Reklama

Jan Paweł II
Duchowość małżeńska

Małżeństwo to Boża sprawa

Niedziela Ogólnopolska 50/2005, str. 22

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idą święta. Gdy będziemy się łamać opłatkiem, znów serce się wzruszy, a ręce poczują jego świętość, chociaż to tylko zwykły chleb. Nawet w choinkach - normalnych drzewkach z lasu - wyczuwać będziemy tajemniczość, a w bombkach i światełkach blask innego świata. Czy przyjdzie nam jednak do głowy, że nasze małżeństwo jest od tego wszystkiego tysiąc razy bardziej święte? Czy małżonkowie znajdą w sobie powody do wzruszeń? Czy nasze ręce poczują świętość ciała, a serce, że miłość jest krucha jak opłatek? Czy mąż w żonie, a żona w mężu dostrzeże odblask innego świata?
Nie szkodzi, że małżeństwo to ciało i krew, trud, emocje, decyzje i walki zanurzone w szarej codzienności. Jest czymś ogromnie ważnym i pilnym, abyśmy uświadomili sobie, że takie właśnie jest i takie być musi „tworzywo” świętości. Nie tylko ulotne chwile wzruszeń, ale przede wszystkim codzienność. Świętość małżeńska - jak całe życie małżonków - musi być na wskroś ludzka, a więc łączyć w jedno ducha i ciało, i wypowiadać się zarówno w ciele, jak i w tym, co duchowe. Gdy pomyślimy o Betlejem, staje się przecież jasne, że Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg, chciał stać się także prawdziwym człowiekiem, w całej prawdzie i pięknie tego słowa. Betlejem i Nazaret dobitnie świadczą, że świętości nie można kojarzyć z czymś pozaziemskim i eterycznym, lecz właśnie z ciałem i krwią, które mogą być pełne Boga.
Począwszy od rewolucji francuskiej, każdy, kto chce zniszczyć i upokorzyć człowieka, wmawia ludziom, że małżeństwo jest rzeczywistością wyłącznie świecką, z którą Bóg nie ma nic wspólnego. Próbuje się wręcz sugerować, że coś takiego jak współżycie małżeńskie, poczynanie i rodzenie, czułość, pieszczoty, emocje i tym podobne sprawy są nawet niegodne, aby mieć związek z Bogiem. To oczywiście nieprawda. Jan Paweł II nalega, że aby zrozumieć małżeństwo i żyć w nim pełnią życia, trzeba odkryć jego wymiar transcendentny. Ten uczony wyraz oznacza w tym miejscu, że małżeństwo jest czymś więcej niż to, co widoczne dla oczu i wyczuwalne zmysłami. Wykracza daleko poza to, co ziemskie. Jest pomysłem i dziełem Boga. To Bóg nadaje mu sens i w Bogu małżeństwo znajduje moc do rozwoju.
Ojciec Święty zwraca uwagę, że „mentalność współczesna - w dużej mierze zlaicyzowana - skłonna jest afirmować ludzkie wartości rodziny, odrywając je od wartości religijnych i uznając za całkowicie niezależne od Boga”. W tym właśnie jest dramat. Jedność małżeńska, miłość, ciepło rodzinnego domu, zaufanie i wzajemne oparcie oraz mnóstwo podobnych rzeczy - to wielkie i upragnione wartości dla każdego człowieka. Problem polega na tym, że nie da się bezkarnie żyć tymi wartościami „po swojemu”, decydując np. według własnych przekonań i wyobrażeń, czy miłość małżeńska ma być wyłączna, nierozerwalna i wieczna. Oczywiście, nie chodzi o to, że Bóg za to będzie karał, lecz o to, że ignorując więź, która łączy małżeństwo ochrzczonych z tajemnicą Boga, lekceważymy najgłębszy fundament małżeństwa, odrywamy je od źródła, a w ten sposób skazujemy na kryzysy i porażki. Transcendencja została wpisana w samą istotę małżeństwa i jest zadana małżonkom chrześcijańskim jako „im właściwe powołanie”. Zrozumiałe jest zatem, że bez Boga nie da się ani do końca zrozumieć, czym jest życie małżeńskie, ani żyć nim w całej pełni. Stąd jednoznaczne stwierdzenie Papieża: „Aby rzeczywiście ocalić świadomość prawdy w tej materii, należy na nowo odkryć wymiar transcendentny, stanowiący nieodłączny aspekt pełnej prawdy o małżeństwie i rodzinie”.
Mówimy, że Adwent to czas oczekiwania. Warto pamiętać, że Bóg też czeka, abyśmy we współmałżonku i w codziennym życiu małżeńskim odkryli wreszcie Jego obecność. Nikt też nie może wykluczyć, że największym prezentem na te święta dla żony bądź męża będzie to, że świętość poczujemy nie tylko w opłatku i choince, ale przede wszystkim we współmałżonku i w naszej małżeńskiej codzienności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Lublin. Zapraszamy na Marsz dla Życia i Rodziny

2024-05-21 05:56
Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Ks. Krzysztof Czajka

Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj