Tydzień w Polsce
Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z wysłannikiem prezydenta Władimira Putina Siergiejem Jastrzembskim (pierwszym od dawna wysokim rangą rosyjskim politykiem odwiedzającym Polskę), który przekazał mu osobisty list od prezydenta Rosji z deklaracją ocieplenia stosunków między Rosją i Polską. Tę samą intencję wyraził prezydent Kaczyński.
Z wizytą w Polsce przebywał premier Ukrainy Jurij Jechanurow. Tematem jego rozmów z prezydentem Lechem Kaczyńskim były stosunki polsko-ukraińskie oraz bezpieczeństwo energetyczne w naszej części Europy. Prezydent RP wyraził zdecydowane poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO.
Prezydent Lech Kaczyński gościł z oficjalną wizytą w Czechach. Rozmawiał w Pradze m.in. z prezydentem Vaclavem Klausem, premierem Jirzim Paroubkiem i przewodniczącym Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Lubomirem Zaoralkiem. Przywódcy Czech i Polski zgodzili się, że nie są eurosceptykami, jedynie walczą z „euronaiwnymi”; krytycznie odnieśli się do projektu unijnej konstytucji.
Z wizytą w Polsce gościli: sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Schefer i Micheline Calmy-Rey, szef dyplomacji Konfederacji Szwajcarskiej.
MSZ poinformowało, że Polacy udający się do Ekwadoru nie muszą już posiadać wiz.
Ministrowie rolnictwa krajów Unii Europejskiej przeforsowali oprotestowaną m.in. przez Polskę (a także Litwę, Łotwę i Grecję) tzw. reformę rynku cukru. Sprowadza się ona do stopniowej likwidacji jego produkcji w państwach UE oraz wstrzymania uprawy buraków cukrowych w UE.
Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy budżetowej. Posłowie zaakceptowali łącznie 30 z 31 zmian zaproponowanych przez senatorów. Sejm przyjął m.in. poprawkę przeznaczającą 20 mln zł na dofinansowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ustawa została przekazana do podpisu Prezydentowi RP.
Szef Biura Emerytalnego Służby Więziennej Jacek Włodarski wydał decyzję o wstrzymaniu wypłacania polskiej renty Salomonowi Morelowi, ściganemu przez polski wymiar sprawiedliwości b. komendantowi obozu UB w Świętochłowicach.
Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła śledztwo, aby wyjaśnić, czy niedawne publikacje Rzeczpospolitej i Machiny mogły obrazić uczucia ludzi wierzących. Parlamentarzyści prawicy chcą, by rząd opracował mechanizmy, które uniemożliwiłyby prowadzenie - pod płaszczykiem wolności słowa - działań znieważających i szydzących z uczuć religijnych.
Trzem szefom Międzynarodowych Targów Katowickich prokuratura w Katowicach postawiła zarzut przyczynienia się do katastrofy hali wystawienniczej w Chorzowie.
Weszła w życie ustawa antylichwiarska. Zdaniem rzecznika prasowego Krajowego Rejestru Długów Andrzeja Kulika, fakt ten nie spowoduje, że faktyczne oprocentowanie kredytów spadnie, ponieważ zostanie ono ukryte w rozmaitych opłatach dodatkowych.
Pierwszy w historii Uniwersytetu Rzeszowskiego doktorat honoris causa nadano Janowi Pawłowi II. Ojciec Święty zgodził się go przyjąć jeszcze na początku ub. r. Dyplom doktora h. c. dla Jana Pawła II odebrał w Rzeszowie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.
W gruzińskiej części Kaukazu odnaleziono ciała 2 polskich księży: Szymona Klimaszewskiego i Dariusza Sańki. Zginęli oni podczas wspinaczki w okolicach góry Kazbek. Informacje te potwierdził I radca Ambasady Polskiej w Tbilisi Wacław Szczurski. Zmarli tragicznie księża pochodzili z diecezji ełckiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu