Głos ze Lwowa... 17 marca br. wierni kościoła św. Marii Magdaleny zaprotestowali przeciw uniemożliwieniu odprawienia wieczornej Mszy św. rekolekcyjnej, mimo że na przeprowadzenie rekolekcji ksiądz biskup otrzymał zgodę rady miasta. Zgromadzeni przed kościołem zaśpiewali „My chcemy Boga” i „Śliczna Gwiazdo Miasta Lwowa”. Z wiernymi byli: proboszcz kościoła bp Leon Mały oraz księża przybyli do rekolekcyjnego spowiadania. Parafianie rozpoczęli protestacyjną głodówkę. Konsul generalny Rzeczypospolitej we Lwowie Wiesław Osuchowski wystosował do władz miasta ostry protest. Domaga się natychmiastowego zwrotu kościoła św. Marii Magdaleny wiernym. Od kilkunastu lat wierni nie mogą odzyskać swojego kościoła. Choć w 1991 r. parafia Marii Magdaleny licząca 900 wiernych została wpisana do rejestru kościołów, to kościół, jak za Sowietów, pozostał obiektem świeckim - władze Lwowa przemianowały go na salę koncertową. Msze św. mogą być odprawiane tylko raz dziennie - rano. Po wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II prezydenci: Kuczma, a potem Juszczenko wydali dekrety o zwrocie wiernym wszystkich zarekwirowanych przez Sowiety kościołów. Dekrety te pozostały „na papierze” mimo ciągłych apeli wiernych... Te słowa zostały zawarte w wypowiedzi red. Danuty Skalskiej - szefowej audycji „Lwowska Fala” w Radiu Katowice w niedzielę 25 marca.
Wspomnienie z podróży „Niedzieli” do Lwowa. Słoneczny poranek. Kościół św. Marii Magdaleny wypełniony ludźmi do ostatnich granic. Mszę św. odprawia bp Leon Mały. Homilia - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Pieśni maryjne śpiewane przez lwowian i młodzież w strojach regionalnych, przybyłą z Krakowa. Po Mszy św. - wzruszające spotkanie z rodziną państwa Kuców, kierujących lwowskim chórem „Echo”... Módlmy się gorąco do Matki Bożej - Ślicznej Gwiazdy Miasta Lwowa o odzyskanie przez wiernych kościoła św. Marii Magdaleny.
Władze Lwowa podjęły decyzję wzniesienia pomnika Stefana Bandery... Matko Boża! Ochraniaj swoje dzieci i broń Prawdy o Kresach.
18 marca na naszym Wieczorze zatytułowanym słowami Ojca Świętego: „Czy w wojsku polskim żyje duch Marszałka Piłsudskiego?” była z nami „Lwowska Fala”. Jak to możliwe? Po prostu odtworzyłem jej nagranie z porannej audycji. I usłyszeliśmy skierowane do nas serdeczne słowa Danuty Skalskiej i „Szczepcia” - Ryszarda Mosingiewicza, a także wydobytą z zapomnienia przez „Lwowską Falę”, pełną radości, batiarską piosenkę twórcy „Czerwonych maków” - Feliksa Konarskiego o polskim zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 r., napisaną w latach pięćdziesiątych w Chicago: „Jóźku, czy ty pamiętasz? Jak my gnali, jak my prali!”. Odtworzyłem także z wcześniejszej audycji „Lwowskiej Fali” ukochaną pieśń naszych Wieczorów - „Wiatr od Lwowa”, która od VII Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian na Jasnej Górze stała się - ze słowami Danuty Skalskiej - pieśnią Kongresu Kresowian. Dziękuję serdecznie, Pani Danuto! Słuchajmy „Lwowskiej Fali”! Jest w niej niezwyciężony uśmiech Miasta Zawsze Wiernego - w każdą niedzielę o godz. 10.10 w Radiu Katowice, mającym swą siedzibę w Bytomiu, tel. (0-32) 281-28-07.
I jeszcze raz Lwów... Na naszym Wieczorze dla Marszałka, który odznaczył Lwów Krzyżem Virtuti Militari, Wiktoria Paryż z Przedszkola nr 43 zadawała nam pytania z „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Przypominam: jego grób jest na lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim.
Zapraszam na nasz 90. Wieczór poezji, muzyki i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek - w sobotę 14 kwietnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej częstochowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego przy al. Kościuszki 8. Wieczór będzie hołdem oddanym Męczennikom Polskiej Golgoty Wschodu. Jego tytuł: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Na ten szczególny Wieczór pragnę, w imieniu nas wszystkich, zaprosić najserdeczniej ks. prał. Zdzisława Jastrzębca Peszkowskiego - Kapelana Golgoty Wschodu, człowieka budzącego sumienie świata.
Wstęp wolny. Śpiewniki bezpłatne.
Wszystkim Czytelnikom życzę radosnego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa.
Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa
Pieśń w oryginale zawiera 20 strof
Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryja,
Matko nasza i Królowa, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa,
Opiekunko miasta Lwowa, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa,
Uciekamy się do Ciebie, Maryja,
Bądź nam Matką tu i w niebie, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu