Był też delegatem biskupa w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Anieli Róży Godeckiej i Sługi Bożej Hilarii Główczyńskiej.

Reklama

W 2008 r. został mianowany wikariuszem biskupim ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego archidiecezji częstochowskiej. Był współautorem książki „Poznać człowieka w Chrystusie. Jan Paweł II o godności ludzkiej” (1983 r.).

10 lat temu, podczas Mszy św. 20 listopada 2011 r. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w homilii bp Antoni Długosz podkreślił, że „ks. Grzegorz Ślęzak był dobrym pasterzem”. - On przeszedł przez życie w wielkiej pokorze, dobrze czyniąc - mówił bp Długosz. „Ksiądz Grzegorz był zatroskany o owce, do których posyłała go biskup” - kontynuował bp Długosz. Podkreślił, ze jako ojciec duchowny „ksiądz Grzegorz pomagał klerykom i kapłanom odczytywać ich powołanie”. - Ukazywał nie tylko swoją misję, ale przypominał kapłanom, aby byli zakorzenieni w Chrystusie. Doskonale realizował charyzmat ojcowski - mówił bp Długosz.

„Ks. Grzegorz Ślęzak był kapłanem, który zasłużył na imię ojca duchownego” - powiedział abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski przewodniczył 21 listopada 2011 r. uroczystościom pogrzebowym w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach, rodzinnej parafii zmarłego.

Podziel się cytatem

Reklama

W homilii abp Nowak podkreślił, że „wobec tajemnicy śmierci, trudnej tajemnicy przemijania pozostaje nam rzucić się w ramiona Ojca”. - Źródłem wszystkiego jest Bóg Ojciec. Chcemy widzieć naszego księdza Grzegorza w rękach Boga Ojca - mówił abp Nowak.

Reklama

Metropolita częstochowski powiedział, że z testamentu ks. Grzegorza wypływa prawda, że „Bóg mój i wszystko moje”. - Zmarły był dobrym synem wobec Boga i dobrym uczniem Jezusa. Żył jako uczeń u stóp Jezusa. Miał swoistego rodzaju mistrzostwo duchowe - podkreślił.

„Ks. Grzegorz był ojcem duchownym nie tylko z nazwy, ale z życia. Zapatrzony w tajemnicę Ojcostwa Bożego, żyjący tą tajemnicą, rozdawał siebie” - kontynuował abp Nowak.

Hierarcha wskazał na wielki charyzmat ks. prał. Ślęzaka podkreślając, że był wierny sprawie kierownictwa duchowego. - Nigdy nie opuścił świata serca i sumienia. To był jego ulubiony świat - zauważył metropolita częstochowski.

Abp Nowak odniósł się również do testamentu zmarłego kapłana, z którego „wynika ogromna wiara i ufność w Miłosierdzie Boże”. - Wszystkich proszę o modlitwę. Boże bądź miłościw mnie grzesznemu - cytował wówczas metropolita częstochowski słowa testamentu.

Reklama

Zmarły 10 lat temu ks. prał. Grzegorz Ślęzak kochał kapłaństwo. W 50. roku swojego kapłaństwa napisał na obrazku: „O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś...”. W jednej ze swoich konferencji do kleryków ks. Ślęzak przypomniał: „Ofiara jest ofiarą z siebie. Nie ma innego kapłaństwa”.

Ks. prał. Grzegorz Ślęzak był człowiekiem wielkiej pokory. Najbardziej kochał bycie kapłanem. Chociaż był ojcem duchownym, wikariuszem biskupim ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, to na jego nagrobku w kształcie zamkniętej księgi, na cmentarzu we Włodowicach, zgodnie z jego wolą, zostały podane jedynie jego lata życia i lata w kapłaństwie oraz wypisane słowa zaczerpnięte z testamentu ks. Ślęzaka: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci”.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2021-11-17 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

2024-07-05 13:41

YouTube.com

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała Olszewskiego, przekazał redakcji list od aresztowanego kapłana. W liście ks. Olszewski dziękuje Tygodnikowi "Niedziela" oraz Włodziemierzowi Rędziochowi (naszemu korespondentowi z Rzymu) za wsparcie informacyjne i modlitewne.

Więcej ...

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Więcej ...

Trybunał w Strasburgu: zakaz aborcji eugenicznej nie narusza praw człowieka

2024-07-05 14:28

Anna Wiśnicka

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił dwie kolejne skargi na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce. Pierwsza skarżąca nawet nie była w ciąży, druga była w ciąży, ale ze zdrowym dzieckiem. Obie twierdziły, że były „potencjalnymi ofiarami” naruszenia prawa do prywatności, bo hipotetycznie w przyszłości mogą zajść w ciążę z dzieckiem z wadą rozwojową. Skargi nie spełniały elementarnych wymogów formalnych - zostały wniesione na szablonie przygotowanym przez feministyczną fundację FEDERA, a skarżące dopisały od siebie parę ogólnikowych zdań o uczuciu „zaniepokojenia”, jaki wywołuje w nich stan prawny w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...