Reklama

Niedziela Lubelska

Potrzeba nowych duszpasterstw

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spadek liczby ludności i starzenie się społeczeństwa stwarzają nowe wyzwania dla duszpasterstwa.

Wstępne wyniki ubiegłorocznego spisu powszechnego nie pozostawiają wątpliwości. Nas, Polaków, jest coraz mniej i jesteśmy coraz starsi. W liczbach bezwzględnych ubyło blisko 350 tys. osób. To tak, jakby z mapy Polski zniknął cały Lublin. Ponadto, co piąty Polak ma już ponad 60 lat. Te wyniki stanowią nowe wyzwania dla duszpasterstwa, również w naszej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fenomen Fulmana

Reklama

Nasza, stosunkowo młoda diecezja, stawała już nieraz w swojej ponad dwustuletniej historii wobec trudnych warunków politycznych i społecznych. Przybyły z Częstochowy do Lublina pierwszy lubelski biskup w niepodległej Polsce, Marian Leon Fulman, musiał w 1918 r. zmierzyć się z katastrofalnymi skutkami długotrwałych zaborów i ledwo zakończonej pierwszej wojny światowej. Przystąpił do organizacji struktur kościelnych w diecezji i na obrzeżach Lublina, rozwijających się szybko dzięki nowym przemysłom, gdzie powstały ważne ośrodki, np. parafia św. Michała Archanioła (1921) przy fabryce samolotów albo parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1937) w pobliżu węzła kolejowego. Równie intensywnie bp Fulman dbał o krańce diecezji. Nowe parafie powstawały na północy, np. Kanie (1919) czy Cyców (1921), oraz nad Wisłą - Kraczewice (1920) czy Zagłoba (1924). Umocnieniu Kościoła sprzyjał też szybki rozwój szkolnictwa katolickiego. W czasie posługi bp. Fulmana powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski, Biskupiak oraz żeńskie liceum im. Unii Lubelskiej.

Plac budowy sprzed 40 lat

Kolejnym trudnym okresem dla diecezji była druga wojna światowa i epoka komunizmu; reformy struktur kościelnych zamarły. Wyjątkiem są nieliczne parafie erygowane przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego (np. Wola Korybutowa, Kazimierzówka), czy bp. Piotra Kałwę (Syczyn). Paradoksalnie, dopiero stan wojenny otworzył nowe możliwości, komuniści przymilali się władzom kościelnym, wspierającym ruch Solidarności i zaczęli chętniej wydawać zgody na budowę nowych kościołów. Obficie z tych okoliczności korzystał abp Bolesław Pylak. W pierwszej połowie lat 80-tych XX wieku kancelaria kurialna ledwo nadążała z aktami erekcyjnymi dla kolejnych placówek kościelnych. 40 lat temu, w 1982 r., zaczęły powstawać decydujące dla oblicza zwłaszcza większych miast budowle, a przy nich parafie, np. św. Maksymiliana Kolbe i św. Stanisława Męczennika w Lublinie, Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, św. Józefa Robotnika w Kraśniku, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie czy św. Brata Alberta w Puławach. Do końca wieku diecezja przypominała jeden wielki plac budowy.

W stronę starszych i Ukraińców

Wydaje się, że obecna sieć kościołów i kaplic w diecezji w pełni odpowiada na potrzeby kultu wiernych. Może jedynie w Lublinie będzie konieczność budowania nowych obiektów. Na pewno pilne jest mnożenie inicjatyw duszpasterskich dla ludzi starszych. Takie już są w parafiach Matki Bożej Królowej Polski i Świętej Rodziny w Lublinie. Sale parafialne można udostępniać osobom starszym nie tylko na czas spotkań kół Żywego Różańca, Legionu Maryi czy oddziałów Akcji Katolickiej (wciąż nielicznych w diecezji). Fundusze na takie cele są w dyspozycji władz miasta i regionu. Wielką nadzieją dla ożywienia duszpasterstwa jest trwający III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Przy malejącej liczbie księży aktywność świeckich jest niezastąpiona i w takim kierunku zmierzają obrady komisji synodalnych. Malejąca liczba ludności, a co za tym idzie i wiernych, w jakimś stopniu uzupełniana jest przez migrantów z Ukrainy, dlatego godna pochwały jest inicjatywa Mszy św. w języku ojczystym naszych sąsiadów, celebrowana w każdą niedzielę w kościele akademickim KUL. Oby takich dzieł przybywało.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-02-13 20:39

Wybrane dla Ciebie

Kto nami naprawdę rządzi?

Adobe Stock

W Dniu Dziennikarza porozmawiajmy o wpływie mediów na nasze życie, nasze wybory, nasz stosunek do świata, w tym do religii. Na ile prawdą jest, że władzy nad światem nie dzierży już żadna partia polityczna, że wybory to gra złudzeń, a nie demokratyczny mechanizm utrzymujący państwo w równowadze? Tak naprawdę rządzą nami media, wielkie medialne imperia oraz ich „produkty”.

Więcej ...

Dolnośląskie/ Policja nie jest w stanie dotrzeć do zmarłego na skutek powodzi

2024-09-15 10:54

pixabay.com

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Kłodzku przekazał, że jest już pierwsza ofiara śmiertelna powodzi. Jak poinformowała PAP policja, funkcjonariusze na razie nie są w stanie dotrzeć na miejsce, gdzie doszło do tragedii. Nie ma żadnych ustaleń w tej sprawie - powiedział policjant.

Więcej ...

Apel Biskup Opolskiego

2024-09-15 10:05

Karol Porwich/Niedziela

Biskup opolski Andrzej Czaja zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich Diecezjan o ufną i żarliwą modlitwę

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...