Jest taka wiejska parafia w diecezji kieleckiej, która zwie się Gorzków. W parafii tej od 23 lat pełni posługę duszpasterską proboszcz - ks. kan. Andrzej Biernacki. Oprócz swych codziennych, duszpasterskich powinności ks. Biernacki szerzy kulturę ludową. Przed 10 laty, angażując swoich parafian - zwłaszcza tych młodszych - założył Parafialny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” - liczący wówczas 50 osób. W zespole od początku jego istnienia wyróżnić można trzy podstawowe człony: grupę taneczną, wokalną (chór) oraz kapelę.
Repertuar zespołu opiera się głównie na folklorze krakowskim, choć nie brakuje także elementów folklorystycznych z innych regionów kraju, np. Śląska, Beskidów, Rzeszowskiego czy Lubelskiego. Występy zespołu pomyślano jako promocję szeroko pojętej kultury ludowej wyrażonej w śpiewie, tańcu, muzyce i poezji, oprawionej w przebogate stroje, odpowiednie do wykonywanych utworów.
W krótkim czasie zespół zyskał uznanie i to nie tylko w lokalnym, kazimierskim środowisku, lecz także w województwie świętokrzyskim i poza jego granicami. Swymi występami wielokrotnie uświetniał najważniejsze uroczystości w regionie, brał udział i zwyciężał w przeglądach i festiwalach folklorystycznych. Po tych sukcesach nadszedł też czas, by bogaty repertuar zaprezentować poza granicami kraju. W przeciągu niespełna 10 lat istnienia „Gorzkowianie” odwiedzili z koncertami 6 europejskich krajów - zarówno na wschodzie, jak i zachodzie kontynentu. W Watykanie, w Sali Klementyńskiej, 29 czerwca 1997 r. śpiewali Janowi Pawłowi II. Trzy razy odbyli tournée po Francji, odwiedzając tamtejsze środowiska polonijne, dwukrotnie koncertowali w Szwajcarii, na Litwie i na Ukrainie, jeden raz w Austrii.
Jak na zespół z małej, wiejskiej parafii - to naprawdę bardzo wiele. Wielka w tym zasługa wszystkich jego członków, a zwłaszcza kierownika, dyrygenta, reżysera, scenarzysty i choreografa w jednej osobie - Księdza Andrzeja, który oprócz tych artystycznych funkcji jest także menadżerem zespołu i przewodnikiem jego zagranicznych wojaży.
Warto szerzej wspomnieć o ostatnim wyjeździe zespołu do Francji, który „Gorzkowianie” odbyli w listopadzie 2005 r. Zespół pojechał na zaproszenie środowisk polonijnych z repertuarem patriotycznym w związku z rocznicą odzyskania niepodległości i jubileuszem 25-lecia powstania „Solidarności”. Podczas 11-dniowego tournée zespół dał 4 koncerty: w Mondeville (północna Francja), Lyonie, Miluzie i Strasburgu.
Członkom zespołu najbardziej pozostanie w pamięci pobyt w Strasburgu - siedzibie Rady Europy. „Gorzkowianie” wystąpili tam przed polonijną publicznością, wśród której obecni byli ambasador, konsul oraz stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy. To był wspaniały, patriotyczny wieczór, podczas którego była i radość, i łzy wzruszenia. Środowiska polonijne - już nie po raz pierwszy - „ochrzciły” 73-letniego ks. kan. Andrzeja Biernackiego oraz jego zespół mianem „ambasadorów polskiej kultury”. W Strasburgu członkowie zespołu zwiedzili także Parlament Europejski, budynek Rady Europy oraz zapoznali się z historią tej najstarszej europejskiej organizacji.
W tym roku zespół „Gorzkowianie” obchodzi jubileusz 10-lecia swego istnienia. Inauguracją tych obchodów był koncert jubileuszowy w kazimierskim Domu Kultury w niedzielę 19 lutego. Oprócz samych jubilatów udział w koncercie wzięli współpracujący z zespołem soliści Opery Śląskiej w Bytomiu, kwartet męski Chóru „Pochodnia” z Częstochowy oraz Akademicki Zespół Folklorystyczny z Łowicza. Na widowni byli przedstawiciele władz samorządowych, a także VIP-y, m.in. z Ministerstwa Kultury.
Członkom zespołu „Gorzkowianie”, który jako ludowy zespół amatorski tak pięknie sławi imię Polski w tylu krajach europejskich, oraz wspaniałemu ks. kan. Andrzejowi Biernackiemu gratulujemy tych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów artystycznych i osobistych na kolejne dziesięciolecia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu