Reklama

Ocalony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem

Niedziela łódzka 40/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy wiosną 1999 r. z grupą chętnych osób z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Trybunalskim robiliśmy porządki w starym kościółku i obok stojącym garażu, zwróciłem szczególną uwagę na leżący na ziemi, spróchniały, nadgnity, jedzony przez korniki obraz. Schodziła z niego farba całymi płatami i wydawało się, iż z niego nic nie będzie, że nadaje się tylko do spalenia. Mimo tego postanowiłem zainteresować miejscowy Urząd Konserwatorski, który poprosiłem o opinię. Po oględzinach przez Zygmunta Błaszczyka i Annę Wolską obraz oddany został na badania do Warszawy. Prześwietlenia rentgenowskie, odkrywki i inne specjalistyczne badania wykazały, że jest na nim aż 30 warstw przemalowań, a pierwsza warstwa przykryta przez malowidła na przestrzeni stuleci przedstawia Matkę Bożą gotycką z XV w. Do obrazu dosztukowano dwie deski z góry i z boku, i namalowano zupełnie inny wizerunek Matki Bożej. Była to pochodząca z XIX w. kopia obrazu Rafaela tzw. Madonna della Sedia. Kopia, z której płaty farby odpadały, była nieudana, bez większych wartości artystycznych, a przedstawiała Maryję ukazaną z boku. Maryja obejmowała Dzieciątko ramionami i przytulała do policzka.
W trakcie konserwacji usunięto dołożone deski i zdjęto wszystkie warstwy przemalowań, aż do tej pierwotnej. Świadectwem przemalowań są liczne napisy na odwrocie obrazu, zapewne z nazwiskami fundatorów zmian: "Kazimierz Kurowski 9 maj 1735", "Katazyna (w imieniu nie ma litery r) Kurowska", "Anton Rayck." Celem przemalowań i odnowień było dostosowywanie obrazu do kanonów w sztuce obowiązujących w danej epoce.
Uprzednio obraz znajdował się we wnętrzu starego kościółka, prawdopodobnie w głównym ołtarzu (świadczą o tym archiwalne zdjęcia). Być może brak zainteresowania się tym obiektem, a może brak funduszy na jego badania i konserwację sprawił, że z czasem, z uwagi na pogarszający się stan zachowania obrazu, usunięto go z kościoła i zapomniano o nim.
Pierwotna, odsłonięta w całości gotycka warstwa malarska wymagała niewielkich rekonstrukcji, przede wszystkim złoconego tła, palca lewej dłoni Maryi, części włosów i pleców Dzieciątka.
Konserwację obrazu przeprowadziła mgr Teresa Borkowska z Warszawy. Prace trwały ponad dwa lata, ich koszt wraz z badaniami wyniósł 19 tys. zł.
Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem malowany jest temperą na podobraziu drewnianym, złożonym z trzech desek lipowych. Wymiary obrazu wynoszą: 115 cm x 100 cm.
Przedstawienie Maryi należy do jednego z typów Hodegetrii, dla którego w Polsce utrwaliła się i spopularyzowała nazwa Matki Bożej Piekarskiej (od cudownego obrazu z Piekar). Obrazy powtarzają zaginiony bizantyjsko-włoski wizerunek Maryi, który trafił do nas przez Czechy. W Polsce zachowało się ponad 30 tego typu malowideł. Z najbliższego nam terenu tego typu obrazy znajdują się w kościołach w Będkowie i Pajęcznie.
Odsłonięty i ocalony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, ma duże znaczenie dla badań gotyckiego malarstwa tablicowego, poszerza zakres tego typu przedstawień na terenie Polski.
Dla naszej parafii na "Krakówce" obraz jest dowodem ciągłości historii i tradycji religijnej sięgającej XIV w.
Odsłonięte spod przemalowań gotyckie przedstawienie Madonny z XV w., oprawione w odpowiednią ramę, powróciło do parafii 7 września 2001 r. i zostało zawieszone w nowym kościele.
W czasie wizytacji kanonicznej naszej parafii 16 września 2001 r. obraz poświęcił abp Władysław Ziółek.
Tę najstarszą w Piotrkowie Tryb. Madonnę chcemy nazwać Matką Bożą Ocalenia. Nie dlatego, że obraz został ocalony od spalenia, ale że to Ona ocala nas od różnego rodzaju zagrożeń i nieszczęść.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W poniedziałek ratownicy medyczni oddadzą hołd zabitemu koledze, włączając syreny karetek

2025-01-26 16:08

Adobe Stock

Krajowa Rada Ratowników Medycznych zaapelowała w niedzielę, by zespoły ratownictwa oddały hołd zamordowanemu w Siedlcach koledze, włączając w poniedziałek o godzinie 17.00 syreny karetek.

Więcej ...

Współpracownicy św. Pawła

Święci Tymoteusz i Tytus, biskupi

Adobe Stock

Święci Tymoteusz i Tytus, biskupi

Byli jednymi z najbliższych współpracowników Apostoła Narodów. Należą do pierwszego pokolenia biskupów, którzy byli uczniami Apostołów

Więcej ...

Wokół słowa Bożego. Propozycje

2025-01-26 15:12

Marzena Cyfert

Wiele ciekawych propozycji skierowanych do osób rozmiłowanych w Piśmie Świętym padło podczas wieczoru inaugurującego Niedzielę słowa Bożego. To propozycje również dla tych, którzy lekturze Biblii oddają się od niedawna.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Wiara

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Niedziela Słowa Bożego

Kościół

Niedziela Słowa Bożego

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...