Reklama

Dom Pamięci Karola Wojtyły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archidiecezja krakowska wykupiła połowę domu przy ul. Tynieckiej 10 na Dębnikach w Krakowie. Jest to niezwykle ważne miejsce na krakowskim szlaku papieskim, bowiem w domu tym w 1938 r. zamieszkał wraz ze swoim ojcem Karol Wojtyła. Przyszły Papież mieszkał tu aż do 1944 r. W tym czasie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwała okupacja hitlerowska. Aby uniknąć aresztowania, podjął pracę w kamieniołomie i w zakładach sodowych, tu przeżył śmierć swojego ojca, cudem uniknął aresztowania przez gestapo i rozpoczął przygotowania do kapłaństwa w zakonspirowanym seminarium duchownym. Dotychczas dom ten, oznakowany tablicą informacyjną, był dostępny tylko z zewnątrz. W przyszłości będzie to ogólnodostępna izba pamięci poświęcona młodemu Wojtyle - Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Ojciec i syn zamieszkali w suterenie

Do domu przy ul. Tynieckiej 10, należącego do Roberta Kaczorowskiego, młodszego brata matki Karola Wojtyły - Emilii Wojtyłowej, z domu Kaczorowskiej, młody Karol Wojtyła przybył wraz z ojcem po zdaniu matury w wadowickim gimnazjum i zapisaniu się na polonistykę na UJ, w sierpniu 1938 r. Zajęli dwa pokoje z kuchnią w suterenie. Ojciec, emerytowany oficer wojskowy, zajmował się domem, a młody Karol całkowicie poświęcił się studiowaniu, twórczości poetyckiej i teatralnej oraz pogłębianiu swego życia duchowego pod kierownictwem Jana Tyranowskiego.
18 lutego 1941 r., po powrocie z pracy w kamieniołomie na Zakrzówku, Karol znalazł w mieszkaniu nieżyjącego już ojca. Po pogrzebie czasowo zamieszkał u rodziny Kydryńskich przy ul. Felicjanek 10. Na Tyniecką wrócił latem tego roku i przyjął do siebie na mieszkanie przybyłego z Wadowic wraz z żoną reżysera Mieczysława Kotlarczyka - twórcę Teatru Rapsodycznego. W „katakumbach” - jak przyjaciele nazywali mieszkanie Wojtyły na Tynieckiej - odbywały się rozmowy i dyskusje na tematy literackie i teatralne oraz próby spektakli, które wspólnie przygotowywali.
Podczas masowych aresztowań młodych mężczyzn w Krakowie Karol Wojtyła cudem uniknął wywózki do Niemiec. 6 sierpnia 1944 r. esesmani przeprowadzili rewizję w całym domu, ale nie przyszło im do głowy, aby przeszukać suterenę. Podczas rewizji Karol stał cicho za drzwiami swojego mieszkania. Później, już jako młody alumn zakonspirowanego krakowskiego Seminarium Duchownego, na polecenie abp. księcia Adama Stefana Sapiehy, zamieszkał z kolegami w Pałacu Biskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papieskie odwiedziny

W 2002 r., podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny, Ojciec Święty Jan Paweł II w drodze do Tyńca zatrzymał się przy ul. Tynieckiej 10, witany przez mieszkańców domu, w którym spędził pierwsze lata pobytu w Krakowie. Jego mieszkańców obdarował różańcami. Ekonom archidiecezji krakowskiej - ks. Jan Kabziński przypomniał, że Ojciec Święty Jan Paweł II „ze łzami w oczach popatrzył na dom, w którym mieszkał i w którym przeżył wielkie doświadczenie śmierci swojego ojca”.
- Chcemy, aby powstał tutaj dom pamięci, mieszkanie pamięci z tamtych lat - mówił ks. Kabziński.

Wykupienie domu

Decyzję o wykupieniu tego domu podjął kard. Stanisław Dziwisz zaraz po powrocie do Krakowa. Budynek ten powinien należeć do wszystkich i stać się miejscem refleksji dla tych, którzy chcą w jakiś sposób spotkać się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II - podkreślił ks. Kabziński. Zauważył, że może to być dla nas głębokie przeżycie, bo w domu tym widać wielkie ubóstwo, w jakim żył młody Wojtyła.
Dom jest w złym stanie technicznym. Zanim zostanie udostępniony zwiedzającym, musi być wyremontowany. Remont potrwa prawdopodobnie do przyszłego roku.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst