Reklama

Lubartów

25 lat Przedszkola Miejskiego nr.1

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 25 lat na tzw. Osiedlu Garbarskim przy ulicy 3 Maja 24 b w Lubartowie istnieje Przedszkole Miejskie nr 1. W pejzażu miasta nie ma już garbarni, ale tu mieszkają ludzie, którzy z tym zakładem byli związani i nadal tworzą szeroko rozumianą rodzinę. Warto o tym napisać choćby dlatego, że gdy trzeba wspomóc przedszkole, to jak w rodzinie, znajdują się chętni. Ta placówka wychowawcza jest nieco inna od pozostałych w mieście, ponieważ znajdują się w niej oddziały integracyjne. Do niedawna mieściło się tu także Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Podczas spotkania jubileuszowego burmistrz miasta oficjalnie przyrzekł, że Koło zostanie reaktywowane.
Pierwszym dyrektorem przedszkola była Janina Zbiciak, drugą - Halina Dondalska, a obecnie tę funkcję sprawuje dr Teresa Oleszko. Obecna dyrektor to tytan pracy, kobieta niezwykle oddana dzieciom niepełnosprawnym. Każdego roku do tej placówki uczęszcza 130 dzieci, prowadzone są zajęcia w trzech oddziałach integracyjnych. Tu więc są dzieci o specyficznych i specjalnych potrzebach edukacyjnych, np. z zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, niedosłuchem zmysłowym, autyzmem, zaburzeniami rozwoju emocjonalnego. W przedszkolu zatrudnieni są specjaliści: psycholog, logopeda, surdopedagog i rehabilitant. Z dziećmi pracuje 13 nauczycielek, a personel pomocniczy i administracyjny składa się z 13 osób. Z zajęć dodatkowych prowadzona jest katecheza, diagnoza i terapia logopedyczna oraz psychologiczna, terapia metodą Denisona, są zajęcia rehabilitacyjne, taneczne i wokalne. Rodzice dodatkowo opłacają uczestnictwo w zajęciach umuzykalniających, w nauce języka angielskiego i koncertach muzycznych. Każdego dnia dzieci mogą korzystać z ogrodu przedszkolnego, który jest zadrzewiony i wyposażony w urządzenia dostosowane do wieku wychowanków. Pierwsza grupa integracyjna została utworzona w 1997 r. Sukcesywnie łamano bariery architektoniczne poprzez budowę podjazdów i dostosowanie tarasów w ogrodzie dla osób niepełnosprawnych. W oddziałach integracyjnych m.in. stosowany jest program autorski, który uwzględnia współczesne tendencje nauk pedagogiczno - psychologicznych. Dzieci niepełnosprawne mają zagwarantowane dodatkowe zajęcia wspomagające, dostosowane do ich potrzeb. Dzięki środkom nie tylko organu prowadzącego przedszkole wzbogaciło się o nowoczesne urządzenia do pracy biurowej, do gabinetów specjalistycznych i ćwiczeń gimnastycznych. Każdego roku przedszkole jest organizatorem dwu dużych imprez: "Przeglądu Piosenki Przedszkolnej" o zasięgu powiatowym i festynu z okazji Dnia Dziecka - o zasięgu wojewódzkim.
15 maja br., w dniu jubileuszu, odbyła się sesja popularno - naukowa, podczas której wykładowcy z Lublina i dyrektor przedszkola mówili o rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych u dzieci w wieku przedszkolnym, o alternatywnych sposobach pracy z dzieckiem w przedszkolu, o dylematach współczesnej pedagogiki przedszkolnej i o wychowaniu przedszkolnym w świetle założeń reformy edukacji. W sali Lubartowskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert jubileuszowy. Przez dwie godziny można było podziwiać przedszkolaków, którzy wcielali się w role aktorów, wokalistów oraz przedstawiali scenki rodzajowe z baśni i opracowane na podstawie współczesnych tekstów. Ubrane w jednakowe stroje tworzyły niemal zespoły teatralne. Wszystko to wymagało miesięcy przygotowań. W niedzielę 26 maja br. w kościele pw. św. Anny w Lubartowie odprawiona została Msza św. dziękczynna w intencji dzieci z przedszkola nr 1 i ich rodziców oraz nauczycieli i personelu pomocniczego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?