Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II określił Maryję jako „przodującą w wierze”. – Maryja usłyszała słowo Boże, tak olbrzymie, że wprost nie do objęcia; tak nieprawdopodobne, że omal niewiarygodne, a jednak przyjęła je z wiarą – podkreślił ks. Grabowski.
Zwrócił uwagę, że „wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij”. – Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić – to postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – wyjaśnił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Redaktor naczelny „Niedzieli” zauważył, że „wydarzenie wiary wprowadziło Maryję w nowy świat, świat nowych zasad, nowej odpowiedzialności. (...) W codzienność Maryi wtargnęła nowa perspektywa, weszła obietnica, wszedł Jezus”. W tym kontekście zaznaczył, że „wiara obejmuje zmianę zachowania, przemianę, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk, które mogą się stać przyzwyczajeniem o jednolitym kolorze tradycji czy świętego spokoju”.
Reklama
Duchowny nawiązał również do opisu wskrzeszenia syna wdowy z Nain z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 7, 11-17). Wskazał, że Jezus, zauważywszy rozpacz matki podczas wynoszenia ciała jej zmarłego syna, powiedział do niej tylko: „Nie płacz”, po czym nastąpił cud wskrzeszenia. – Jezus niejako chciał dać do zrozumienia tej kobiecie, że nie chce jej widzieć we łzach: płacz pozostaw temu, kto nie ma wiary. Łzy niech zostaną przy tym, kto wegetuje bez nadziei na życie wieczne. Jeśli nie chcesz płakać – wierz! Nie płacz, tylko wierz – bo wiara pociesza, wiara uzdrawia, wiara ratuje od utraty człowieczeństwa – mówił ks. Grabowski.
– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu, do jakiegokolwiek działania – kontynuował. Dodał, że w kontekście zmartwychwstania Chrystusa, „wobec tragedii, rozpaczy i łez należy powtarzać: nie płacz, tylko wierz!”. – Wiara jest jak ratunkowa szalupa na rozszalałym morzu, jest aktem odwagi wśród przeciwieństw. Potrzebujemy wciąż siły i odwagi w wyznawaniu wiary, która potrafi nas uratować z najgorszych opresji. Trzeba zawierzyć Bogu, by w sytuacji ekstremalnej, gdy nadejdzie czas próby, okazać się bratem, a nie wilkiem, by ratować nasze człowieczeństwo – wzywał naczelny „Niedzieli”.
Nawiązując do uroczystości św. Wojciecha, głównego patrona Polski i patrona ewangelizacji zjednoczonej Europy, duchowny przywołał wezwanie św. Jana Pawła II: „Europo, bądź na powrót sobą! Odkryj na nowo swe źródła! Ożyw swoje korzenie! Odnajdź swoją duszę!” („Ecclesia in Europa”, 120). – Europa jest i będzie chrześcijańska, jeśli chrześcijanie na Starym Kontynencie będą żyli wiarą, jeśli będą wierni swojej misji i powołaniu zleconemu przez Chrystusa – stwierdził ks. Grabowski. – Wiara domaga się od nas odwagi i entuzjazmu, by pomimo groźnych chmur na horyzoncie teraźniejszości i przyszłości zaufać Bogu i wyznawać Go w każdej życiowej sytuacji – dodał.
Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał również słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w 1996 r. w Watykanie podczas spotkania z pracownikami tygodnika: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli i talentów, który jest w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności. Podejmujcie to wezwanie z zapałem i miłością do Boga i do Kościoła”.
Zawierzając Maryi pracowników i czytelników tygodnika, ks. Grabowski prosił przez Jej wstawiennictwo, aby „Niedziela” jako wiarygodne pismo katolickie stawała się przewodnikiem na drogach wiary i mogła docierać do coraz szerszego grona czytelników.